Џомић: Положај Цркве у друштву одличан, правни поредак државе је дискриминише (ВИДЕО)
Положај Цркве у црногорском друштву координатор Правног савјета Митрополије црногорско-приморске протојереј-ставрофор Велибор Џомић оцијенио је у разговору за Српску ТВ из Подгорице одличним, док њен положај у правном поретку државе Црне Горе оцјењује другачије.
„Када је у питању положај Цркве у друштву, ту могу да кажем све најбоље. Ту могу да говорим о броју крштења, вјенчања православних хришћана који се враћају својој вјери послије вишедеценијског атеизма, о великом поштовању које као православни свештеници на челу с Митрополитом Амфилохијем и Владиком Јоаникијем уживамо на сваком кораку у Црној Гори. Људи, захваљујући медијима, имају представу да ми овдје имамо проблем са народом. Ми немамо никакав проблем са вјерним народом, чак ни са оним људима који имају своја другачија увјерења. Духовни живот буја у Црној Гори и срећан сам због тога“, казао је отац Велибпр у емисији „Огледало“ ове подгоричке телевизије.
Положај, пак, Цркве у правном поретку Црне Горе он је оцијенио другачије.
„Дошли смо у једну апсурдну ситуацију, први пут у историји Црне Горе, да се папирима, појединим медијима, дјеловањем одређених групација, безбједносних, параполитичких, параполицијских и ко зна каквих, врши стварање одређене друштвене реалности која нити је била, нити може бити“, рекао је он.
Коментаришући закон о странцима, чијим одредбама је предвиђено да свештеници СПЦ из земаља региона морају полагати тзв. црногорски језик, он је казао да је то само каменчић у мозаику те борбе против Цркве.
„Међутим, све што дође на Цркву споља, то њу само јача. То је свједочанство Христове Голготе, то је свједочанство Христовог Васкрсења и побједе живота над смрћу. То је жива реалност коју вјерујући људи виде. Они који немају духовни вид, то гледају другачије и то је њихово право“, рекао је отац Велибор.
Додао је да му је жао што се држава Црна Гора тако брука и бламира пред свијетом.
„Очито да је послата једна ружна порука према нама (Цркви), а уствари то је ружна порука за државу. То је дискриминаторна одредба. На тај начин они показују да, упркос свој њиховој причи о људским правима, нијесу у менталном смислу макли даље од Биоча, а камо ли да су стигли до Брисела“, објаснио је протојереј-ставрофор Велибор Џомић.
Рајо Војиновић
Цијели интервју можете погледати овдје:
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Једноставно: НАРОД ВИСОКО ПОШТУЈЕ ЦРКВУ; ОДНАРОЂЕНА NATO/КВИСЛИНШКА ВЛАСТ ЈЕ ПРОГОНИ!
Не помиње се народ, Перивоје, већ „црногорско друштво“!
Drustvo je narod. Kvislingski rezim je drzava.
Али квислиншка власт устројава и усмјерава све институције и механизме у друштву,па је и друштво заражено квислиншком болештином у својим јавним димензијама, садржајима и опредјељењима.
Није мудро тако лукавити и софистички се поигравати ријечима, за које се христомрсци могу ухватити и још нас јаче млатити њима по глави у погодној прилици. Само се из монтенегринске визуре може говорити о ”одличном” положају Српске Православне Цркве у антисрпски настројеном и прогресивно зомбираном монтенегринском друштву, у коме се њеном вјерном народу онемогућују приступ многим запослењима и истинска народна просвјета, гдје се немилосрдно кривотвори српска црквено-народна историја, свим силама осујећује његовање српског народносног идентитета и српско културно стваралаштво, гдје се употреба српске народне заставе кажњава, па се чак и српски језик и ћирилица прогоне из јавног живота и школа.
Или то више ни Српској Цркви није стало до његовања српског православног идентитета, заснованог на светосављу као правој јеванђељској вјери Христовој, проживљаваној српским народним бићем, и светосавске културе његоване на његовом крштеном прадједовском језику?! Као да је некима у СПЦ, и овдје и у Београду, баш стало да самопорицањем одговоре на својевремео упозорење монсињора београдског Хочевара да са св. Савом и његовим насљеђем Срби не могу у римокатоличко-протестантску, разумије се сасвим секуларизовану и готово обезбожену Европу…
Слажем се. Како је то “ у црногорском друштву одличан положај“ Цркве?!
Vrlo jednostavno. Crkva uziva veliki ugled u narod. To sto tkz “drzava” cini nema nikakve veze sa drustvom (narodu).
Шта значи ово? Ево због оваквих ствари сам апострофирао да су се отуђили од неких Светих појмова народности, ако у Државу српску и не треба да се паштају. Али видимо дотакну се црногорске тобож критично, да би рекли да им је положај у друштву одличан?! Социолози или Свештеници Српске Православне Цркве? Народ нека се запита. Толико се мудровало да нас је буквално свака мука допанула, лично због оваквих ствари нисам мога задњи пут када сам био у Црној Гори, а хтио сам и имао жељу посјетити и даривати Манастир Острог. Мада чујем ионако баснословне ризнице која ме понајмање интересује осим као ресурс ваљда за ево нећу рећи заједничку ствар, али нека ми неко објасни које опште добро? Који су циљеви? Да буде добро у друштву-а лоше у државу? Што то значи? Тобож да је народ уз Цркву и да се још у народу њена улога цијени, али ето јада, не од државе. Па даљим закључивањем има ли се шта спровести или се планира тако кукарати бесциљно уз пилатовско прање руку са све цитирањем Библије ако би то тако било, ја се још увјек надам да није него да постоји нека мудра промишљеност потеза? Ко има уши да чује, нека чује. Управо. Може Црква бити свевременска Институција колико хоће, али то је логика под којом би још били под Турцима.