Демократе: Једино јаке институције јачају државу
Једино јаке институције гдје је закон исти за све могу ојачати државу. То би дало сигурност грађанима и ојачало државу и дало позитивне резултате, нарочито у економији, саопштиле су Демократе Црне Горе.
Они додају да последњи извјештај Европске комисије о напретку Црне Горе говоре слабостима институција у њој.
Демократе истичу да Државна ревизорска институција нема довољно кадровског капацитета а њене препоруке, како су казали, остају мртво слово на папиру и обична евиденција злоупотреба из црних кутија буџетских корисника, као у случају Управе за шуме, Министарства за вањске послове и европске интеграције.
„Јавне институције су претворене у колоније владајућих партија и у плијен неодговорне функционерске елите. Сви интереси су подређени не општем, већ личном интересу оних појединаца који су кроз своја политичка дјеловања свих ових година јачи и од државе и од закона. Неспорно је ко се обогатио и заробио институције система захваљујући начину владања и постављања институционалних ствари на погрешна мјеста. Ништа није рађено нити ненамјерно, нити случајно“, сматра потпредсједник Демократске Црне Горе Владимир Мартиновић.
По њему, ни једна институционално слаба држава не може ући у Европску унију јер слабу државу одликује ауторитативна власт, а људи из криминалног миљеа, сматра он, довели су до додатних негативних последица које слабе капацитете државе и њену улогу.
„Једино јаки институционални оквири, гдје је закон исти за све, може ојачати државу, што би осим сигурности грађана у таквом систему, дало итекако позитивне резултате у економији. Реформе је тешко спровести без дубоких системских резова јер су политички подобни навикли да закон за њих не важи и да се све може ријешити припадајући политичкој партији на власти. Без јаких институционалних оквира, нема ни јаке државе ма која власт била у питању. Ту се мисли на Комисију за контролу државне помоћи, Комисију за контролу поступака јавних набавки, Агенцију за заштиту конкуренције. Умјесто да имају положај независног контролора извршне власти ове институције су засноване на изопаченом начелу да контролисани субјект одређује и поставља свог контролора. Ове институције су данас фактички радна тијела Владе, а не независни надзорни механизми“, додао је потпредсједник Демократа.
Демократе сматрају да је неопходно је што прије изградити систем независних институција које ће имати аутономију у надгледању рада извршне власти и санкционисању њених злоупотреба. Оно од чега се најприје мора кренути, додају из ове партије, је избор од стране скупштине, а не Владе и ангажовање компетентног и професионалног кадра као и дефинисање механизама за покретање интревенције у случају уочених злоупотреба.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Kakvi su ovo prikriveni nato sluge.