ИН4С

ИН4С портал

Чуда Земље која су откривена тек недавно

1 min read
Planeta-zemlja, Zemlju

Илустрација

 planet-zemlja

Да је Земља још увијек пуна непознаница које се крију на фасцинантним локацијама доказују готово свакодневна открића научника.

И док нам на дневној бази стижу нове информације и сазнања о звездама, планетима и другим појавама из свемира, често заборављамо да је још увијек много тога неоткривеног и неистраженога на нашој планети.

Аустралијски ‘Изгубљени свет’

Тим научника је заједно с једном екипом сниматеља крочио на подручје високо у планинском подручју Цапе Мелевилле у северној Аустралији, које је јако дуго било изолирано од остатка света, те су тамо открили три сасвим нове животињске врсте.

Међу откривеним новим врстама су и два гуштера – необично дугачак тропски гуштер и један који изгледа попут осушеног листа.

Активни вулкан испод Антарктика

Научници су недавно саопштили да је уз помоћ радио таласа испод леденог Антарктика откривен активни вулкан. Наиме, раније је већ било познато да се испод Антарктика налазе вулкани, али ово је први који је још увек ‘жив’.

Очекује се да ће тај вулкан и еруптирати и да ће се приликом тога створити огромне количине воде испод леда.

70-годишње залихе воде откривене у Кенији

Регија Туркана у северној Кенији је место на којем углавном живе номадска племена, а уједно се ради о једном од најсуших мјеста на планети. Научници су недавно открили огромне количине воде тачно испод тог подручја. Воде има довољно да се из тог извора цела земља може опскрбљивати следећих 70 година.

Подземно језеро је пронађено уз помоћ сателита и радара, а вода која се тамо налази је врло чиста.

Огромна пећина с властитом микроклимом.

Истраживачи у Кини пратили су низ подземних тунела око великих пећина који су их одвели до још велићих пећина које никада прије нису видели. Тако је откривена и пећина која има властиту микроклиму.

Тај огромни систем, назван Er Wang Dong (Друга краљевска пећина) садржава властиту шуму, облаке, реку, тунеле и мање пећине до којих је веома тешко доћи.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net