Нова књига др Жарка Лековића
1 min readОбавјештавамо вас да је из штампе изашла нова књига др Жарка Лековића
под насловом: „ТАРА – ГРАНИЦА И СПОНА ЦРНЕ ГОРЕ И ОСМАНСКОГ ЦАРСТВА“ и то као прва књига у издању Института за српску културу из Никшића
Рецезенти књиге су: академик Зоран Лакић, др Радомир Ј. Поповићи др Будимир Алексић.
Садржај ове књиге чине текстови написани као научни радови који су презентирани на домаћим и међународним научним скуповима. То је дванаест тематски сродних радова у којима се разматрају значајна питања из историје црногорско-турских односа на овом простору. Чињеница да у савременој историјској науци, питање пограничних односа, сарадње и сукоба, још увијек није цјеловито монографски обтрађено, отворила је научни простор за објављивање овакве студије.
Радови уврштени у књигу написани су на основу архивске грађе, најчешће оне која се први пут користи у нашој историографији. У времену када се због дневно-политичких потреба прошлост преиспитује, некада погрешно тумачи и искривљује, када се судара научно и ненаучно поимање, потребно је ићи трагом докумената која омогућавају да се на одговарајући начин упозна сопствена прошлост, сазна истина, лакше разумије, анализира и схвати стварност. У радовима је консултована литература наших најеминентнијих историчара.
Настанак већине ових текстова је везан за проучавања племена Дробњака и становника Пљеваљског краја. Обједињени на једном мјесту – по хронолошком принципу они цјеловитије сагледавају догађаје на граници. Пошто садржај књиге већим дијелом чине радови који су већ објављени у зборницима радова са научних скупова, они су дати у изворном облику, без измјена или скраћивања. Наслови су остали исти, а у напоменама се налазе информације о називу научног скупа на коме је саопштен реферат, и о називу зборника.
Дванаест радова у овој књизи о прошлости области покрај ријеке Таре имали су за предмет проучавања временско раздобље, углавном, дванаестог вијека, пуног динамичности и разноврсности догађаја.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Свака Књига овог добробитног, даровитог, племенитог, часног и истинског младог научника је истински догађај за науку – стваралачки узлет без мане и приговора!