14 година од убиства Зорана Ђинђића
1 min readПрије 14 година, испред сједиштва Владе Србије у Београду, убијен је у атентату упремијер Србије и лидер Демократске странке (ДС) Зоран Ђинђић.
Ђинђићева влада изабрана је 21. јануара 2001. године, након доласка на власт Демократске опозиције Србије (ДОС).
Атентату је неуспjели покушај убиства 21. фебруара 2003. године на аутопуту Београд–Загреб, код хале Арена, што је такође обухваћено пресудом атентаторима, припадницима „Земунског клана“. Послије његовог убиства у Србији је проглашено је ванредно стање и покренута акција „Сабља“, у оквиру које су ухапшени а после троипогодишњег процеса и осуђени, припадници „Земунског клана“ као организатори и извршиоци убиства, док су иницијатори до данас остали непознати.
Ђинђић је рођен 1. августа 1952. Још током студија запажен је као један од првих, млађих дисидената тадашње СФРЈ. Дипломирао је филозофију 1974. године, а докторирао 1979. на Универзитету у Констанци у Њемачкој. Са још 12 интелектуалаца 1989. године учествовао је у обнављању Демократске странке, чиме се активно укључио у политички живот. Јануара 1994. године изабран је за предсједника ДС-а, на чијем челу је остао до трагичне смрти.
Амерички недjељник Тајм је септембра 1999. године уврстио Ђинђића међу 14 водећих европских политичара трећег миленијума.
Предсједник Србије Томислав Николић заложио се, крајем прошле године, за формирање експертског тима који би се бавио политичком позадином убиства Зорана Ђинђића и сматра да су у откривању политичке позадине, која је по њему очигледно постојала, затајили тужилаштво и тадашња власт.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: