Нуклеарни отпад ипак у Двору на Уни?
Нова хрватска влада наставља контроверзни пројекат градње одлагалишта опасног материјала. Протести незадовољних мештана, међу којима је највише Срба, трају већ годинама.
Упркос грчевитом противљењу грађана Двора на Уни, наставља се пројект градње одлагалишта нуклеарног отпада у бившој касарни „Черкезовац“. Студија која показује утицај на околину биће ускоро представљена јавности, као и национални програм како збринути радиоактивни материјал, а предвиђено је и неколико скупова на којима ће се говорити о наставку пројекта у Двору на Уни. Очигледно је да се од локације није одустало.
Хрватска је тако одлучила да настави пројекат који већ годинама изазива протесте мештана, међу којима је велики број Срба. Начелник општине Никола Арбутина у више је наврата исказао незадовољство што би се радиоактивни отпад одлагао баш у том крају који нема техничких услова за испуњавање међународних правила за одлагалишта тог типа. Предвиђено је тако да се у подземно бивше војно складиште, на локацији Трговска гора, допрема део отпада из нуклеарке у Кршком, као и сав медицински и немедицински отпад из Хрватске.
Народ овог краја је у више петиција, које је потписало 16.000 људи одавде, јасно рекао што мисли о одлагалишту, али то се очигледно не поштује – рекли су „Новостима“ у Двору на Уни. – Тражимо да се поштује воља становника нашег краја.
Са тим ставом слажу се и суседне општине у Републици Српској и БиХ, Костајница, Велика Кладуша, Босанска Крупа, Бужима и Цазин, јер сматрају да Хрватска као чланица ЕУ крши европске конвенције и законе. Суседне државе уопште немају утицаја на овај пројекат, па је у неколико писама хрватска власт о томе детаљно обавештена. Комшије, међу којима су Хрвати, Срби и Бошњаци, брину се што се на месту где је предвиђено одлагалиште већ сада одлаже радиоактивни отпад, па изражавају страх за живот и здравље свих на овом подручју.
Једно време се цела ситуација замагљивала тврдњама да је Двор на Уни само једна од могућих локација. До „Черкезовца“ се дошло на основу једне студије из осамдесетих година која је показала да је Трговска гора идеално место за одлагање нуклеарног отпада. Прошле године, још за време владе Зорана Милановића, наглашавало се да ће јавност бити о свему тачно информисана, али се и заћутало око избора локације.
А сада, преокрет и изненађење. Иако је нова влада тек на почетку мандата, очигледан је њен избор места за одлагање нуклеарног отпада. Двор на Уни изгледа као једина локација.
Одсељени и повратници
У Двору на Уни иоколини пре ратова живело је 15.000 становника, од чега је 12.500 било Срба, а 1.395 Хрвата. Данас у целој општини живи свега 5.570 становника, а већина Срба се одселила. У ратном вихору на својим старим огњиштима је остало свега 420 Срба. Део избеглих се вратио до 2003. године па су сада Срби опет већина, али највише је старачких домаћинстава. Међунационалних сукоба нема, али се живи у немаштини.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Za očekivati je da novi hrvatski ministar kulture Hasanbegović „posadi“ jednu nuklearku posred Jasenovca, što se podudara sa njegovim „svjetonazorima“!