ИН4С

ИН4С портал

Коме сметају традиционалне тробојке у Беранама – симболи слободе?

1 min read
Сви ови аргументи говоре да се данашња власт у Црној Гори одрекла слободарске традиције и тробојке која се појавила у вријеме Француске револуције 1789, и постала позната као симбол слободе широм свијета.

Пише: Горан Киковић, проф. историје

Још од 2014. године када је коалиција „Здраво Беране“, побиједила на локалним изборима и грађани Берана славили побједу са различитим тробојкама било је, као и сада 2018, од стране злонамјерних медија и новинара сепаратистичке орјентације блиских властима, примједби зашто се славило са тробојкама усред Црне Горе. Као да тробојка није црногорска застава, напротив, она је стара колико и традиција слободарске Црне Горе.

Познато је кроз историју да је тробојка била увијек застава и симбол Црне Горе.

Књажевина Црна Гора је период у историји Црне Горе када је успостављена тробојка. Постојала је од 1852. до 1910. године. Прије ње, Црна Гора била је наследна епископија, а постојала је све док 1910. када је проглашена за краљевину.

Имала је два владара из династије Петровић-Његош, књаза Данила и књаза Николу. Прве вијести о тробојкама заставама у Црној Гори, како пише Јован Маркуш у књизи „Грбови, заставе и химне у историји Црне Горе“, издатој на Цетињу 2007. године, донијеле су „Српске новине“ из Београда, у броју од 29. априла 1858. године. У чланку се наводи да се у Котору израђују словенске тробојке које је наручио Књаз црногорски.

Црногорска народна војска васојевићких комита, застава зеленаша у Васојевићима

Књаз Данило је први пут истакао тробојку јула мјесеца 1860. године како је забиљежио „Српски дневник“ из Новога Сада у броју 55 од 14.7.1860. приликом боравка књаза Данила и књегиње Даринке у Прчању на кући се вила „тробојна бијело-плаветно-црвена застава“. Највјероватније да је књаз Данило установио тробојку као државну заставу по угледу на француску тробојку, која је постала симбол слободе, на тробојке које су користиле друге словенске земље.

Француз Франсоа Ленорман је 1865. године боравио у Црној Гори, а своје записе о том путовању објавио је у Паризу 1866.године у књизи „Турци и Црногорци“. Ови записи су преведени и на српски језик. Он је записао сљедеће: „Свако племе има своју засебну заставу, а заједничка црногорска застава има исте боје као и Француска, само што боје иду хоризонтално. Црногорци веле да ове три боје представлљају три врлине: плаво вјеру, бијело наду, црвено милосрђе.

Његово свједочанство о црногорској застави истовјетно је и код свештеника Виљема Дентона, који је путово по Црној Гори 1865.године и то је објавио у својој књизи „Црна Гора њен народ и његова историја“ која је штампана у Лондону 1877, а код нас преведена 1966. године (Подгорица,страна 70). Послије Берлинског конгреса 1878. како пише Јован Маркуш усталио се црвено-плаво-бијели редослед на црногорској тробојци. 80-тих година 19-ог вијека почела је масовна употреба тробојке као народне заставе. Од тада, тробојне заставе постају обавезни саставни дио декора код свих државних, династичких и народних светковина. О томе говоре и више чланака из овог периода који нам доноси „Глас Црногораца“ свечаном изгледу црногорске престонице искићеним „народним“ (тробојке) и „војничким“ (крсташ) заставама. Тробојке су биле истакнуте стално на зградама надлештава и обласних управа. Министарство војно из 1899. године строго је забрањивало да се „у сватовима носе војнички крсташ бајраци, већ само тробојнице црвено-плаво-бијеле“. У „Готском Алманаху“ који је излазио од 1763-1943. године, у алманаху за 1901. годину званично су за Црну Гору наведене као националне боје: „црвено-плаво-бијела“.

Црногорска застава из времена митролита Петровић-Његош

И Уставом за Књажевину Црну Гору у члану 39 стоји: „Народне су боје: црвена, плаветна и бијела“. Ова Уставна одредба може се сматрати првим законским утемељењем црногорске државне (народне) заставе. Заставе су се виориле и на књажевом двору како је то и написано у једном путопису Словенке др Терезине Јенков: „Идући к манастиру, уздиже се велики књажевски дворац, пред којим се вије застава са двоглавим орлом: на средини лав на зеленом пољу, у наоколо српске боје: црвена, плава и бијела“.

Када је Црна Гора 1910. године проглашена за краљевину ово проглашење није произвело никакву измјену у изгледу државне (народне заставе) из једноставног разлога, како трвди Маркуш јер на њој, по Уставу из 1905. који је био на снази, није било никаквих апликација. Таква застава остала је све до 1918-те године. Такође и застава краљевине Југославије имала је три водоравна једнака поља плаве (горње), бијеле (средње) и црвене (доње) боје. На бијелом пољу, ближе јарболу налазио се мали грб краљевине Југославије. Концепт тробојке и боје изабрани су под утицајем француске тробојке. Такође према писању Јована Маркуша и Демократско Федерална, и Федеративно народна и Социјалистичка Федеративна Република Југославија и Уставом од 31.12.1946. године је дефинисала тробојку и она је усвојена као тробојка из времена књажевине и краљевине Црне Горе на којој је аплицирано идеолошко обиљежје црвена петокрака и звијезда. Основна концепција заставе није промијењена све до 1993. године када долази до распадања СФРЈ и формирања СРЈ као двочлане федерације Србије и Црне Горе. Нова држава је усвојила 1993. заставе без идеолошких симбола Република Црна Гора је умјесто плаве усвојила плаветну боју како је то било предвиђено у Уставу Књажевине Црна Гора из 1905.године. Престанком постојања СРЈ и формирањем државне заједнице Србије и Црне Горе застава је остала иста као и у Југославији.

Законом о државним симболима од 12. јула 2004. године, промијењена је државна застава Републике Црне Горе. Умјесто државне тробојке из времена књажевине и краљевине Црне Горе усвојена је форма ратне (војне) заставе из тог времена. Ни овај ратни алај-барјак није аутентичан, већ је направљена измјена, бијели двоглавио орао и бијела бордура су постали жути. Другим ријечима задржана је форма ратног барјака али са другим бојама истиче у својој књизи „Грбови, заставе и химне у историји Црне Горе“ врсни понавалац историје Црне Горе Јован Маркуш.

Маркуш на крају кратког приказа историјата државних застава Црне Горе примјећује да није тешко уочити да је за вријеме трајања Црне Горе као међунардно признате државе (књажевине и краљевине) њена застава била тробојка. Тробојка је била застава Црне Горе и послије другог свјетског рата, као једне од 6 федералних република у Југославији са идеолошким симболом-црвеном петокраком звијездом.

Маркуш закључује и истиче „…послије 1993. године државној застави Републике Црне Горе се враћа првобитни изглед да би се 2004. године потпуно одступило од симбола по коме је била препознатљива. Период од 1946. године до данас, изузимајући кратко раздобље, представља превласт идеологије и политике над вексилолошком традицијом, што је за посљедицу имало деградацију заставе као симбола Црне Горе…“

Сви ови аргументи говоре да се данашња власт у Црној Гори одрекла слободарске традиције и тробојке која се појавила у вријеме Француске револуције 1789, и постала позната као симбол слободе широм свијета. Тробојка је била надахнуће за многе тада окупиране и потлачене народе и државе. Многе земље су узеле ове боје за тумаче и симболе слободе. Познато је да се у разним распоредима и комбинацијама тробојка увела за симбол многих европских држава и народа. Њу су прихватиле: Италија, Русија, Холандија, Белгија и већина словенских и јужнословенских народа. Она је и данас распрострањена у многим земљама и данас у свијету има највише застава које су комбинација три боје, чији је узор управо тробојка.

О свему овоме говоре документа и фотографије приликом крунисања Николе Петровића на Цетињу 1910. године и безброј других аргумената.

И комунистичка Црна Гора како се наводи у аргументима Јована Маркуша такође гајила тробојку. А тробојка је била и симбол Милове Црне Горе деведесетих година прошлог вијека. Такође се види на овим фотографијама да је тробојка била званична и у вријеме прве деценије владавине Мила Ђукановића све до 2004., што показује и фотографија на којој се налази политички директор ДПС-а Тарзан Милошевић, док је иза њега на зиду нико други него Мило Ђукановић из чијих леђа се налазе двије заставе тробојке, црногорска и југословенска.

Беране

Шта се то десило са њима и са њиховом промјеном идентитета!? Што би народ рекао: „шта се деси са оним јунаком те се нађе под туђим барјаком!?“ Промјена идентитета је њихов, а не наш проблем. Ми се нијесмо промијенили јер су тробојке традиционална обиљежја Црне Горе од Петровића до данас, као што указују горе наведени аргументи и чињенице. Зато они који су нас „селили“ ових дана за Србију због тробојки или не знају историју Црне Горе или су против слободе. Биће да је и једно и друго.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

11 thoughts on “Коме сметају традиционалне тробојке у Беранама – симболи слободе?

  1. Zna se kome, Kikoviću!
    Onima trobojnima u glavi i srcu, višebojnima!
    Od svake boje, onima …
    Onima na više voda!
    … Meni i tebi, vidiš, još hiljadama, ne! Kako se to podrazumjeva onima koji se lako ne prjesvlače, svako malo promenjuju, u nove odore ogrću!
    Nama je u staro ruho komotno i ugodno! U ruvo naših očeva i đedova, što su pod ratnijem zastavama vojevali, a pred srpskom trobojkom, pred narodnim bojama naroda našega, slavili svoje pobjede i svoje narodno srpsko ime! Vidiš ona, ta trobojka, ne da nama ne smeta, naprotiv, ona nas zari i grije naša srca! Čuva nas od svake napasti, upamećuje nas i korjeni najdublje u biće narodno, ono srpsko!!!
    I sve drugo što njima smeta, nama godi!
    Ta smetnja ih najbolje kazuje : s uma smetnute! Smetenjake, što su zalutali u sebe, pa su se onda pogubili u najljepšu Planinu, Srbinovu Crnu Goru, domovinu slavnoga Crnogorca!!!
    I što je najgore jednom će se svima kazati : kako su ovi kojima smetaju trobojke, najveća smetnja i sebi samima!
    … Kako to neće nukoga utješiti. Šeta koju ti smetnici prave, potrošiće Bog ti zna koliko budućih generacija … Da popravljaju umjesto da naprijed grabe.
    Neobično su to opasne štetočine kakve doslen gledali nijesmo.
    To su oni koji priznaše narko-siptarsku takozvanu državu na otetoj Srbinovoj zemlji!?? Još i priznadoše da Metohija nikada nija bila naša, Srbina iz Crne Gore : koji je jedanput otud dolazio, pa se tamo oružan vrćao! … Zar se i svoje kolijevka odrekoše! ????
    Tako kako mi se sve čini da sam grozan sanak usnio!
    … I kako ću pred oči starima, kako ću pred njih da stanem, kada za to dođe vrijeme?
    Zna li ko kako ćemo???
    Svi mi što nijesmo u smetnju zastavi slavnoj!!!

    1
    1
    1. stvarno odlican tekst ,bez politickog ulizivanja i mrznji vlasti u svojemu narodu koji misle na korist,a ne slobodu i demokratiju

  2. Kome smeta trobojka ,kao ti neznas pa postavljs to pitanje.Prvo smeta politickim Srbima,to je taj novi naziv za ljude koji nece da su Srbi ali im trebaju srbski glasovi Kikovicu,a svaki dan si sa njima pa im reci.
    Hocemo jedinstvo bez Srba,a politicki srbi kazu sto ce nam zastve ili kao rece barjaci ,sto ce nam skole na SRBSKOM,a uskoro ce to reci i za MITROPOLIJU,treba nam vlast.kada doju na vlasti a hoce ,jer ovaj se nemoze potenciti mada nije daleko, tada ce kao i sada govriti da nama radi bratstva i jedinstva to netrebea,samo mi nije jasno da se to nevid,i sve se to stavlja u prciju o Djuknovicu.Tada kada je to donosio Djukanovic je radio da bi ostao na vlasti,jedinio zbog Ranka Krivokapica,e nace biti da sada ovi to rade samo zbog Ranka.
    U Berane pukos od veselja kao su pobijedili ,koga ,onoga sto nosi barjak Ranks Krivokapica,a on vika da je bobijedio,koga mi to pobjedjujemo,ili bolje reci od koga to gubimo.
    Nemojmo se rugati sa samim sobom i to naszivati patriotizam i roddoljublje,sta se sve radi da se skine Djuknovic,kao se krenulo ne da cemo se turciti nego smo se vec isturcili kad se psotvaljaju ovakva pitanja,jer eto neznamo.
    Izadjite vi Srbi koji ste uzeli srbstvo u ruke ,iako vi ga niko nije dao,nego kao sto je Djukanovic uzeo drzavu ,tako i vi srbstvo,recite sto mislite ali iskjredno a ne po novina,oglasite se na forumima i izboru za predsjednika,necete,hocte da ste Srbi ,ciji ste vi srbi Milovi ili neciji drugo ,A Srbi ako su Srbi nemaju gospodara sem Boga svevisnjega ! i ovi novi Srbi kojima je to zanimanje kao i novca koji primaju da budu Srbi.

    1. jos jednom ,meni trobojka ne smeta ,vec bih bio sretan i dalje zivjeti pod trobojkom ,koja je simbol slobode i demokratije crne gore,a ne novo nastale „trobojke2

  3. Тробојка смета овим што су продали вјеру за вечеру.Али у ствари баш ме брига за њих.

    1
    1
  4. Tima kojima sada smeta trobojka, nosili su je prethodnih 100 godina i nije im padalo na pamet da je mijenjaju. Zato na te prevrtljivce ne treba trošiti vrijeme. Oni će uvijek imati problem da dokažu ko su, kao svi oni koji iz interesa promijene identitet. Već viđeno i odavno poznato na ovim prostorima. Nema lijeka za njih, osim pokajanja, ali oni tome činu nisu dorasli.

    1. meni trobojka ne smeta ,jer sam pod trobojkom proveo svoje djetinjstvo,a crnu goru napustio skoro 47 leta,pa i stoga nijesam ostao patriot pod milovom zastavom

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net