Спаљивање моштију Св. Саве: Дан када је требала да буде сломљена српска душа
1 min read10. маја, Српска Православна Црква и њени вјерници сјећају се дана спаљивања моштију Светог Саве.
Године 1237. мошти Св. Саве су пренијете из Трнова у манастир Милешеву. Његово присуство у Србији имало је црквено-религиозни и политички значај, а нарочито у вријеме турског ропства, јер ниједна личност код Срба није толико уткана у свијест и биће народа као светитељ Сава. Њему се српски народ у данима турског ропства обраћао за утјеху и лијек.
Његов култ окупљао је све јужнословенске народе, а посебно православне Србе; његовом гробу долазили су на поклоњење и римокатолици и муслимани. Жан Шесно (1547.) и Катарин Зен (1550.) забиљежили су да муслимани поштују гроб светитеља Саве и да га се боје. Бенедикто Рамберти је оставио свједочанство из 1553. године да Турци и Јевреји дају већу милостињу манастиру Милешеви неголи Срби. Турски султан Махмут Трећи био је забринут јер су се мухамеданци, након ходочашћа Св. Сави враћали у вјеру предака.
Године 1594. на београдском брду Врачар, турски војсковођа Синан-паша сурово кажњава Србе. Те године банатски Срби су подигли устанак против турске власти под епископом банатским Светим Теодором Вршачким, у којем су устаници носили иконе Светог Саве.
Као казну за ову буну у крви угашеној, Синан-паша је наредио да се мошти највећег српског светитеља донесу из манастира Милешеве, те да се 359 година након његове смрти спале. То је требало да уништи светитељев велики култ у народу, а са њим и све наде за ослобођење од Османлија. Мошти Светог Саве биле су, по ријечима историчара, „извор српског државног легитимитета“ и „симбол српских традиција о држави и независности“. Како биљеже савременици, овај злочиначки чин је био пропраћен непогодом, градом и олујом. Пепео просветитеља српског био је разнијет на све стране. Црквени оци кажу да је тиме светитељ хтио да узме учешћа у страдању свог народа под Турцима.
Међутим, спаљивањем моштију светитељевих не само да није угашена свијест о Светом Сави у народу, већ је још више укоријењена. Дан у којем је требала да буде сломљена српска душа постао је дан у којем су Срби смогли снаге да ојачају и преживе, да сачувају интетитет и своју вјеру. Постао је дан васкрсења.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Нису се узалуд звали безбројни Приморци, Брђани, Херцеговци св Саве, Зећани, Црногорци и др. Сава. Треба само погледати историјске документе колико је то учестало име у свим вијековима на овим просторима.
+ПАСТИРСТВО СВЕТОГА САВЕ, Васко Попа
Чува бело камено стадо
На зеленом обронку
Помаже сваком камену
У наслеђеној црвеној пећини
Да се породи
Куд год крене
Стадо за њим иде
Тутње брда од камених корака
Застане на пропланку
Жутом без прилаза
Камен по камен музе
Поји жедне вукове
Густим каменим млеком
Што се у седам дугиних боја прелива
Јаки зуби и тајна крила
Од каменог млека расту
+Христос Анести
https://www.youtube.com/watch?v=07fOUEkGdMs
Зашто нам га узимаш владико… Свети Сава српска глава, свети Сава српска слава, нема српства ако сви! не славимо ко један светог Саву. Ђе год да смо, у коју год да смо државу колико год да смо далеко једни од других. СССС