ИН4С

ИН4С портал

Изгласавaње (не)повјерења Влади ЦГ (ВИДЕО)

1 min read

Црногорски парламент, на првој ванредној сједници, почео је расправу о захтјеву за гласање о повјерењу Влади. Премијер Мило Ђукановић поручује-након ове сједнице неће више бити мјеста за оне који су се навикли да истовремено буду и власт и опозиција, мислећи притом на свог сада већ бившег коалиционог партнера СДП.

parlament cg

Премијер Мило Ђукановић казао је да је криза у односима партнера у владајућој коалицији (ДПС- СДП) кулминирала оцјенама да је Влада техничка и да је њено трајање политички рационално до тренутка доношења одлуке о позиву НАТО за отпочињање приступних преговора са Црном Гором. Због тога је, каже, и покренуо питање повјерења Влади.

„Слијед политичких догађаја појачао је неповјерење у односима ДПС-СДП. Овакво неконзистентно функционисање власти толерисао сам само зарад добијања позивнице за НАТО“, истакао је Ђукановић, наглашавајући да је посебан камен спотицања у односима са СДП-ом био на пољу значајних инвестиција.

Ђукановићу највише смета то што наша политичка сцена није у задње вријеме поставила јасну линија између опозиције и власти.

„Сви су постали власт- неко регуларно принципом избора, неко нерегуларно. И сви су постали извршна власт“, истакао је Ђукановић.

milopremijerski

Поручује и да испитивање повјерења Власти не може угрозити демократске процесе друштва.

„Више пута сам чуо лансиране и исконструисане оптужбе да је то потез који ће угрозити започети политички дијалог. То су тендициозне, измишљење оцјене. Још нисам чуо оцјену зашто би имали тајни мотив за покретање повјерења влади. То је неодговорна галама партија којима не одговара рашчишћавање политичке магле. Јасно је да након ове сједнице неће имати мјеста за улоге они који су се навикли да истовремено буду и власт и опозиција. Прецизније да буду власт због свих погодности које им тај статус доноси и истовремено невјешто прикривена подршка свима који ту власт подривају, не марћеи за посљедице по интересе Црне Горе“, јасан је премијер.

Има и поруку за СДП.

„Мислим да ће та партија наставити да понавља исте неутемељене оптужбе које су заправо жал што им владина иницијатива измиче једну од двије столице на које су до сада сједјели“, казао је Ђукановић.

Милутин Симовић из ДПС-а истиче да смо у последње вријеме били свједоци отворених оспоравања легитимитета Владе из опзиције, али из редова једног коалицоног партнера.

„Ова иницијатива изазвала је различите реакције. Дио политичких субјеката је нажалост ван политике, иако је ова иницијатива шанса. Нерадо се суочавајку са овим одговорним политичким кораком, јер су недосљедни и боје се, јер нијесу урадили оно што су сами најављивали. Ово би требало да буде прилика за дијалог у циљу заједничког тражења договора, на актуелне и будуће изазове у којем се налази наше друштво. Неутемељ је став да се ова рпилика за дијалог покушава означити сувишном и непотребном. Овакве ставове је најгласније саопштавао СДП као конституент владе, и као дио парламентарне већине. То није ништа ново у односу на неки период, а посебно послије предсједничких избора“, казао је Симовић.

Јасни су, тврди он, разлози актуелне политичке граје.

„Губи се шанса да се уцјењује већи партнер, и могућност монопола да се буде језичак на ваги, па се све представља корупција. Очигледно је да им је политика војводе ни надјводе, ни довојводе и подвојводе није сметала за комбинаторику. То су били први кораци, како се уосталом и саопштавало. Цитираћу-ДПС им је историја одредила. Војвода им је дакле алтернатива, не само у Подгорици“, поручио је Симовић.

Казао је да наставак дијалога нема алтернативу.

„Дијалог без уцјене и ултиматума, који не зависи од било каквог појединца. Он не треба да буде форма за појединачни политички маркетинг“, јасан је Симовић.

Лекић: Позитивна дала изазов Влади

Миодраг Лекић из Демоса очекује изгласавање неповјерења Влади, али цијени да то није толико битно колико да ли ћемо и како изаћи из ове дубоке политичке кризе у којој се налази Црна Гора.

„Демос се залаже за Владу изборног повјерења. Премијер има невјероватну моћ лакирања црногорске стварности“, поручио је Лекић.

Каже да је Позитивна јучерашњим планом за превазилажење политичке кризе дала изазов Влади.

„Хајде да видимо шта то значи. Сматрам да је битно да се сви током дискусија изјаснимо како ћемо гласати“, казао је Лекић.

Miodrag Lekic 06

У име СНП-а Александар Дамјановић каже да смо данас стигли до краја ове Владе.

„Јасно је да је ова Влада заокружила свој рад и да више нема свој легитимитет“, поручио је Дамјановић.

Кривокапић: ДПС тражи послушнике, а не посланике

Лидер СДП-а Ранко Кривокапић поручује да Устав Црне Горе не познаје једну власт, већ три.

„У овој држави грађанин је суверен и он . Све то ова Влада није схватила. Ова Влада тражи подјелу парламента, послушнике, а не посланике. То је незнање. Ми смо ту да будемо не опозиција власти“, казао је Кривокапић.

Пајовић: Никога не уцјењујемо

Лидер Позитивне Дарко Пајовић цијени да је једино могуће рјешење превазилажења политичке кризе учешће свих у власти.

„Ми никога не уцјењемо. Ово је најбољи начин да превазиђемо политичку кризу. Ови није могуће реалзовати ако немамо подршку у Влади. Захтјеви можда јесу захтјевни“, казао је Пајовић.

Darko Pajovic 402

Љерка Драгичевић из ХГИ рекла је да не сумња како ће Влада добити подршку у парламенту, због добијања позивнице у НАТО савез.

„Као активни учесник у Влади, ХГИ ће остати досљедна својој давно зацртаној политици општег напретка“, рекла је Драгичевић.

Предсједник Либералне партије Андрија Поповић, рекао је да политичка криза која је обиљежила протекли период данас мора доживјети свој врхунац.

„Улична демократија и насиље никад никоме ништа добро нијесу донијеле“, рекао је Поповић.

Иначе, сједница која је била планирана за 11 сати, помјерена је и заказан је Колегијум, на захтјев посланика Ника Ђељошаја, због понуде Позитивне Црне Горе. Колегијум је онда донио одлуку да сједница почне у 12.30 часова.

Раније, на Колегијуму предсједника парламента, договорено је да излагања посланика који учествују у расправи трају по десет минута.

Влада је 28. децембра прошле године одлучила да Скупштини поднесе захтјев за гласање о повјерењу.

Црногорска Влада је изабрана 4. децембра 2012. године, гласовима парламентарне већине коалиције формиране уочи и након последњих парламентарних избора.

„У већем дијелу трогодишњег мандата, посебно након предсједничких избора 2013. године, није било јасне и континуиране политичке подршке те парламентарне већине Влади, која је њеном вољом изабрана“, каже се у образложењу захтјева да се гласа о повјерењу Влади.

Таква промјена односа међу парламентарним партијама, како се наводи, замаглила је јасну линију одговорности између власти и опозиције у парламенту, угрозила и Уставом прописани модел подјеле власти и оптималну функционалност Владе, тиме и политичког система у цјелини.

Истиче се да је криза у односима партнера у владајућој коалицији (ДПС- СДП) кулминирала оцјенама да је Влада техничка и да је њено трајање политички рационално до тренутка доношења одлуке о позиву НАТО за отпочињање приступних преговора са Црном Гором.

„Како је тај најважнији приоритет државне политике Црне Горе у 2015. години успјешно обављен, стекли су се услови да се на Уставни начин провјери политички легитимитет Владе и да се политичким партијама које сматрају да нема подршку парламентарне већине, пружи прилика да гласањем против делегитимишу извршну власт у држави“, каже се у образложењу.

Питање свог повјерења Влада, како се наводи, поставља са жељом да покаже одговоран однос према изборној вољи грађана на парламентарним изборима 2012. године.

„То је примјерена одговорност након што су последњих година саопштене тешке политичке оцјене о раду Владе и од једног коалиционог партнера који је њен конституент од 1998. године“, наводи се у захтјеву Владе да у Скупштини Црне Горе постави питање свог повјерења.

Познато је да ће против Владе гласати посланици из редова Социјалдемократске партије.

За изгласавање повјерења, ДПС-у је потребна подршка 41 посланика.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

4 thoughts on “Изгласавaње (не)повјерења Влади ЦГ (ВИДЕО)

  1. Cijeli dan je mlio o navodnom „vijekovnom zaostajanju Crne Gore…“Biva nova era naša nastaje od njega,godine se trebaju računati od njegovog dolaska na vlast s ulice,u Ad ćemo otić ako on ne bude na vlast.Dok on nije doša ovđe ni sunce nije grijalo.Pi.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *