ИН4С

ИН4С портал

Спреман нацрт Декларација о опстанку српског народа

Zаједничка декларација Републике Српске и Србије о опстанку српског народа бити представљена на Дан државности, 15. фебруара.

Нацрт заједничке декларације Републике Српске и Србије о опстанку српског народа је при самом крају, али је остало да се дотјерају неке финесе.

То је изјавио декан Правног факултета и члан тима који ради на тексту декларације Сима Аврамовић.

„Иако ће се он популарно звати декларацијом, која значи прокламацију или нешто што се жели, акт који се припрема ипак ће имати више правни него политички карактер“, рекао је Аврамовић за Новости.

Како је додао, он ће имати и међународно утемељење јер се наслања на споразум о специјалним везама, који је у складу са Дејтонским споразумом.

Подсјећа се да ће заједничка декларација Републике Српске и Србије о опстанку српског народа бити представљена на Дан државности, 15. фебруара.

Додик је раније рекао да је текст заједничке декларације усаглашен и да ће га оба парламента усвојити до Сретења, Дана државности Србије.

Формални документ ће се звати Анекс споразума о специјалним и паралелним везама, јер ми желимо да то усвоје два парламента и да се то потпише. Тај документ је готов. Половином фебруара је Сретење и Дан државности Србије. Неколико дана прије тога би парламенти усвојили декларацију, а на Сретење би то промовисали. То је дефинитивни договор„, рекао је раније Додик.

Новости напомињу да декларација треба да обухвати право на употребу српског језика и ћириличног писма, право на изучавање и неговање српске културе, правно на изучавање српске историје и неговање српске слободарске традиције, очување националне географије, право на очување и заштиту српског културноисторијског наслеђа и правно на информисање на српском језику.

Поред Аврамовића, у тиму из Србије, који припрема текст декларације, још су и декан Филолошког факултета у Београду проф.др Љиљана Марковић, професор Правног факултета Мирко Васиљевић и председник Матице српске Драган Станић, као и лингвисти и стручњаци за лингвистику, пише лист.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *