ИН4С

ИН4С портал

EУ уводи „полувизни“ режим по угледу на амерички систем ЕСТА

Брисел намјерава да уведе Европски систем за информације и одобравање путовања (ЕТИАС), по угледу на већ постојећи амерички Електронски систем путничке дозволе (ЕСТА), што не значи поновно увођење виза, али је, ипак, ријеч о својеврсним „визицама“, јер ће се догодити да ће некима, на овај начин, бити забрањен улазак на територију ЕУ, пишу Новости.

Међу европским земљама којима није потребна виза за улазак у шенгенски простор, а на које би требало да се односи будући ЕТИАС, налазе се Албанија, БиХ, Македонија, Молдавија, Монако, Црна Гора, Сан Марино и Србија. Од остатка свијета, тренутно, за улазак у шенгенски простор, осим ријетких изузетака као што су Куба, Суринам, Гвајана, Еквадор и Боливија, нису потребне визе грађанима из цијеле Америке, затим Аустралије, Израела, Јапана, Новог Зеланда и Сингапура.

Како се наводи, овај нови, условно речено „полувизни режим“, уводи се да би се осигурала већа безбједност на европском тлу.

Новости пишу да ће се при попуњавању формулара уносити подаци који ће истовремено откривати да ли је неко у земљи у коју намјерава да оде претходно направио прекршај или одређено кривично дјело. Негативно се карактерише и прекорачена дужина ранијег боравка, што су разлози да се не добије дозвола за улазак.

У чланку је наведен примјер Француске, чијим грађанима није потребна виза за САД, а у обавези су да попуњавају формулар ЕСТА. Њихово искуство каже да се отприлике одбије 0,1 одсто путника, односно један на хиљаду.

Идеја за европски пандан америчком систему је тек у зачетку. Биће потребне године док све не прође законску процедуру. Зато се још не зна како ће формулар тачно изгледати. Попуњаваће се електронски, а судећи према америчком примјеру, тако ће се и наплаћивати по пет евра – уношењем броја кредитне картице. Власти САД траже да формулар испуњавају и малољетници, као и путници који се налазе само у транзиту. Онлајн захтјев се предаје најкасније 72 сата пред планирано путовање. Није потребно имати карту или резервацију, нити знати тачан дан путовања, јер се на овај начин провјерава само идентитет путника. Уколико пасош истекне раније, ЕСТА мора поново да се вади, наводе Новости.

За сада, пишу Новости, није познато да ли ће ЕУ до краја „копирати“ амерички систем, нити када ће тачно он ступити на снагу.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “EУ уводи „полувизни“ режим по угледу на амерички систем ЕСТА

  1. Nijesu to vizice,to ce brzo postai vize.Evropa ovakva kava je sada polako ali sigurno nestaje,jer Njemacka izgleda tako hoce,dok se u svijetu predstavlja kao vodeca zemlja u Evropi da je spasi na drugoj strani radi se kontra nje.
    Barak Obama nije otisao u Brisel nego je dosao u Berlin,zasto da pojede kervurst zajendo sa Merkelovom ,ne nego je tacno stavoi prst u ranu Evrope.
    Merkelova je postala zena koja je u doba Obame proglasena najcmocnijom zenom svijeta,dok odjedom ta navodno jaka zena postaje prvi borac prptiv sadasnjeg noizabranog predsjenikaTrampa.Sta u stvri Njemci hoce,ne Njemci nego korupcijom i kriminalom izabrani politicari,na jednoj strani izigravaju
    dobrice i zagovaraju Evropu bez granica u stvari centralisticku pod njihovom komandom ,a na drugoj strani sve rade da ona nasetane, uz pomoc odlazeceg predsjednia Obame i naravno Sorosa, koji opet u USA vodi rat protivu novoizabranog predsjednika.
    Da ce Tramp podrzavti Evropu kao nekog vaznog partnera u to nijesam siguran,on ce jednostvno neke stvari ignorisati a na drugoj ce gledati svoje u stvari USA interese.
    Kako stvari stoje i ako se ovako nastave Merkelova ce ostai poslednji Sorosev borac u Evropi,dok ce Francuska Austrija i Holandija svojim izborima u ovoj i sledecoj godin dodatno udariti ekser u sanfduk zvani EU.
    Naravno dace se te zemlje proglasiti kao razbijaci Evrope,medjtim stvarni razbijac je Njemacka ,vrlo lukavo ali sigurno se to radi.
    Nikoi kao Milos Zeman nije opisao Njemce ,odlican projekta kojega su se dokopali pogresni ljudi,cak je i strari Smit pred svoju smrt nesto slicno reko,da su jednsotvano nespsobni.
    kada su ga piatli za misljenj o Merkelovoj odgovrio je ,nema misljenje o istoj.Zamislite koje rijeci za jednog visokog intelektualca kakv je bio Smit.gar nichts,ta rijec se upotrebljava u potpuno drugim okolnostima,njeno izgovaranje znaci jednostavno ignoraciju osobe o kojoj se govri !

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *