ИН4С

ИН4С портал

Српска заблуда или усуд: Годишњица оснивања Краљевине СХС

1 min read
Прва заједничка држава Јужних Словена проглашена је на данашњи дан прије 99 година. Звала се Краљевина Срба, Хрвата и Словенаца, да би 1929. промијенила име у Краљевина Југославија.

застава краљевине СХС

Прва заједничка држава Јужних Словена проглашена је на данашњи дан прије 99 година. Звала се Краљевина Срба, Хрвата и Словенаца, да би 1929. промијенила име у Краљевина Југославија.

Конкретни договор о уједињењу Јужних Словена постигнут је на Крфу, гдје је 1917. донијета Крфска декларација.

Краљевина Србија је још почетком Првог свјетског рата званично објавила да су њени ратни циљеви уједињење Срба, Хрвата и Словенаца, што је потврђено Нишком декларацијом Скупштине Краљевине Србије, 7. децембра 1914. године.

Увјерена у ријешеност цијелог српског народа да истраје у светој борби за одбрану свога огњишта и своје слободе, влада Краљевине сматра као свој најглавнији и у овим судбоносним тренуцима једини задатак, да обезбиједи успјешан свршетак овог великог војевања које је, у тренутку кад је започето, постало уједно борбом за ослобођење и уједињење све наше неслободне браће Срба, Хрвата и Словенаца„.

Убрзо је услиједило формирање Југословенског одбора 1915. године, који су сачињавали истакнути Срби, Хрвати и Словенци са простора тадашње Аустро-Угарске опредељени за стварање нове заједнице Јужних Словена.

Конкретни преговори о уједињењу у будућу државу постигнути су на грчком острву Крф, гдје је 20. јула 1917. донета Крфска декларација, а у Женеви 9. новембра 1918. године, такозвани Женевски споразум. Скупу у Женеви су присуствовали представници Краљевине Србије, Народног вијећа из Загреба и Југословенског одбора с централом у Лондону.

У јеку распада Аустро-Угарске под вођством челника и присталица Југословенског одбора у Загребу је проглашена Држава Словенаца, Хрвата и Срба, као земља Јужних Словена дотадашње Аустро-Угарске.

Пошто је у Новом Саду Велика народна скупштина претходно 25. новембра 1918. године донијела одлуку о присаједињењу Краљевини Србији, а дан раније 24. новембра и Скупштина Срема у Руми, у нову заједничку држави образовану 1. децембра 1918. године, Војводина је ступила као саставни дио Србије.

Такође, крајем новембра Подгоричка скупштина донијела је одлуку о уједињењу Црне Горе и Србије.

Тако је 1. децембра 1918. године регент (од 1921. краљ) Александар Карађорђевић у палати Крсмановић, на Теразијама у Београду, прогласио стварање нове државе – Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца.

Године 1929. земљу је краљ Александар преименовао у Краљевину Југославију, што је само био доследни наставак изворне концепције с којом је 1918. године и образована заједничка држава, и што је такође било унето у

Устав из 1921. године, познат као „Видовдански“ – концепције интегралног југословенства – односно увјерења да је ријеч о једном троименом народу.

Краљевина Југославија постојала је до Другог свјетског рата.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

3 thoughts on “Српска заблуда или усуд: Годишњица оснивања Краљевине СХС

  1. Bilo je to vrijeme kada je Srbija pokušala da glumi veliku silu. Rezultati takvog ponašanja su bili pogubni po same srbe.
    Nikada u dotadašnjoj istoriji srbi nijesu imali sukobe ni mržnju prema hrvatima; za vrijeme srpske uprave u Hrvatskoj nastala je takva mržnja da su ih hrvati prvom prilikom poklali u seriji nezapamćenih zločina.
    Srbija je ponovo pokušala prije 20-ak godina da glumi regionalnu silu i rezultati su bili isto tako pogubni za srpski narod. Svi smo gledali kakve pokolje su srbi napravili u svom susjedstvu, a nekako je manje poznato da je i Momir Bulatović (izvršitelj radova Slobodana Miloševića) naredio isti takav scenario i u CG. Jednog dana je iz BG stiglo jasno naređenje od strane Momira B. da se u CG započne sa oružanim obračunom sa protivnicima, što je Pavle Bulatović jasno odbio, otkačio Momira i preuzeo stranku. Ma šta neko mislio o Peđi, ova činjenica se ne smije zaboraviti.
    Rezultati srpske politike su se opet obili o glavu narodu, Srbija grca u siromaštvu, narod je opijen mržnjom prema normalnom svijetu i svojim susjedima. Izgleda da će srpska politika glumljenja velike sile prije dovesti do uništenja svoga naroda nego do normalnog života svojih građana.

  2. Уједињење је добро али ако то чине масони за нас онда је то у њиховом а не нашем интересу,тако је и било са 1918. Вријеме је то доказало. ФР масонерија ствара Краљ СХС и Ју до разбије АУ и србство а не за наше добро. То се и десило. Ушле 3 нације у краљевину из Југе изашло најмање 3 нове нације,и све на штету Срба.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net