„Бијели Павле“: Подржавамо протест ученика Гимназије Петар Први Петровић Његош
1 min readНедавно се у нашем Граду, на нашу радост, десио протест ученика даниловградске Гимназије „Петар Први Петровић Његош”, који су на један цивилизацијски начин исказали своје неслагање са односом према ћирилици у овој установи. Они су свој протест против прогона ћирилице из Гимназије исказали на достојанствен начин, академским маниром, обучени у плаве мајице на којима је писало „Ћирилица је наше писмо”, наводи се у саопштењу удружења „Бијели Павле“, који потписује мр Огњен Јововић, предсједник Управног одбора.
„Подржавамо, посебно ову младу генерацију, која се коначно јавила у овом Граду, која не жели да буде ничији политички плијен, која жели да се образује на принципима традиције, не само овог краја, него на принципима равноправности писама европских конвенција која поштује коријене и своју савременост. Подржавамо, коначно једну генерацију, и очекујемо да ће кроз учење, кроз знање, које ће примјењивати у овој општини, бити самосвјесна генерација слободних личности, аутономна, а без аутономије нема ни одговорности“, поручили су из удружења.
„Нема у нашем Граду ни једне улице са ћириличним натписом. Нема ни једне, како то бар закон налаже ни двојезично. Чак и трансверзала духовности, нови пут Даниловград-Ждребаоник-Острог нема ни једну ознаку на ћириличном писму“, напоменули су из „Бијелог Павла“. Удружење инсистира искључиво на равноправности писама, тражи мјеру и поштовање тог принципа.
„Господо из локалне управе, да ли сте долазећи на ту дужност прије 12 година, евентуално имали када у рукама Бесједе Светог Петра Цетињског чије име наша Гимназија с поносом носи. Знате ли на ком писму су оне написане?
Да ли сте, спремајући се за ту дужност, и за поштовање живог тока традиције, оног тока који је ванвременски, који је благо свих генерација, који је наша баштина, знали да је ћирилично писмо наш коријен и кућа, која нас представља у свијету, и коју треба да чувате. Да ли сте, када имали у рукама Октоих Првогласник? Знате ли на ком писму је написан, такође и Мирослављево јеванђеље, Горски вијенац…“, поручили су из удружења.
„У култури и образовању награде су Мирослављево јеванђење, Његошева, Октоих. Све се оне тако зову у временима, ако ћемо право, када је у Црној Гори било изражено жестоко једноумље, када је перјаница те пошасти, управо био Даниловград, што је, остало упамћено и забиљежено“, рекли су из удружења и додали:
„Апелујемо на Министарство просвјете, да дозволи ученицима који не желе да буду плијен ниједне политике, која жели да стасава слободно, да сами бирају оно што желе, да се понашају у складу са европским нормама. Не очекујемо, да ће управа Гиманизије, или Министарство, на овај демократски чин отпора ученика посегнути репресивним мјерама и њиховом кажњавању. Упозоравамо да ће сваки покушај прогона или кажњавања ученика наићи на нашу, и надамо се реакцију шире заједнице и свих слободномислећих људи.“
„Ова генерација слободних личности, израсла и стасала у духу насвјетлијих примјера наше традиције надрасла је професоре и педагоге и средину у којој живи, начином на који је културно у складу са најбољим примјерима свијета исказала протест против прогона ћириличног писма. Управо из тих разлога им дајемо подршку да истрају на том путу. Очекујемо да се господа из Министарства коначно огласе и одговоре им позитивно на тражени изборни предмет“, наглашено је у саопштењу.
„Ова генерација ученика, која је иницирала повратак ћирилице, је испред својих професора, између осталог, и због тога, што годишњу награду која носи име Томо Драговић, који је страдао у одбрани сопственог писма и културе од аустроугарске власти, примају најбољи ученици Гимназије“, истакли су у удружењу.
Удружење Бјелопавлића, не први пут констатује прогон ћирилице из Даниловграда, из Бјелопавлића са територије наше општине. Подсјећамо, у Бјелопавлићима је прије више од 100 година одбрану српског језика и ћирилице платило прогоном 14 учитеља. Удружење је 2015. године усвојило Декларацију о заштити српског писма и упутило је на усвајање локалном парламенту.
„Ћирилица у Црној Гори данас, насупрот уставној одредби о равноправности писама у јавној комуникацији, има статус службеног, али не и обавезујућег писма. Ћирилица је знак нашег препознавања, нашег идентитета, наше име и презиме у свијету и међу људима разних вјера и нација. Они који су против ћирилице, не ратују са савременицима, они ратују са прецима. Зато имамо велику обавезу да сачувамо ћирилицу, да претке не обрукамо, а потомке не застидимо“, закључили су у удружењу „Бијели Павле“.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Tesko vama kad nemate profesore koji ne prihvataju da je mlijeko bijelo nego ve tako rano indoktriniraju sa veljesrpstvom koje ne priznaje crnu goru koju je priznala i turska ali ne i njeni vjekovni podanici,jesu li vasi preci iz anadolije sigurno vjerujete da ste intelektualci onda procitjte homo heroikus i homo balkanikus od petra dzadzića ali vi u knjige film uopste u umjetnost ne vjerujete paje uzalud
Рекао сам и поновићу: Срећом, ову нашу Младост нисмо ми, старији васпитали! Нисмо успели у њих да усадимо нашу „мудрост“, како иначе крстимо свој: кукавичлук, полтронство, превртљивост, вероломство, себичлук, безобразлук… Васпитали су се сами и постали Људи, прави и потпуни! Можда ипак има наде за нашу земљу, и за наш народ?
„Ратују са прецима…“ Па да. Баш тако. Метафизички рат с прецима.
Зато што сте п..ке које нису ништа предузеле да се одбрани српски језик, тј трговале су га са властима, па сад ваша деца морају да потурају своју грбачу.
Браво вам га, кретени.