Јединствена стратегија Запада: Русија је крива за све
1 min readУ току је спровођење јединствене стратегије Запада која се огледа у снажном притиску на Русију како би се кривица свалила на ту земљу и при томе се у те сврхе користе све сфере живота — од фудбала до економије, сматрају руски стручњаци.
Амерички лист „Вашингтон пост“ објавио је да су америчке дипломате у Русији, али и другим европским државама изложене свакаквим малтретирањима од стране руских обавештајних служби.
Наводно, руски обавештајци их застрашују и користе разне методе притисака: прате дипломате и чланове њихових породица, улазе им у станове, буше гуме на аутомобилима, долазе непозвани на друштвене догађаје и поткупљују новинаре како би о њима писали у негативном светлу.
Званична представница Министарства спољних послова Русије Марија Захарова је рекла да наводи о узнемиравању америчких дипломата у Русији „не одговарају стварности“. Руски експерти такође сматрају да Американци намерно „потпирују скандал“ како би појачали притисак на Русију.
Амерички лист је у свом чланку навео да су се жалбе чуле на недавном састанку америчких амбасадора у Вашингтону. Према писању тог листа, најчешће се ти притисци дешавају у Москви, али и у другим европским градовима. Они су наводно почели још за време првог председничког мандата Барака Обаме, а после 2014. године су нагло учестали.
Лист наводи да је Стејт департмент предузео низ мера као одговор на дејства руских обавештајних служби, а да су пред повратак у Европу све америчке дипломате прошле посебну обуку. Како је саопштено, у Вашингтону се према питању безбедности дипломата односе веома озбиљно и Стејт департмент подиже то питање у преговорима на највишем нивоу.
Западни медији подсећају да се државни секретар САД Џон Кери још у марту ове године обратио руском председнику Владимиру Путину са захтевом да се прекине застрашивање дипломата, али да до тога није дошло.
Министарство спољних послова Русије је оценило да „изјаве САД о притисцима на америчке дипломате у РФ продубљују проблеме у руско-америчким односима“.
Марија Захарова је одговарајући на оптужбе америчког листа рекла да се „притисак појачава, али управо супротно — на руске дипломате у Сједињеним Државама“.
Она је нагласила је да се за руске дипломате у САД непрестано измишљају нова ограничења, да ЦИА и ФБИ организују провокације и да се примењују недопустиве мере, укључујући психолошки притисак на дипломатске службенике, чак и у присуству чланова њихових породица.
„Уместо да прихвате наша упозорења, идентификују проблем и створе атмосферу у којој би се односи поправили, све се изврће наглавачке“, нагласила је Захарова. Она сматра да је текст у „Вашингтон посту“ површан, да не одражава реално стање, да је написан на брзину и очито наручен.
Она је навела да такав приступ САД само погоршава билатералне односе, али је нагласила да је Москва спремна на конструктивне односе са САД.
Руски експерти, са друге стране, кажу да се сада спроводи снажна кампања притиска на Русију, и да се у те сврхе користе апсолутно све сфере живота — од фудбала до економије.
Стручњаци подсећају да се дипломатско особље често користи као изговор како би се повећале тензије у међународним односима и да Американци нису измислили ништа ново. Слична пракса се примењивала и за време Хладног рата, када су совјетске (руске) амбасадоре у САД оптуживали за шпијунажу, проглашавали их персонама нон-грата и протеривали их из земље.
Оно што се дешава данас је управо део јединствене стратегије Запада, сматрају стручњаци, како би се извршио притисак на Русију и кривица свалила на Москву.
Експерти наводе да је таква политика САД усмерена на даље погоршање руско-америчких односа, што би на крају могло да доведе до још већих проблема у економским и политичким односима. Они истовремено додају да Русија никад „не затвара врата“ и да увек позива САД на дијалог, а да Вашингтон иде путем конфронтација.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: