Јовановић: Принудна наплата пореза у Подгорици пуна незаконитости
1 min readУправа локалних јавних прихода Главног града је великом броју грађана Подгорице доставила рјешења о принудној наплати пореза на непокретностима у којима им се налаже да у року од 10 дана плате порез, камате због неблаговременог плаћања и трошкове поступка, саопштио је Никола Јовановић, члан предсједништва ДНП и функционер ДФ-а.
Грађани су, наглашава Јовановић, са правом збуњени и шокирани енормним износима пореске обавезе коју овај орган жели принудно да наплати из зарада, пензија и других личних примања као и из покретне и непоркетне имовине.
„Прије свега, треба да знају да у великом броју ова рјешења садрже нетачне или погрешне податке на основу којих им је обрачунат порез, па би прије свега требали да добро провјере сваку ставку и да уколико примијете неправилности искористе своје законско право на жалбу у року од 15 дана која се изјављује Главном администратору. Жалба се предаје преко Управе локалних јавних прихода, ул.” Вука Караџића” бр.16“, истакао је Јовановић и додао:
„Посебно је важно истаћи чињеницу да уколико им није одстављено основно рјешење о утврђивању пореске обавезе да су тиме нарушена њихова права из управног поступка да буду благовремено обавијештени и право да искористе жалбу на утврђени износ.“
Камате које су обрачунате по основу дуга, истиче Јовановић, а које у великом броју случаја досежу износ висине пореза на непокретност, су обрачунате супротно закону јер овај поступак мора да се води без одуговлачења а ми имамо случај да се поступак покреће тек након 5 година.
Никола Јовановић наглашава да је ово све због измјена и допуна закона о Пореској администрацији којим је продужен рок за застара у поступку утврђивања пореза који истиче у након 5 година.
„Због тога је Управа локалних јавних прихода у 2017-ој години пожурила да искористи рок и од грађана принудно наплати све од 2012-те година. Ако је некоме стигло рјешење за плаћање пореза из 2011-те, треба да зна да је наступио рок застаре на који обавезно треба да се позове у жалби јер на застару орган не пази по службеној дужности и неће је констатовати осим уколико се странка на њу позове“, рекао је он.
Локални орган доноси рјешења кршећи основна начела управног и пореског поступка
У већини случајева, сматра Јовановић, локални орган је рјешења донио кршећи основна начела управног и пореског поступка, због чега савјетујем свакоме да испита наводе и искористи право жалбе.
„Тако се често дешава да долази до неслагања основних података, имена и презимена и матичног броја, да се припише имовина која уопште не припада пореском обвезнику, да се неправилно наведе квадратура и слично. Због свега је изузетно важно да грађани прибаве основна рјешења и изврше увид у ове податке“, истиче он и додаје:
„Такође треба да знају да сходно Закону о порезу на непокретности имају право на умањење пореске обавезе. Порез на непокретности, који пореском обвезнику служе као главно мјесто становања, умањује се за 20% за пореског обвезника и по 10% за сваког члана његовог домаћинства, а највише до 50% пореске обавезе, што управа у већини случајева није примијенила.“
Само по овом основу пореска обавеза, наводи Јовановић, се може умањити за 50 % уколико у том домачинству живи 5 чланова породице, о чему треба доставити уз жалбу И потврде о пребивалишту. У овом поступку жалба не одлаже извршење рјешења, И од круцијално је тражити одлагање наплате пореске обавезе у жалби све док се не оконча поступак по правним љековима јер уколико се то пропусти и дође до неправилне наплате пореза грађани заштиту својих права и повраћај средстава могу да остваре једино у судском поступку. Иначе, ова рјешења о принудној наплати су уједно опомена за плаћање дуга а након 10 дана постају извршне исправе због чега даљи поступак иде директним достављањем за принудну наплату, без ангажовања јавног извршитеља, сматра Јовановић
„Локални порески орган очигледно ради по систему „ако прође, прође“, што због непрофесионалног рада, што због очигледних грешака које праве, на крају испаштају искључиво грађани и њихова имовина. Како у самом органу не постоји довољно стручног, савјесност и законитог рада, једини начин да се отклоне бројне неправилности јесте да се грађани сами ангажују и испитају основаност и законитост рјешења и да обавезно искористе право на жалбу, како би се дјелимично санирала штета због оваквог поступања и како не би били принуђени да плаћају оно што им је на неоснован начин и супротно закону наметнуто“, закључује Јовановић.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: