Даниловић: Без нових избора нема изласка из кризе
1 min readОпозиционе партије треба да се на нивоу лидера договоре да ли постоје услови за учешће у било ком изборном процесу, укључујући и локалне изборе у Херцег Новом, прије него што власт прихвати услове опозиције, казао је у разговору за ,Дан“ предсједник Извршног одбора Демоса Горан Даниловић.
Говорећи о заоштравању политичке кризе и о томе што власт игнорише захтјеве опозиције, навео је да позив на дијалог није пука форма нити представља било какву озбиљност ако је у суштини празан као и празни папир који се нуди.
–Влада није на висини задатка. Од краја прошле године имамо збуњујућу ситуацију у којој предсједник Владе најављује годину компромиса, а бивши премијер Мило Ђукановић гони издајнике широм Црне Горе. Тиме наноси немјерљиву штету Црној Гори и њеној унутрашњој политичкој и економској стабилности. Дакле, изузев најаве да ће дијалога бити, од тога нема ништа, криза се продубљује, отворени су фронтови према политичким противницима. Не наслућује се цивилизован расплет у којем би се извршна власт понашала као сервис, а не као неко ко влада диктатима и декретима, каже Даниловић.
Упитан како опозиција треба да дјелује даље у такој ситуацији, казао је да је „непристајање опозиционих партија на шминкање демократије и на то да уђемо у парламент прије него што се дефинитивно разјасни шта се десило на дан избора и кад ћемо добити нови изборни процес мудар потез, који наизглед затеже ситуацију, а суштински помаже да се она ријеши“.
–Први пут од како учествујем у политици или је пратим, опозиција има један сасвим пристојан политички, људски и грађански захтјев.Тражимо поштене изборе да би криза била ријешена. Тражимо поштене изборе и фер услове за њихово одржавање. Власт се плаши избора. Не желе изборе јер знају да су једва обезбиједили већину у парламенту, коју зовем стражарском и мислим да тај термин потпуно одговара. Власт се плаши и референдума, дакле сваког изјашњавања грађана. А свјесни су да се не може наставити, макар не тако дуго, са крњим парламентом, а освајати једно по једно преговарачко поглавље у процесу европских интеграција. Захтјев опозиције није рушилачки, он је у складу са Уставом. Мислим да је најјефтиније и за Црну Гору најсрећније рјешење поштен изборни процес на свим нивоима у једном дану и договор око нашег захтјева. Ако је то много, не видим на који начин власт мисли да постигне компромис, истакао је функционер Демоса.
Како је додао, ваљда ће и представници међународне заједнице врло брзо схватити да опозиција не уцјењује него разумно инсистира на легитимитету и легалитету државних органа.
Говорећи о предстојећим изборима у Херцег Новом казао је да је Демос дужан да свакодневно упозорава да због игнорисања опозиционих захтјева од стране власти не постоји минимум услова за одржавање избора на било ком нивоу. У Демосу су, каже он, врло принципијелни у ставовима, али и свјесни снаге опозиције, не само у Херцег Новом, него и у читавој Црној Гори.
– Демос неће вући потезе на штету грађана Херцег Новог, нити контра интересима опозиције. Упозоравамо да би ваљало на државном и лидерском нивоу да се договоримо постоји ли ниво услова за такмичење на локалним изборима,укључујући и Херцег Нови. Демос је спреман да до договора са влашћу бојкотује све изборе. Истовремено смо спремни, да не би било погрешног разумијевања, тамо гдје се договоримо, да учествујемо на изборима. То важи и за Херцег Нови, наводи Даниловић.
У Демосу, по његовим ријечима, никада нијесу спорили право опозиције и грађана који нијесу сврстани у партије да протестима искажу незадовољство.Убијеђен је да било који вид притиска није сам себи сврха, него је само у питању жеља и намјера да се дође до рјешења.
–Нијесам сигуран да се ова власт плаши протеста, они их понекад прижељкују. Желе да по сваку цијену опозицију представе као рушилачку. Наши захтјеви не иду ни са чим рушилачким. Свакако, уколико буде процјена свих, посебно кључних опозиционих политичких субјеката, да се и кроз протесте може и мора указати на наше захтјеве, Демос неће бити препрека. Напротив, бићемо дио те заједничке приче. Много нам је стало до тога да останемо јединствени. Ако је икако могуће, да будемо скупа нас 39 опозиционих посланика јер је то снага коју мјесец дана прије или касније неће моћи да игнорише ниједна међународна адреса, каже функционер Демоса.
Како је закључио, „допустимо ли да од тих 39 посланика у некој заједничкој акцији не буде њих девет или десет, значајно ћемо умањити своју снагу.
Диче се ратификацијама, а боје се од свог народа
Коментаришући застој у ратификацији Протокола о уласку Црне Горе у НАТО у америчком сенату, Горан Даниловић оцјењује да је пажња јавности потпуно измјештена према нечему што не зависи од нас у Црној Гори.Истиче да је важно шта је наш домаћи интерес, а не како нас виде у геостратешким подјелама плијена.
Ми смо политички представници грађана и требало би да водимо рачуна о Црној Гори. Шта год је судбина ратификација, па и ове последње у америчком сенату, ми треба да се запитамо шта ћемо да радимо у Црној Гори која је подијељена око тог питања. Има ли државничке одговорности која би предуприједила неспоразуме о питању НАТО-а у наредних десет година. Има ли те државничке мудрости, или се намјерно инсистира на неспоразуму како би се лакше владало. Мени личи на ово друго. Не бих се плашио било које ратификације, било чијег противљења или гласања за наше приступање, када бисмо ми унутар Црне Горе имали договор да ово ријешимо на најприхватљивији начин референдумом свих грађана, који би рекли коначну ријеч, рекао је он.
Како је додао, очигледно је да колико се наша државна власт радује ратификацијама протокола у различитим земљама, толико се боји властитих грађана.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: