ЦГО: Зашто јавност не може да зна како гласају чланови Сената УЦГ?
1 min readЦенатар за грађанско образовање (ЦГО) указује на чињеницу да се на Универзитету Црне Горе (УЦГ) наставља пракса прикривања података, а што додатно води учвршћавању иначе драматично лоших позиција УЦГ на свјетским ранг листама које мјере као индикатор и транспарентност.
ЦГО је од ректора УЦГ тражио податке о начину на који су поименице чланови и чланице УЦГ гласали приликом избора у звање редовног професора Велимира Ракочевића на сједници Сената 26.12.2017. Тај избор је услиједио након што је Сенат у јулу 2017. године одлучио да се поступак обустави док се не добију додатна појашњења рецезената и Вијећа Правног факултета, а због навода да поднешени научни радови Ракочевича садржином и темама нијесу били у складу са конкурсом за кривично правну област, у оквиру које је Ракочевић биран у звање. Но, Ракочевић је, и поред документованог упозорења да не постоје услови за овај избор у звање које је поднио ЦГО , изабран на сједници 26.12.2017.
На интересовање ЦГО-а о томе како је ко гласао, УЦГ је крајем јануара 2018. упутио ЦГО на Записник са сједнице Сената од 26.12.2017, а у којем не постоје тражени подаци односно поименично наведено гласање чланова Сената у случају Ракочевић. И поред ургенција да ове податке добијемо, руководство УЦГ их још није доставило.
Статут УЦГ, у члану 37, тачка 4, прописује да Сенат одлучује јавним гласањем, осим за она питања за која је овим статутом и другим општим актом утврђено да се одлуке доносе тајним гласањем. Статут ни у којем дијелу не прописује да се избор у академска звања спроводи тајним поступцима, укључујући и процес гласања.
Постављају се питања: Зашто руководство УЦГ крије ко је и на који начин гласао за избор Ракочевића у звање редовног професора? Зашто јавност не може да добије званичну информацију од руководства УЦГ зна који чланови и чланице Сената УЦГ подржавају Ракочевићев приступ академском раду а који не? ЦГО је објавио да је против тог избора био један члан Сената а четири уздржана, а сматрали смо и сматрамо да јавност има право да зна како се опредјељују чланови академске заједнице кад је ријеч о случају Ракочевић. Јавност је упозната са чињеницом да је један члан Сената био против, четири уздржана а да су сви остали подржали тај избор, а нема никаквих препрека да се открије вео тајне са овог гласања.
УЦГ је у обавези са свој рад учини транспарентним и да раскине са постојећим праксама, уколико жели да поправи свој тренутни, изразито лош положај на свјетским ранг листама које узимају транспарентност као индикатор, а то укључује и пуна информација у оваквим изборима у звања.
Мира Поповић, сарадница на програмима
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: