ИН4С

ИН4С портал

Бовдунов: Бжежински је умро, али његово дјело живи

1 min read

Збигњев Бжежински

Збигњев Бжежински је мртав. Истакнути глобалиста и атлантиста је напустио овај свет 27. маја, 2017. године. О смрт је прво известила његова ћерка, познати амерички ТВ водитељ, Мика Брзезински. У наредним посмртним почастима које су објављене, без обзира на идеолошке боје оних који га се сећају, највише је указивано на изванредне интелектуалне способности покојника, његове улога саветника председника Картера од 1977. до 1981. године, као и његов значајан допринос проучавању међународних односа.

Међутим, Бжежински није био само талентован политолог или државник. Он је био један од архитеката постојећег светског поретка у свим његовим аспектима: од утицајних глобалистичких структура до међународног тероризма, од појма ‘тоталитаризам’ убаченог у ум сваког дипломца факултета политичких наука на до америчко-кинеског блока, који је ставио тачку на совјетски пројект. Бжежински је прво био војник, а касније и једна од генерала Хладног рата, који су добиле Сједињене државе.

Геополитика судбине

Збигњев Бжежински је био доследни атлантиста. Геополитички избор у корист поморских сила, Велике Британије, а касније Сједињених држава, постала је главна ствар у судбини овог пољског сина. Као атлантист, он је био свестан да је континентална сила Русије, тада Совјетска, главна претња плановима за светску доминацију Сједињених држава. Супртостављање Русији је постало смисао његовог живота.

Па чак и после распада Совјетског савеза и пада комунизма, Бжежински се жестоко противио свим царским покушајима Москве. Истовремено, Бжежински је био доследни либерал у смислу да је, за разлику од реалиста у међународним односима, фактор идеологије постављао високо, верујући у неопходност унапређења либерално-демократских вредности у целом свету и верујући у глобалистичку утопију. Бжежински је спојио дубоко разумевање геополитике (најбоље „геополитичко“ дело – ‘Велика шаховска табла’) и приврженост либералном приступу у међународним односима. У том смислу, Русија за њега била идеални непријатељ, јер је руска опозиција Западу била узрокована не само геополитички, већ и често обојена идеолошким бојама. Када је Бжежински рекао да заиста воли Русију, није лагао: у својим концептима, оставио је место за Русију, али то мора дабуде једна друга Русија, са другом територијалном конфигурацијом и идеолошком (либералном) оријентацијом.

Деда свих терориста

У оквиру доктрине супротстављања Русији током авганистанског рата, Бжежински је дао све од себе да из пепела васкрсне милитантни исламизам и окрене га против Совјета. Он се лично састао са својим лидерима, укључујући и саудијског милијардера Осаму бин Ладена и, убедио је председника Картера да дâ подршку муџахединима у Авганистану. Процес који је покренуо Бжежински је довео до појаве новог феномена у исламском свету – глобалног тероризма. Исламисти са образовањем из Сједињених држава су постали нови фактор у међународним односима, превазилазећи у сваком смислу терористе левичаре или десничаре током седамдесетих 20. века. Касније, када су се Сједињене државе суочиле са овим непријатељем, Бжежински је изјавио да не жали због избора који је направио почетком осамдесетих. Исламисти су смрвили главног геополитичког и идеолошког непријатеља Сједињених држава – Совјетску Русију, иако сâми представљају претњу, али мање су опасни, са његове тачке гледишта.

Отац Трилатерале

Бжежински је био један од оних који су зачели Трилатералну комисију. Заједно са Дејвидом Рокефелером, он је 1973. године постао један од оснивача глобалистичких института, чији је циљ био да се уједине политичке и економске елите Сједињених држава, Европе и Јапана. Наравно, непосредни циљ је био да се ојача везе између центара про-америчког пола (такозваног „слободног света“) у биполарном светском систему. Али, ни сâм Бжежински, нити Рокфелер, нис крили да је крајњи циљ уједињени свет под контролом светске елите. У раду из седамдесетих, “Између два века: америчка улога у Технотроничко доба?”, Бжежински оправдава потребу за стварањем таквих центара за глобално помирење и управљање. Од 1973. до 1976. године, био је председник Трилатералне комисије. Овај познати политолог је спојио Њујоршки савет и Савет за спољне послове (CFR) у Клуб Билдерберг.

Теорија тоталитаризма

Заједно са другим америчким политологом, Карлом Фридрихом, Бжежински је промовисао и популаризовао теорију „тоталитаризма“. Развијајући идеје Хане Арент, која је нацистички и комунистички режим сврстала у исту категорију, Бжежински и Фридрих су се, ипак, супротставили тези Арентове да су тоталитарни режими, према свом пореклу супротни од традиционалних аутократија. За Бжежинског, тоталитаризам је један од облика аутократије карактеристичне за индустријско доба. Тако, совјетски тоталитаризам за њега није био нешто ново и страно у историји Русије, већ наставак историјске аутократске државности. Са друге стране, тај став показује либералну строгост код Бжежинског, који је, заправо, увео дихотомијску класификацију ‘демократски режими против свих осталих’.

Све што у систему није било либерална демократија, која је, упркос критикама, у многим аспектима узета здраво за готово, као опште место западне мисли, смештено је у другу категорију, заједно са фашизмом и стога би увек било одбачено.

Избор Кине

Један од главних спољнополитичких успеха Бжежинског био је наставак политике приближавања Кини, која је почела још у Кисинџерово време. Резултат тога било је успостављање дипломатских односа између Сједињених држава и Кине, а НР Кина је, де факто, постала савезник Сједињених држава у Хладном рату против СССР. У случају Кине, Бжежински радије прате геополитичку логику – Кина као моћ Римланда, могла би да буде и атлантистичка и евроазијска, али, за разлику од Русије, не контролише значајне територије евроазијског континента, пре свега Хартланд. Дављење СССР-а због контроле приобаља Евроазије, чији је Кина део, било је традиционална стратегија Атлантиста у односу на Хартланд. Касније, од 2000-их, Бжежински је говорио о „Два велика“ – светском систему којим доминирају две силе – Сједињене државе и Кина – као добродошлу алтернативу тренутној нестабилности. Те, захваљујући Бжежинском (али не само њему), данас живимо у свету где много тога зависи зависи од односа Сједињених држава и НР Кине.Ова два победника и ранија савезника ће неминовно доћи до глобалне конкуренције, исто као и атлантистички англо-амерички савезници и СССР, после Другог светског рата.

Тамнопута марионета

Најновији допринос Бжежинског светској политици је Обамино председниковање. Овај геополитичар је био саветник тамнопутом председничком кандидату, а после изборне кампање Бжежински је понекад називан „Обамин сиви кардинал.“

Изгледа да је последње дефинитивно био покушај у складу са препорукама старијег политолог, изнетих у његовој књизи „Друга шанса: три председника и криза америчке суперсиле“. Посебно се ‘Арапско пролеће’ може одлично објаснити покушајем Сједињених држава да усвоји концепт Бжежинског о „глобалном демократском буђењу“. Сједињене државе су покушале да преусмере снаге у арапском свету које су незадовољне мањком демократије у њиховим земљама, у поређењу са Сједињеним државама и њеним либералним идеалима, иако су тај мањак често организовали про-амерички режими. У вези са Русијом, у овом раду, Бжежински је предложио да се примењује стратегију ангажовања, интеграција у западне пројекте, које су постале основа чувеног ‘ресета’. Али нешто је кренуло наопако.

Поновно уједињење Русије и Крима је била прекретница, када су сви схватили да у блиској будућности неће бити правог ангажовања. Арапско пролеће се завршило новим таласом терора. Исламски терористи су увек били један од главних корисника идеја Бжежинског. Трампов долазак на власт је, наводно, уништио овог старца. По сопственом признању, он у тако нешто није веровао гостионицу га. Кина је више конкурент и противник у подели света, упркос сусрету Трампа и Си Ђинпинга, који је организовао његов пријатељ и противник, Хенри Кисинџер. Бжежински је преминуо, остављајући свет који је створио у ослабљеном стању.

Смрт мишљења

Са његовом смрћу и одласком, можда одлази и читаво доба и начин мишљења. Али, не одлази. Русофобија и устаљени геополитички приступ ће бити присутни још неко дуже време у америчкој спољној политици. И, то је нешто друго. У другој половини 20. века, спољну политику Американаца су водили европски емигранати који су: или особе рођене у Европи, које су емигрирале у Сједињене државе, као Кисинџер или Моргентау, а и сâм Бжежински, или ретки, али важно изузеци, као што је Семјуел Хантингтон. Они су сви представници представници америчко-јеврејске дијаспоре – деца емиграната из Европе, одгајана у духу европске културе. Ово се односи на неоконзервативце, наследника немачког јеврејина Леа Штрауса. Чак и Френсис Фукујама, онај Фукујама кога знамо и његова књига “Крај историје“ не би могла постојати без утицаја Штраусовог студента Алана Блума. Другим речима, интелектуални успех старе не-американизоване Европе је, парадоксално, служио америчком успеху. Са одласком таквих диносауруса, као што су Бжежински и Кисинџер, овај ресурс ће бити исцрпљен. Старија генерација неоконзервативаца умире, а млађи су од њих једино научили да воле Израел и да мрзе Русију, али и да не мисле уопште. Да ли ће Сједињене државе бити у стању да почну да мисле сопственим умом, након одласка њене европске интелектуалне елите у спољној политици, велико је питање.

(intermagazin.rs, Александр Бовдунов / Геополитика)

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

3 thoughts on “Бовдунов: Бжежински је умро, али његово дјело живи

  1. Sva će ova ološ pocrkati,ne može niko dvjesta godina.A,vala će crći,džaba im milijarde dolara i sva medicina. Mijenjali su im krv kompletnu,krvlju beba i male djece,da im produže vijek.E ne može protiv prirode niko.Crknite svi,ološi i Sorošu, do Krstovdana.

  2. +Слава Теби Христе Боже, надо наша!

    …“ ДЕЛО Саве Немањића јесте дело по коме се народ препознаје у својој држави, у својој вери, у својим уверењима, у свом језику, у својим законима и у својој правди. И пре њега били смо Срби. Од њега знамо да смо Срби. Савино дело је крштеница српског народа, сведочанство о његовом историјском пунолетству, јемство како се подиже дедовина, тапија на српску земљу, тестамент којим се наслеђује отаџбина и доказ историје да је овај народ заувек изборио своје место на карти Европе и завет да му га нико не сме и не може одузети…“, Милован Витезовић

    …“Од споразума папе Војтиле и председника САД Регана 1984. године створена је нова Света алијанса. Римокатоличка црква је признала масонске организације, постала је инструментум империи за освајање света.
    Није у питању да ли пут из Рима за Београд води преко Јасеновца, него да се могући црквени раскол код Срба не претвори у тихо разбојиште над којим ћемо плакати. Можда су код мене посреди неки страхови које под старе дане обнављам о ономе што се десило 1941. Дечак од тринаест година из првог суседства хвалио се мом брату од девет година да „смо ти тату убили“ и смејао му се. Људи су звери ако их црква не води правим путем…“, говорио је блаженопочивши Милорад Екмечић

    ‘WTF’, ријалити…

    …“направићемо још старије…“, latinicom, a Brbabićka као мајчинска фигура… Боже, као ружан сан, али НИЈЕ

    рођак са села
    https://www.youtube.com/watch?v=yrYaoYxbCmI

    , ови пристају на све, тако, … НИЈЕ неприлично… него, прво, како је нама?

    С њима?

    …“велике чивије, мале кашике…“

    користећи, сваки од њих своју, слободу, сви заједно су отпали од Бога и од својих, Богом поверених, на бригу, Нас, људи

    ја тако осећам,

    од јеванђелиста, Вучићу је најдражи Мирослав (чуј, иди бре, што да не мисли, кад мисли да ово, све, има смисла) … специал едитион, плас Иринеy (Мирослав Гавриловић… а, можда је он тај Мирослав, власник, јеванђеља, свог, Мирослављевог примерка) and Ana… којекуде, и оно, Карађорђево, крви истањене

    … а, ЗАМИСЛИМО, … да Председник ставља руку, заклињући се, на Јеванђеље које јесте, старо, исхабано (од кориштења, тако ваља), па, има га од детињства, поклонио му га отац, или било бакино па му га даровала од срца, да му служи, или …, углавном полаже заклетву на СВОМ јеванђељу, не на „Мирослављевом“

    Е, то би било благословено и Богу драго.
    Ово није драго ни, такође грешним, људима, нама.
    Али, њихове грешке су грешке путовође.

    …“1. Добро заморени и ознојени од дуга пута седоше путовођ и путник покрај језера да се
    одморе. Па кад заситише очи гледањем плаветнила језерског, ишараног белим галебима, и кад
    окрепише душе ћутањем, упита путник путовођу:
    2. Реци ми, путовођо мој, зашто се у Светој Књизи Божјој не спомиње никакав природни
    закон? Слушао сам пажљиво све што си ми уз пут говорио, и зачудио сам се како да ја то до сад
    нисам приметио. Толико сам читао Свету Књигу но нисам могао приметити нити до данас
    слутити, да се у њој не спомињу природни закони, о којима два континента без престанка брује.
    Реци ми дакле, зашто се у Библији не спомиње оно о чему наши учени савременици највише
    говоре?
    3. Путовођ: Због тога што и не постоји.
    4. Путник: Да ли си ти добро чуо моје питање, и да ли ја добро чујем твој одговор? Јер твој
    одговор личи ми на шалу. Истина, уморним путницима на овом знојном путу живота приличи
    шала, ради душевног одмора. Али ја сам
    сасвим озбиљно ставио моје питање: Због чега Библија не говори ни речи о природним
    законима?
    5. Путовођ: Ја сам, драги мој сапутниче, са пуном збиљом примио твоје питање и са истом
    збиљом дао свој одговор. Библија не говори о природним законима због тога што и не постоје
    никакви природни закони.
    6. Путник: То ме изненађује до највише мере. Зар цео свет признаје природне законе, а ти
    мене сад учиш да ти закони не постоје! Како ћемо нас двојица стати против целог света?
    7. Путовођ: Рећи ћу то доцније како не стоји да баш цео свет признаје природне законе него
    само један део света, а сад ћу ја тебе да упитам: баш и да цео свет признаје једну неистину за
    истину, хоћемо ли се ја и ти уплашити света? Некада су постојала свега два човека у целоме
    свету који су признавали једног истинитог Бога, Аврам и Лот, па се нису уплашили од мрака
    незнабожачког, у који је сав свет био завијен. Да ли ћемо се дакле нас двојица уплашити од
    усамљености са Истином насупрот великој војсци велике Неистине?
    8. Путник: Морам признати, да ме подилази језа од помисли да се морам одвојити од
    толиких векова времена и читавих поколења људских, и од својих школа, и од учитеља који су
    ме учили, и од свих досадашњих оквира мојих мишљења и убеђења.
    9. Путовођ: Све то или је прошло или ће проћи те немаш разлога за језу. Не стоји ли
    написано: да времена већ неће бити? (Откров. 10, 6). А за људе и људска поколења ниси ли
    читао, да су као трава, као цвет пољски што прецветава? Не стоји боље ни са твојом школом,
    ни са учитељима, ни теоријама, ни мишљењима људским. Све или је прошло или ће проћи, само
    ће истина објављена у Светој Књизи Божијој остати на век века. И ето у тој вечној Књизи не
    спомињу се природни закони. А не спомињу се због тога што и не постоје.
    Јер немогуће је и замислити, да природни закони не би били споменути у Библији, у којој су
    и далеко ситније ствари споменуте, када би ти закони заиста постојали.
    10. Путник: Ипак морам рећи, да моје сумње остају неразвејане твојим тврђењима. Ја
    непоколебљиво верујем Библији. То је Божја Књига, Божје Откровење истине људима. И гле, у
    тој Књизи над књигама, с краја у крај, говори се о закону. Је ли, дакле, могуће, да се у целој
    Библији нигде и ни у једном случају, где се говори о закону, не мисли на природни закон?
    11. Путовођ: Јесте, могуће је. Чим је факт, онда је могуће. Кроз сву ту велику Књигу Божју
    скроз говори се о закону — и ни о чем се тако много не говори као о закону — али нигде и ни на
    једном месту не мисли се на природни закон. Устајмо и хајдемо; морамо журити…“

    …“Каква море Русија, кад су они нама нешто помогли? Ни уранијум нам нису бацили, ни једном нас нису бомбардовали, још кобајаги нуде неку трговинску унију, гасовод и ко зна шта још. Ми смо бре војни партнери са националном гардом Охаја! Мало ли је?

    Видиш како смо лепо дочекали мигранте, па их сместили, даћемо им и станове, имања, држављанство. Они ће бре бити бољи грађани од нас, по мери власти. Знаће да цене болне и тешке промене кроз које смо прошли за њихово добро. Неће бити ни Т од тероризма, рекао министар унутрашњих дела. Он је ипак завршио високу школу одбране и безбедности, још је и доктор наука. Ваљда он зна!…“

    https://stanjestvari.com/2017/06/24/dragan-antonic-sta-sad/#more-39339

    …“The World Taekwondo Federation has announced that it is rebranding to World Taekwondo to avoid confusion of its acronym with the slang abbreviation ‘WTF’ which is commonly used on social media. The organization says it has to adapt to the digital age…“

    https://www.rt.com/sport/393856-world-taekwondo-federation-wtf/?utm_source=browser&utm_medium=aplication_chrome&utm_campaign=chrome

    Riblje Pušenje – Gubitnička Pesma
    https://www.youtube.com/watch?v=3h7AqRdKQLA

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net