ИН4С

ИН4С портал

Митрополија: Умјесто покушаја реформације Цркве, држава да се држи сопствених закона

1 min read

MitropolitAmfilohije1-606x375

,,Умјесто амбиције да прекрајају границе Митрополије црногорско-приморске и других Православних епархија Српске Православне Цркве у Црној Гори и мијењају унутрашње црквено устројство, државни органи Црне Горе треба да остваре више пута прокламоване амбиције за изградњу грађанског друштва уз поштовање уставног начела одвојености цркава и вјерских заједница од државе; да поврате нарушену равноправност правног положаја цркава и вјерских заједница; да донесу нови Закон о правном положају цркава и вјерских заједница и Закон о реституцији и обештећењу цркава и вјерских заједница за имовину која је одузета након Другог свјетског рата; да обезбиједе неометано остваривање“, наводи се у саопштењу Митрополије црногорско-приморске.

Саопштење достаљено Порталу ИН4С преносимо интеграло.

Уочи предстојећих божићних и новогодишњих празника у Саборном Храму Христовог Васкрсења у Подгорици је под омофором Његовог Високопреосвештенства Архиепископа Цетињског Митрополита црногорско-приморског г. др Амфилохија одржано редовно годишње братско сабрање свештенства и монаштва Митрополије црногорско-приморске. Након Свете архијерејске литургије којом је у новом Храму началствовао Митрополит г. Амфилохије, свештенство и монаштво је заједно са својим Архипастиром заблагодарило Богу на свему доброме у протеклој години, а посебно на великом дару и радости освећења Саборног Храма Христовог Васкрсења у Подгорици које су, у оквиру прославе 1700. годишњице Миланског едикта о слободи хришћанске вјере, извршили православни патријарси и представници помјесних православних цркава из читавог свијета.

У току сабрања су размотрена питања и проблеми остваривања спасоносне мисије Цркве, парохијски и манастирски проблеми, као и друга актуелна друштвена питања. Свештенство и монаштво је са пажњом саслушало пастирско и очинско расуђивање Митрополита г. Амфилохија у том погледу, као и предавање протојереја-ставрофора Момчила Кривокапића, архијерејског протопрезвитера бококоторског, о Светој тајни Крштења. Током расправе, отворена су и многа питања која се тичу црквеног живота, а посебно питања повећања броја утробних чедоморстава (абортуса), као и актуелне злоупотребе медицинских средстава дијагностике ради селекције полова нерођене дјеце.

Митрополија црногорско-приморска у дане када се припремамо да дочекамо празник рођења Богомладенца Христа апелује да се преко Министарства здравља и јавног сервиса покрене акција у којој ће се младим људима, а посебно мајкама, указати на медицинске и духовне опасности утробних чедоморстава и других девијантних појава.

Поводом различитих тумачења улоге и положаја Цркве у Црној Гори као секуларној и грађанској држави истичемо да Црква има своје вјековно устројство и канонски поредак. Свака држава је, па и Црна Гора, дужна да поштује сопствене уставне и правне прописе, а посебно начело секуларности и одвојености цркава и вјерских заједница од државе. С друге стране, и цркве и вјерске заједнице су дужне да поштују законске прописе, али итекако имају право, гарантовано и међународним конвенцијама, на своје мјесто и улогу у друштву и држави, а посебно на пољу културе, образовања, етике и добротворних дјелатности.

Умјесто амбиције да прекрајају границе Митрополије црногорско-приморске и других Православних епархија Српске Православне Цркве у Црној Гори и мијењају унутрашње црквено устројство, државни органи Црне Горе треба да остваре више пута прокламоване амбиције за изградњу грађанског друштва уз поштовање уставног начела одвојености цркава и вјерских заједница од државе; да поврате нарушену равноправност правног положаја цркава и вјерских заједница; да донесу нови Закон о правном положају цркава и вјерских заједница и Закон о реституцији и обештећењу цркава и вјерских заједница за имовину која је одузета након Другог свјетског рата; да обезбиједе неометано остваривање слободе вјероисповијести на индивидуалном и колективном нивоу; да подстичу вјерску толеранцију међу људима; да испоштују унутрашње устројство и канонски поредак Православне Цркве као што то чине када су и друге цркве и вјерске заједнице у Црној Гори у питању; да уведу вјерску наставу у образовни процес и да афирмишу однос партнерства са свим, а не само са неким црквама и вјерским заједницама у областима од заједничког интереса, а прије свега у култури, образовању и добротворној дјелатности.

То је једини пут и начин да се његују здрави односи између Цркве и државе на простору Црне Горе коју поштујемо као своју отаџбину.

Свештенство и монаштво и овом приликом саборно подсјећа свеукупну јавност Црне Горе да чврсто слиједи основну поруку Митрополита г. Амфилохија, који је непосредно пред велики и чудесни догађај освећења Саборног Храма Христовог Васкрсења у Подгорици, позвао браћу, подијељену по разним основама, на помирење и превазилажење међусобних подјела.

Ту јеванђељску ријеч понављамо и данас пред Божић како би је као спасоносну чули и они до којих из различитих разлога још није дошла. У наступајућим радосним данима позивамо сами себе и једни друге и сву своју благочестиву паству на мирбожање и сједињење са Богомладенцем Христом и једних са другима у вјери правој, вјери спасоносној, вјери православној.

 

 

<

p align=“center“> 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

14 thoughts on “Митрополија: Умјесто покушаја реформације Цркве, држава да се држи сопствених закона

  1. Potpuno se slazem stobom ujka crkva ne treba da se bavi politikom pa pitaj dzomica onda o cemu prica i ovi ostali zto su prijatelji sa milom i mugijem pa se jos hvale

  2. И ублажено саопштење митрополије у односу на закључке са састанка (пошто је један од аутора истог био и тип чија су непочинства била у центру пажње односно критике), па је опет јасно шта митрополит и свештеници СПЦ у Црној Гори мисле о идеји Света Маровића, Мугија, АНБ-а и њихових сателита…

    1. Иди на сајт митрополије па читај оглашавања,а не само да чекаш да ин4с пренесе обавештење,има митрополија сајт ако ниси знао,па се информиши,иначе Црква и митрополија ни су политичка странка па да шири неку идеологију,Црква има идеологију које се држи већ 2.000 година,тиче се Бога Христа и спасења душе човекове,ма које расе и националности био,сви су људи пред Богом исти,само је разлика у греху,а Црква и Митрополија су увек били уз Народ ка какво доба било,тако и уз Божију помоћ биће и у Будуће.

  3. Da li se pod „kumrovcanima“ podrazumijevaju r.krivomozgic, brano radulovic, pajovic i njihova svita? ili mislite da ce oni da se ponasaju fer i korektno prema spc? Ovo je najjaci dokaz kako pojedinci izvlace iz konteksta rijeci nasih velikodostojnika radi svoje nistavne politikantske koristi….

    1. Ево ме госп. Зец. Дјелује ми да нисте најбоље схватили нашег Митрополита. Критикујући ”Кумровачке ђаке” и тражећи да се не мијешају у црквене ствари, шаље се и порука онима који шурују са ”Кумровчанима”

      1. suruju sa Kumrovackim djacima,bice bice da sam slabo shvatio gledaj da se bolje konsultujes drugi put,zamisli da je otac Velibor Dzomic pozvao da se jurisa na Skupstinu sto bi to bilo dobro za vas nekolicinju ,izjalovila vi se zamisao,odoste,vase ga bi i nema vise,zaista ste dugo maltretirali narod Crne Gore,od sefa poicije do ministra pendreka,rusenje crkava uvodjenje govedarskog i avetinjskog jezika,eto vi pa sada pjevate borbene,Djakone ili Generalni sekretaru !

  4. Митрополите, морате све да доведете у ред, да нема вас, нас не би било!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *