ИН4С

ИН4С портал

Франта: Међународно право од 1999. не функционише, али не Путиновом кривицом

„Каква је заиста ситуација око Крима? Да ли га је Русија отела? Зашто Крим није исто што и Судети? Степен мржње према Русији је висок. А када се аналитичари присете пакта Молотов – Рибентроп, слика постаје још потпунија, и Русију представљају као царство зла“, пише чешки философ Владимир Франта за чешке „Литерарне новине“.

Аутор чланка тражи одговор на питање зашто је све то тако. И одговара: циљ је постигнут. Непријатељ је створен. И увек се може започети рат у коме ће они који се баве интригама увек наћи начин да се оправдају, а народ ће им још и аплаудирати.

„Исто као што су аплаудирали (истина, не сви) Тонију Блеру када је објашњавао Британцима да се рат против Ирака (који је заједно са последицама однео преко милион живота) води у интересима Уједињене Краљевине Велике Британије и Северне Ирске. Остаје нам само да се чудимо одакле Западу морално право да критикује Русију“, каже философ.

„У чему је разлика између Крима и Судета? Обе територије су жртвоване. Савезници су дали Судете Хитлеру и тако издали наш народ и нашу државу, док је Крим са 90% руског становништва ускоро после Другог светског рата Хрушчов поклонио Украјини. Територију савременог Донбаса су такође бољшевици предали Украјинској Совјетској Републици. Донбас претходно никада није био у саставу Украјине“, наводи чешки лист.

Владимир Франта
Владимир Франта

Да Крим није постао део Русије, свет би видео геноцид који украјинске власти врше над својим становништвом, рекао је Путин“, подсећа аутор текста и додаје:

„Али најважнија је жеља народа Крима и како је он гласао на референдуму. Има ли тај народ право да сам изабере с ким жели, а с ким не жели да живи – то је најважније питање. Ко треба да му помаже у томе или да га омета полазећи од међународног права. Видимо и сами да међународно право од 1999. године фактички не функционише. И то није Путинова кривица“.

(Извор: Вести онлајн)

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *