Нова турска опсада: Послије Косовке дјевојке Тика скинула и крст са Сат куле
1 min readСа Сахат куле у Подгорици скинут је крст, који је, према ријечима представника Црквене општине Подгорица Митрополије црногорско-приморске, ту био око 100 година.
Православно свештенство осудило је овај чин и тражи да се крст што прије врати како би се испоштовало већинско православно становништво у Подгорици и држави, а поручују да би они стали у одбрану и када би био уклоњен вјерски симобол Католичке цркве или Ислама. Главну ријеч у реконструкцији Сахат куле има Главни град Подгорица, на чијем је челу Славољуб Стијеповић.
Протојереј и секретар Црквене општине подгоричке Предраг Шћепановић истиче да би Митрополија црногорско-приморска такође осудила и да је са неког објекта „скинут полумјесец или било које друго обиљежје наше браће муслимана или било које друге вјерске организације”.
„Ја бих реаговао као свештеник, човјек и Подгоричанин. Велики универзални дух и геније особите вриједности Петар Други Петровић Његош је рекао ‘крст и луна два страшна симбола’.
Крст на Сат кули је последњих макар 100 година био њено обиљежје. Крст који је постављен, уклоњен је најновијом рестаурацијом која се обавља иза очију јавности и знатижељног посматрача и љубитеља културе и старина. Та вијест нас је јако узбудила и запрепастила. Разумијемо да у Старој вароши и Подгорици живе и наша браћа муслимани, поштујући уваженог имама и мог пријатеља Џема Реџематовића, али сматрамо да ако се нешто рестаурира, треба да се врати у стање у које је објекат био прије почетка радова.
Ако 100 година крст никоме није сметао, чудимо се да се сада покрећу иницијативе да крст као симбол већинског православног становништва у Црној Гори буде уклоњен са било ког мјеста и Сахат куле,“ казао је „Дану“ Шћепановић.
Вукчевић: Староподгоричани неће сједјети скрштених руку док се крст не врати
Предсједник Црквене општине Подгорица Зоран Вукчевић тражи да се крст врати на Сахат кулу, те да Староподгоричани неће сједјети скрштених руку док се то не уради, наводи „Дан“.
Он истиче да су у Старој вароши живјели и живе његови прадјед, дјед, отац, а сада он, син му и унук, те да Схат кулу доживљавају као своју.
„Јако се тужно осјећам и са невјерицом сам примио вијест да је са Сахат куле скинут крст. То је нешто свето, и то је обиљежје Подгорице. У најтежим временима ’90-их година, у једном моменту сам чуо да су хтјели да оскрнаве џамију у близини моје куће у Старој вароши и истог секунда смо сви у мојој породици рекли да ћемо животима бранити ту џамију. Ми смо ето деведесетих бранили џамију и полумјесец на њој, те не видим разлога зашто би неко могао да помјери крст који је на Сахат кули стајао 100 година,“ истакао је Вукчевић.
Подгорички главни имам Џемо Реџематовић казао је да коментар око скидања крста са Сат куле можемо добити од Секретаријата за културу и спорт при Главном граду Подгорица, те Министарству културе који су дали сагласност за рестаурацију овог вакуфског добра.
„Јавност је упозната са мојим ставовима према овом питању за које, нажалост, осим у Исламској заједници, нисам нашао разумијевања од стране медија и јавности,“ казао је Реџематовић.
Подсјетимо, Реџематовић је раније оцијенио да крст на Сахат кули у Подгорици вријеђа сваког добронамјерног грађанина, а норочито архитекте који знају чијем наслеђу Сахат-куле припадају.
Из Бироа за односе с јавношћу Главног града Подгорица саопштили су да на Сахат кули нема вјерских обиљежја, те да се ради о показивачу страна свијета.
Подсјетимо, Рестаурација Сахат-куле и реконструкција Трга Бећир-бега Османагића почела је у априлу, а пројекат вриједан око пола милиона евра финансира Турска агенција Тика. Тика је реконструисала и Угрентни центар након чега је нестао бакропис Косовке дјевојке, поклон који је Клинички центар Црне Горе добио од Црвеног крста бивше СФРЈ прије 42 године. Слика Косовке дјевојке је била један од симбола те хуманитарне организације у некадашњој заједничкој држави.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Bože, koliko naša „braća“ komentatori na ovom portalu vole svoje komšije muslimanske vjere?
Иначе прочитах у новостима да су Турци на еуробаскету забранили четворици Срба да носе шајкаче на утакмицама Србије.Ето како изгледа османска демократија.А наш имам Џемо тражи да се скине крст са сахат куле…Страшно!!!Да је митрополит нешто слично урадио са муслиманским обиљежјима масја и остали дежурни србомрсци би кукурикали по цио дан на овом сајту…
А што масја ликује.Дошли његови у Подгорицу након 150 година и мало помало враћају османске симболе.Кад мило једно јутро осване са турбаном….као и сваки валахи султан.
Kada će Tika poslat Muhu da osuneti Đuku?
Vukčeviću ti se kuneš u staropodgoričane. griješiš.. stara varoš da te vlast ubije . nekad si mi varoš mila bila a sad si mi varoš omrznula jer glasaš za mila…sigurnim korakom neoosmanizam u Podgoricu
U srpskoj crnoj gori je bio krst, u milovoj mogu samo piramide i muski polni organi (falus/obelisk).