ИН4С

ИН4С портал

РСЕ: „Издајници“ и „хушкачи“ у свјетлу покушаја државног удара

1 min read

Пише: Предраг Томовић

Три недјеље након парламентарних избора укупна јавност много више се бави покушајем терористичког напада у изборној ноћи него резултатима изјашањавања грађана Црне Горе.

Још од првих дана након хапшења осумњичених за покушај тероризма, кључни политички актери почели су нападе на медије због начина како извјештавају о том случају којим се бави специјално тужилаштво.

Не допада им се како медији извјештавају о случају, који још од 16. октобра не престаје да заокупља пажњу домаће јавности када је ухапшено 20 држављана Србије због сумње да су основали криминалну организацију због спровођења терористичких аката на територији Црне Горе и планирали убиство лидера ДПС Мила Ђукановића.

Једни, попут управо лидера ДПС, оптужују дио медија за издају као и да раде против државе, док из Демократског фронта (ДФ) оптужују поједине медије за ширење дезинформација у циљу довођења њихових политичких представника у везу са наводним терористичким планом о насилној промјени власти.

Говорећи о медијској сцени, Ђукановић је за ТВ Пинк рекао да у Црној Гори имамо двије медијске куће, апострофирајући дневнике „Дан“ и „Вијести“, које су, како каже у читавом процесу покушаја насилне промјене власти и терористичких акција, били озбиљни помагачи онима који су жељели да прикрију своје терористичко дјеловање.

„Они и данас дјелују са тих позиција, и данас ометају истрагу, покушавају да исмијавају рад државног тужилаштва, али то ће им бити јалова активност. Дакле, морају да схвате да је ово до сада била лабудова пјесма и да се очигледан криминал не може више подводити под медијске слободе, нити под дјеловањем НВО сектора, нити под слободу опозиционог дјеловања. Дакле, сви морамо радити у оквирима које нам је дао Устав и закон, а онда када пређемо ту црвену линију, ми нијесмо медијски посленици, политичари, активисти НВО сектора“, поручио је Ђукановић.

milo

Реагујући на оптужбе Ђукановића, главни уредник дневника „Вијести“ Михаило Јововић казао је да Ђукановић поново позива на државно и физичко насиље над критичарима његове политике.

Уредник „Дана“ Никола Марковић казао је да да је Ђукановић диктатор који се плаши слободних медија.

Због писања о наводној повезаности ДФ са покушајем државног удара, члан Предсједништва ДФ-а Милан Кнежевић ће тужити медијске куће „Пинк“, „Информер“, „Дневне новине“, „Побједу“ и портал „ЦДМ“.

У саопштењу из његове Демократске народне партије (ДНП) пише да ти медији, свакодневно, дезавуишу јавност изношењем нетачних конструкција и измишљотина на рачун предсједника ДНП-а са искључивом намјером омаловажавања његове личности и интегритета као и угрожавања његове безбједности.

На тај начин, додаје се, осим што проводе јавни линч истакнутих опозиционих политичара без иједне чињенице или доказа, свакодневно се цртају мете високим функционерима ДФ-а, међу којима је и Кнежевић.

Медијски аналитичар Драгољуб Вуковић за РСЕ каже да је у Црној Гори и прије, а нарочито након избора 16. октобра створена атмосфера у којој се покушава забранити новинарима да раде свој посао:

„Сада се ствари драматично заоштравају на политичкој сцени у Црној Гори и у друштву уопште. Поларизација је велика. Не треба зато заборавити да новинарство постаје мртво онога тренутка када му неко забрани да сумња у име јавности која има право да зна, да поставља питања у име јавности која има право да зна, и када тај неко жели новинаре да има само као савезнике у пропагандистичким и неким другим релацијама. Тако да је сада веома тешко и на великом је испиту новинарство у Црној Гори.“

in4sПрема Вуковићу медији свакако сносе професионалну одговорност за начин како извјештавају о познатим догађајима на дан одржавања парламентарних избора:

„Имате једну групу медија која се најчешће квалификује као прорежимска и која не сумња у званичну верзију догађаја у вези са криминалном организацијом и покушајем извођења терористичких акција зарад насилне промјене власти. То је блиско ономе што је нека пропагандистичка димензија медија и за мене је то врло проблематично. На другој страни су медији који постављају питања, који не вјерују у званичну верзију догађаја.

Могуће да они понекада претјерују у тој својој сумњичавости али су они много ближи ономе што је сврха медија у демократским друштвима, а то је да трагају за информацијама како би питање истине било затворено. Морамо доћи до истине, а да би дошли до истине морамо постављати питања.“

Подсјетимо, парламентарне изборе у Црној Гори обиљежило је хапшење групе држављана Србије који су, према полицијском и тужилачком саопштењу, намјеравали да спроведу терористичке акције у циљу насилне промјене власти у Црној Гори.

Према наредби за спровођење истраге Братислав Дикић, Кристина Христић и Александар Синђелић осумњичени су за покушај тероризма, а осталих једанаест ухапшених је осумњичено за стварање криминалне организације.

Од 20 ухапшених, одмах је из притвора пуштено шесторо.

Преузето са сајта: Радио Слободна Европа

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “РСЕ: „Издајници“ и „хушкачи“ у свјетлу покушаја државног удара

  1. Kata kaže da bi : Prvo ušli u zgradu Skupštine,a onda je trebalo da se pronađu „najbolji steijelci“ ,koji bi onda “ pucali na premijera“. U tu svrhu je,prema dokazima kojima raspolaže Tužilaštvo,trebalo da se organizuje takmičenje u streljaštvu praćkama.Gađao bi se , s Blažovoga mosta,kokot koji bi na splavu pljazao Moračom.E taj,koji bi pobijedio, a pobijedio bi neko iz DF-a,je trebalo da bude atentator.Oružje je srećom zaustavljeno i uništeno na teritoriji druge države.Ali praćaka,držalica od krampe,kuglica i klikera,pa i oružja ima još.To će se fotografisati i poslati kao dokaz,bez obzira što nema nikakve povezanosti sa navodnim teroristima.Bio je umiješan i poštar.Dogovor je bio da on pozvoni,pa kad Milo otvori da pobjednik onoga takmičenja zapuca praćkom.Iz tužilaštva mole za strpljenje,da ne propuste koji korak.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *