ИН4С

ИН4С портал

18 година после: Уранијум у земљи, храни, води, људима?

Уз поруку, наше је да предложимо, око стотину стручњака тражи од државе да независни тим испита колико су данас штетне последице НАТО бомбардовања.

Уз поруку, наше је да предложимо, око стотину стручњака тражи од државе да независни тим испита колико су данас штетне последице НАТО бомбардовања.

За сада без реакције Министарства за рад коме је упућена иницијатива.

Неки их не чују, неки ни не памте, али неки су убеђени да их и после 18 година осећамо и да ће нам вечно претити.

Њих око стотину, све експерти различитих профила, траже формирање независне стручне комисије која би утврдила све последице НАТО бомбардовања СРЈ по животну средину и здравље грађана – где је безбедно сејати, где воду пити.

“Нико од нас не тврди да ће бити катастрофалне последице нити да смо у праву. Можда су други у праву који кажу супер што је три тоне живе отишло у Дунав, осиромашени уранијум је феноменалан, можда да нас поново бомбардују ја не знам резултате, али само струка може да да праве резултате, а политичари су дужни да дају тај одговор народу”, навела је Даница Грујичић, неурохирург.

НАТО је открио да је 1999. бацио преко 30 хиљада пројектила са осиромашеним уранијумом, Војска Југославије избројала је чак 50 хиљада.

Уколико се докаже присуство уранијума у земљи, храни, води, па и у људима, опасност је вечита, с обзиром на то да је време полураспада невероватних четири и по милијарди година.

Мирјанин супруг који је као и она био стручњак за експлозив умро је од рака.

“Људи који то удахну имају проблем што део те уранске прашине иде ван организма а део остаје и ремети ћелије и то доводи до малигних обољења”, навела је Мирјана Анђелковић Лукић, стручњак за експлозив.

Иницијатива да независни стручњаци испитају шта су иза себе оставиле нато бомбе предата је министарству за рад и тамо за сада ћуте.

Потписници тврде да подаци о тим последицама, које су током година мерили и бележили разни стручњаци, већ постоје. Њихов захтев убрзо ће кажу стићи и на адресу других министарстава, премијера и председника државе.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “18 година после: Уранијум у земљи, храни, води, људима?

  1. …“Србе треба спокојно бомбардовати, јер ће све брзо заборавити” – говорио је Џејмс Шеј, портпарол НАТО-а, марта 1999. не слутећи колико је био у праву што се наше заборавности тиче….

    „Предлажем да се српској деци забрани у школама учење српске националне поезије“ – проф. др Ролф-Дитер Клуге, директор славистичког семинара Универзитета Тибинген, на округлом столу Универзитета у Тибингену, 1997…..

    …..„New York Times”, May 1999.

    Joint statement of Milo Đukanović and Zoran Djindjic : „…If the war finishes with signature on peace agreement with the same leadership with Slobodan Milosevic on top, tragedy and violence will continue.

    Stability of Yugoslavia is of the main importance because of its geographic position in Balkan and its role in determing stability or instability of its neighbors, Bosnia and Herzegovina, Macedonia and Albania. Up to now, however, international strategy for Yugoslavia has been conducting the crises, while the roots of the crises were being neglected….“

    http://www.intermagazin.rs/evo-koje-sve-poznate-licnosti-su-pljuvale-srbe-i-srbiju/

    +звоне звона, невера их слуша
    https://www.youtube.com/watch?v=2ThhwUw4hKo

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *