Демос: ВДТ да преиспита рад СДТ-а у случају „Пензионерска зграда“
Одбор Главног града Демоса предао је у понедјељак 10. јула, у складу са законом, притужбу Врховном државном тужилаштву са захтјевом за преиспитивање рјешења о одбацивању кривичне пријаве против Зорице Ковачевић, некадашње министарке рада и социјалног старања, и Славољуба Стијеповића, градоначелника Подгорице, осумњучених за кривична дјела злоупотреба службеног положаја и несавјестан рад у служби, које је донијето од специјалног државног тужилаштва.
Како је саопштио Горан Радоњић, предсједник Одбора Главног града Демоса, разлог за подношење притужбе јесте чињеница да им уз штуро саопштење тужилаштва није достављено и само рјешење о одбацивању кривичне пријаве поводом случаја „Пензионерска зграда“.
Такође, из садржине достављеног дописа Специјалног државног тужилаштва не може се, како кажу у Демосу, уопште закључити на основу којих је, од више законом прописаних разлога, тужилаштво процијенило да у овом случају треба одбацити поднесену кривичну пријаву.
„Уз то, није јасно ни да ли је Специјално тужилаштво спровело било какве радње у циљу прибављања података и релевантних доказа у вези са пријављеним кривичним дјелом. Специјални тужилац ниједном ријечју у допису не образлаже своју одлуку, односно не даје никакве конкретне разлоге због чега сматра да нису тачни наводи из кривичне пријаве у односу на осумњичене, као ни образложење свог виђења због чега подаци из кривичне пријаве не пружају довољно основа за доношење наредбе о спровођењу истраге у односу на осумњичена лица“, истиче Радоњић.
Према ријечима саопштења, крајње је симптоматична „брзина“ у поступању Специјалног државног тужилаштва, које спорно рјешење доноси непуних 20 дана након подношења предметне кривичне пријаве. Ово посебно, наводи се, када се има у виду да се ради о сложеном предмету, са обиљем доказа и врло обимном документацијом која основано указује да је у ову аферу око изградње социјалних станова за пензионере укључен већи број физичких и правних лица, као и да је из читавог посла прибављена огромна противправна имовинска корист.
О свему томе, подсјећају у Демосу, у више наврата информисали су јавност.
Истичу да на поступање Специјалног тужилаштва не би смјело да утиче то што су међу осумњиченима садашњи и бивши јавни функционери, као ни медијски иступи тих функционера, који се могу схватити и као притисак на рад самосталног органа власти.
„Стога позивамо Врховно државно тужилаштво да, у складу са својим овлашћењима, преиспита рад Специјалног тужилаштва у случају „Пензионерска зграда“, да не подлијеже притисцима представника власти, и да провјери да ли су у претходном поступку поводом наше кривичне пријаве прибављени и правилно оцијењени сви релевантни подаци и докази од утицаја на доношење законите одлуке„, закључено је у саопштењу Демоса.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: