Карађорђевићи хоће вилу “Блед“
Недавна рехабилитација принца Томислава Карађорђевића отворила је могућност његовим наследницима да од Словеније затраже чувену вилу „Блед“.
Омиљену летњу резиденцију краљевске породице, а после Другог светског рата и Јосипа Броза Тита, већ је потраживао принц Томислав као наследство од мајке, краљице Марије.
Словеначки суд га је одбио јер су Карађорђевићи третирани као „народни непријатељи и колаборационисти“. С обзиром на то да је принц судски рехабилитован 25. децембра прошле године, околности су се промениле, па постоје назнаке да ће његови наследници, супруга принцеза Линда и деца принчеви Михаило, Ђорђе и Никола, и принцеза Катарина обновити захтев.
„Званичан захтев за реституцију још нико није поднео јер је породица Карађорђевић и даље по словеначком Закону о денационализацији искључена из права на враћање наследства или обештећење. Ако би словеначки Врховни суд, после рехабилитације кнеза Павла, наследницима вратио Брдо код Крања, а поступак је у току, то би био сигнал и за Карађорђевиће да траже вилу „Блед“ и остале непокретности“, каже за „Новости“ Драгомир Ацовић, члан Крунског савета.
На месту где се налази луксузни хотел, који се тренутно реновира и биће у функцији од априла, краљ Александар је 1922. купио дворац који је градио аустријски војвода Ернест Виндишграц. Краљ је дворац преименово у Сувобор, а Блед прогласио летњом резиденцијом.
Вила, која се простирала на 39 парцела, у катастарској општини Желче водила се на краљицу Марију, баш као и Горња и Доња Радовна и летовалиште у Мезаљки („Андрејево село“). Указом о одузимању држављанства и имовине Карађорђевићима од 2. октобра 1947, који је потписао Едвард Кардељ, ово је практично од краљице и конфисковано. Како „Новости“ сазнају, она је ту имовину раније пренела на сина Томислава.
Вредност виле „Блед“, Горње и Доње Радовне и једне електричне пилане после Другог светског рата процењена је на нешто више од 12,8 милиона тадашњих динара. Летовалиште у Мезаљки процењено је на нешто више од два милиона.
Тито је након рата наредио да се изгради нова резиденција на месту где је некада стајао дворац, па је вила постала главно стециште политичких, дипломатских и протоколарних обавеза. У хотел је пренамењена 1984.
Краљица Марија у Србији, иначе, није оставила ништа од имовине на своје име, изузев зграде у Абердаревој 1. Некретнине које су се водиле на њу махом су биле у бившим републикама, а тестаментом, који до сада није био доступан домаћој јавности, имовину је преписала на двојицу синова – принчеве Томислава и Андреја, али не и трећег, краља Петра.
Наследници Јосипа Броза неће потраживати вилу „Блед“, јер су иза југословенског председника остале само покретности до чијег потпуног списка не можемо да дођемо, каже адвокат Титовог унука Јошке, Горан Петронијевић. Он подсећа да су Словенци недавно тражили да се укључе у оставински поступак иза маршала, и оцењује захтев као неозбиљан: „У посебном поступку могу да потражују предмете за које имају доказ да су њихови, али за то немају кредибилитет јер нам нису вратили скупоцени Титов возни парк“.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: