ИН4С

ИН4С портал

Истраге напада на новинаре и имовину медија да буду ефикасније

1 min read
Неопходно да се МУП и УП искористе све институционалне могућности како би открили идентитет полицијских службеника, који су примијенили физичку силу према новинару и уреднику портала ИН4С Гојку Раичевићу, наводи се у Извјештају.

Полицијска тортура 24.10.2015.

Комисија за праћење поступања надлежних органа у истрагама случајева пријетњи насиља над новинарима, убистава новинара и напада на имовину медија препоручује да истраге напада на новинаре и имовину медија буду ефикасније. Потребно је такође да надлежни државни органи изврше анализу на основу извјештаја Комисије и утврди има ли пропуста у истрагама и евентуалне одговорности и да доставе Комисији информацију о реализованим препорукама, стоји у извјештају Комисије.

Наведено је да се проблеми Комисије превасходно односе на питање затамњивања личних података у документацији коју доставља Управа полиције, као и рјешавање финансијског питања, односно обезбјеђивања накнаде за рад у Комисији.

У извјештају, који прате препоруке о ефикаснијој ангажованости надлежних органа, наведени су напади на новинаре дневног листа “Дан”, Владимира Оташевића, случајеви С. Л. новинара НД Вијести, М.Б. новинарка НД Вијести, Д.Р. сниматељ РТЦГ, З.Б., новинарка Дневних новина, а посебно анализирани извјештаји о истрази о нападу на камермана телевизије „БОИН“ из Тузи, Марка Ујкаја 29.4.2017. године у мјесту Сукурућ, напад на уредника портала „ИН4С” Гојка Раичевића, током протеста 2015. године и нападу на новинара Туфика Софтића.

„Комисија позива Владу Црне Горе, као свог оснивача, да објављује извјештаје о раду Комисије и да се одреди према препорукама Комисије, што до сада није урадила. Комисије за праћење поступања надлежних органа у истрагама случајева пријетњи и насиља над новинарима, убистава новинара и напада на имовину медија“, наглашава се у Извјештају.

Раичевић био жртва полицијске тортуре

У Извјештају Комисије, који су сачинили извјестиоци за наведени случај, Драгољуб Душко Вуковић и Маријана Цамовић се закључује да уредник ИН4С Гојко Раичевић био жртва полицијске тортуре.

„Неопходно је да Министарство унутрашњих послова и Управа полиције искористе, у најкраћем могућем року, све институционалне могућности како би открили идентитет полицијских службеника, посебно припадника САЈ, који су примијенили физичку силу према новинару и уреднику портала ИН4С Гојку Раичевићу 19, односно 24. октобра 2015. године, чиме би било омогућено њихово дисциплинско процесуирање и кривично гоњење“, стоји у препоруци Комисије за праћење поступања надлежних органа у истрагама случајева пријетњи и насиља над новинарима, убистава новинара и напада на имовину медија.

„Из докумената који су били доступни Комисији несумњиво се може закључити да је уредник и новинар портала ИН4С Гојко Раичевић у два наврата у ноћи 24. октобра 2015. године био жртва физичког насиља од стране маскираних полицијских службеника, припадника Специјалне антитерористичке јединице (САЈ), за које није постојао законити повод. Резултат примјене овог незаконитог полицијског насиља су лакше тјелесне повреде које Гојко Раичевић документује валидном љекарском документацијом“

Они наводе да „један детаљ из службене забиљешке о привођењу, коју су сачинили полицијски службеници ЦБ Подгорица иде у прилог тврдњи Раичевића да је, приликом уласка у ‘марицу’, гуран и ударан, те да је због тога пао и повриједио кољено. Ријеч је о наводу да је приликом ‘увођења у службено возило ‘марица’ Раичевићу ‘са рамена спала црна торбица марке ‘самсонајт’, која је одмах након тога предата полицијском службенику-возачу ‘марицеУ прилог његовој тврдњи иде, такође, и љекарски налаз о задобијеним повредама“.

„На основу документације која је била доступна Комисији, јасно је да Управа полиције, и поред ургенција из правосуђа, те захтјева од стране Заштитника за људска права и слободе и Савјета за грађанску контролу рада полиције, није уложила озбиљан и транспарентан напор како би идентификовала полицијске службенике који се сумњиче за незакониту примјену физичке силе према Раичевићу. Истицањем чињенице да су припадници САЈ били маскирании да је то отежавајућа околност за идентификацију оних који крше законе и права грађана шаље се порука, да маскирани полицајци уживају посебну заштиту, која није заснована на закону, чиме се ствара неповјерење грађана у полицију уопште, а посебно у њене специјалне јединице.

Комисија препоручује да је неопходно да се МУП и УП искористе, у најкраћем могућем року, све институционалне могућности како би открили идентитет полицијских службеника, посебно припадника САЈ, који су примијенили физичку силу према новинару и уреднику портала ИН4С Гојку Раичевићу 19, односно 24. октобра 2015. године, чиме би било омогућено њихово дисциплинско процесуирање и кривично гоњење.

Како би били превенирани изговори да је тешко међу маскираним полицајцима накнадно идентификовати оне који злоупотребљавају моћ на штету грађана и друштва у цјелини, неопходно је установити јасне процедуре на основу којих ће бити релативно лако открити оне који се огријеше о закон и правила службе“, наглашено је у Закључку Извјештаја.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net