Српска историјска читанка: Живот Срба под турском влашћу (ВИДЕО)
аутори емисије: Немања Девић и Сава Самарџић
Друштво Османског царства се делило у две групе: аскери и раја. Прву групу чинили су људи у султановој служби: војници, државни службеници, кадије. Раја је представљала радно становништво, а највише је било земљорадника.
У османском царству задржала се и стара категорија становништва – власи. Реч је о сточарима – хришћанима, који су имали посебне повластице будући да нису били везани за земљу. Поред њих у војној служби османског царства постојали су хришћански војни родови мартолоси, војнуци и дербенџије који су чували кланце и тврђаве на граници, пратили караване и гајили коње.
Ширење ислама на Балкану није било равномерно. Најшира исламизација догодила се међу Арбанасима и међу припадницима јеретичких секти хришћанских секти у Босни.
Друштвени живот српског народа под турском влашћу био је везан за верске празнике Божић и Васкрс, породична славља и весеља. Главни породични празник била је крсна слава која је искључиво српски обичај, који немају други православни хришћани на Балкану. Сећање на славу, код других народа, најчешће је траг о њиховом српском пореклу. На сеоским окупљањима свирало се на фрули и гајдама, а певало уз гусле.
Гуслари су били важан преносилац традиције – певале су се јуначке, епске песме, највише о Косову, кнезу Лазару, Милошу Обилићу, Краљевићу Марку. У заштиту обесправљеном народу притицали су у помоћ најхрабрији српски изданци, хајдуци и ускоци који су пружали отпор насиљу, неправди и разбојништву турског управног система.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
0 komentara. Zar se niko nije prepoznao u nacionalnoj istoriji?
Ти си се први препознао,очигледно!
Ne. Ti?