ИН4С

ИН4С портал

Бојовић: Опстанак Пљеваља је могућ – Топлификација

1 min read
Када је ријеч о топлификацији Пљеваља, треба поштено констатовати да нема топлификације из другог блока Термоелектране, јер нема другог блока Термоелектране. И нема топлификације из нове топлане, јер нема нове топлане. Упркос такозваним краткорочним мјерама локалне и државне власти у последње двије сезоне, ове године је загађеност у Пљевљима била рекордна

Када је ријеч о топлификацији Пљеваља, треба поштено констатовати да нема топлификације из другог блока Термоелектране, јер нема другог блока Термоелектране. И нема топлификације из нове топлане, јер нема нове топлане. Упркос такозваним краткорочним мјерама локалне и државне власти у последње двије сезоне, ове године је загађеност у Пљевљима била рекордна, изјавио је Владислав Бојовић, предсједник ОО Демократске народне партије у Пљевљима и функционер Демократског фронта. Саопштење Бојовића преносимо у цјелини.

За рјешавање овог проблема потребно је реално сагледати ситуацију, водећи искључиво рачуна о интересима ове средине, а не о интересима централне власти. Потребан је искрен однос, умјесто ДПС стратегије замајавања и бацања народних пара.

И поред свега, постоје мјере и рјешења која могу дати резултате већ од следеће грејне сезоне:

1. Имајућу у виду урбанистичко-комунални хаос у Пљевљима, неопходно је, из угла топлификације, посебно третирати урбанистички уређени и неуређени дио града. За градске квартове који су урбанистички уређени потребно је предвидјети систем или више система топлификације на еколошки прихватљивим горивима, о чему струка треба да каже последњу ријеч, а за оне који то нису, потребно је обезбиједити прелазак на еколошка горива у индивидуалним стамбеним објектима.

2. Неприватљива је и неразумљива политика актуелне власти која не предвиђа коришћење постојећих капацитета градских топлана, које је могуће и потребно реконструисати, попут котларнице у Скерлићевој, у коју је већ уложено 500 000 евра, и пребацити је на еколошко гориво.

3. Гријање еколошки прихватљивим горивима не може се наметнути грађанима, због чега је неопходно правовремено утврдити његову цијену, како би се утицало на то да грађани не користе друге врсте горива, уз обавезну интервенцију државе, односно општине, у ситуацији када тржиште наметне већу цијену гријања.

5. Градски квартови који нису урбанистички уређени и у којима је приступ система топлификације немогућ траже посебна индивидуална рјешења, такође еколошки прихватљива. Замјена система гријања у индивидуалним објектима становања, гдје због урбанистичких услова није могућ приступ система топлификације из топлана, треба да буде реализована уз читав систем мјера и активности, међу којима је основна субвенција општине и државе за набавку опреме за гријање на еколошка горива и подизање енергетске ефикасности стамбених објеката.

7. Као изворе финансирања за велике топлотне системе – топлане потребно је искористити реално доступна средства из међународних фондова, а за индивидуалне системе гријања првенствено средства по основу еколошке накнаде.

8. Док у највећој мјери не буде реализован систем даљинског гријања и индивидуалног гријања на еколошка горива, неопходно је значајним смањењем цијене струје у грејној сезони утицати на смањење употребе фосилних горива, а самим тим и на загађеност.

Рјешења увијек постоје!

Потребна је само одговорна власт у служби грађана!

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thoughts on “Бојовић: Опстанак Пљеваља је могућ – Топлификација

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net