ИН4С

ИН4С портал

Драшковић: У Црној Гори неријешен статус српског народа, Цркве и језика

1 min read

slavka-draskovicДиректорка Канцеларије за сарадњу са дијаспором у Србији Славка Драшковић, изјавила је да очекује период добрих односа са Црном Гором и да вјерује у добру сарадњу у рјешавању питања положаја српског народа у Црној Гори, преноси Танјуг.

Драшковић је нагласила да су још уставно недефинисан правни положај Срба у Црној Гори, већински српски језик и ћирилично писмо, али и да је несразмјерна заступљеност Срба у државним органима.

„Проблеми су и непостојање културно-просвјетне аутономије, неостварено право на двојно држављанство, недефинисано право на национална обиљежја и симболе. Није ријешен ни проблем Српске православне цркве, заштита имовине, свештенства, поштовање канонског статуса“, истакла је Драшковић.

Она је навела да није дефинисан статус српског народа у Црној Гори, пошто Устав не говори о српском народу као конститутивном народу иако он, по посљедњем попису, чини 28,73 одсто становништва.

„Срби нијесу ни национална мањина, јер статус националне мањине има народ који броји до 15 одсто становништва. Закон не дефенише какав статус има група која броји више од 15 одсто становништва“, нагласила је Драшковић.

Према њеним ријечима, српска заједница сматра да Срби у Црној Гори не могу да буду национална мањима и да треба да добију статус конститутивног народа.

Директорка Канцеларије за сарадњу са дијаспором је подсјетила да се у Црној Гори 43 одсто становника изјаснило да говоре српски језик, а да 37 одсто говори црногорски, али да српски језик није службени већ је у категорији као албански, којим говори 5,27 одсто становника или хрватски којим говори 0,43 одсто.

Као велики проблем, Драшковић је апострофирала и то што је 2004. године српски језик укинут у школама и умјесто њега уведен матерњи језик, који је 2011. године преименован у црногорски језик.

„Имамо низ питања на којима очекујемо добру сарадњу да почну да се рјешавају“, закључила је Драшковић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

4 thoughts on “Драшковић: У Црној Гори неријешен статус српског народа, Цркве и језика

  1. Живко драги, па није она рекла да смо Ви и ја дијаспора, не љутите се на госпођу Драшковић због тога. Имате разлога да се љутите на представнике српске владе у бројним ситуацијама, али не и у конкретној. Поменута Канцеларија се односу на дијаспору и Србе у региону. И најважније, ово је први пут да званичник српске владе изнесе дио проблема који оптерећују Србе у ЦГ. То је урадио државни секретар Јакшић у прошлом сазиву и три дана касније услиједио је демантСрећковића. Дакле госпођо Драшковић свака част.

  2. nasto oni trose pare ,njezini vjerovatno u Crnu Goru i oni dijaspora,a ona komesar dijaspore,dajte ostavite se zajebancije i procenata,nemate vremena ni jedni ni drugi za te stvari

  3. Како убиједити госпођу Драшковић и њој сличне из актуелне власти у Србији да ми у Црној Гори нијесмо ДИЈАСПОРА?!!! Прича о процентима и мањинама је, ваљда, коначно напуштена. Нијесам сигуран да госпођа уопште разумије црквене проблеме и начин њиховог решавања. Али, од окупационог режима у Црној Гори „очекује добру сарадњу да низ питања почну да се решавају“?!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *