Амбасада Русије: Питања за ОЗХО, Британију и Француску у вези случаја „Скрипаљ“
1 min readРуска Федерација послала је питања Организацији за забрану хемијског оружја (ОЗХО), Великој Британији и Француској поводом тровања двоструког шпијуна Сергеја Скрипаља и његове ћерке Јулије у британском граду Солсберију.
Из РФ су упитали у којим лабораторијама су провјерени британски подаци, те зашто је Русији ускраћено право да се конзулу омогући контакт са двоје руских држављана, који су отровани на британској територији. Такође, једно од питања је било какве везе има Француска с инцидентом са двоје руских држављана на територији Велике Британије, да ли су француски експерти били присутни током узимања биоматеријала код Сергеја и Јулије Скрипаљ, и на основу којих ознака су француски експерти закључили да се ради о војној отровној супстанци „Новичок“ (британска терминологија) или сличних аналога?
Питања преносимо у цјелости.
Питања Организацији за забрану хемијског оружја (ОЗХО):
1. Коју врсту помоћи Лондон је затражио код Техничког секретаријата ОЗХО?
2. Да ли Технички секретаријат има намјеру да подијели у складу с постојећим поступком с Извршним савјетом, укључујући, разуме се, и Русију, информацију, коју Британци пруже Техничком секретаријату за сарадњу по члану 38 (е) члана VIII Конвенције (техничка процјена у току реализације одредби текуће конвенције, укључујући оцјену хемикалија на списку или ван њега)?
3. Да ли је британска страна упућивала Техничком секретаријату било коју допунску информацију из националне истраге (оперативну, медицинску, правну и сл.)?
4. Шта конкретно Британци траже да потврди Технички секретаријат: само чињеницу примјењивања нервно-паралитичке супстанце или то да она припада типу „Новичок“ по западној класификацији?
5. Коју врсту података и материјалних доказа Британци су пружили Техничком секретаријату (обрасци проба, резултати сопствених анализа проба, други докази)?
6. Ко је био на челу тима стручњака ОЗХО, који је посјетио Велику Британију? Који су сви стручњаци ушли у његов састав? Колико су они одрадили времена? С ким су сарађивали?
7. Какав је био начин одабира проба, да ли је био испоштован основни принцип ОЗХО током одржавања истраге? (тзв. “chain of custody”)?
8. У којим лабораторијама биће провјерени британски подаци, с обзиром да се у британским медијима шири верзија о одржавању таквог рада у 20 лабораторија у 16 различитих земаља?
9. Колико још времена биће потребно Техничком секретаријату за припрему одговарајућег закључка?
10. Да ли је Технички секретаријат дао ОЗХО сагласност на објелодањивање од стране Велике Британије материјала истраге пред земљама ЕУ (сходно постојећој информацији, истрази се широко придружила Француска)?
11. Да ли је Француска информисала Технички секретаријат или било којег члана ОЗХО о придруживању техничкој сарадњи?
12. Да ли је Француска ставила материјале сопствене истраге (ако такви постоје) на располагање Техничком секретаријату ОЗХО?
13. Може ли Технички секретаријат да пружи Русији материјале француске истраге за проучавање направљених закључака? Ако не, онда зашто?
Питања Великој Британији
1. Зашто је Русији ускраћено право да се конзулу омогући контакт са двоје руских држављана, који су отровани на британској територији?
2. Који су конкретни антидоти и у којем облику били ињекцирани отрованим? Како су ти антидоти били на располагању британских љекара управо на лицу мјеста инцидента?
3. На основу чега је Француска била укључена у техничку сарадњу у истраживању инцидента, у којем су отровани држављани Русије?
4. Да ли је Велика Британија информисала ОЗХО о укључивању Француске у процес истраживања инцидента у Солзберију?
5. Какве везе има Француска с инцидентом са двоје руских држављана на територији Велике Британије?
6. Које норме процесног законодавства Велике Британије дозвољавају да се унутрашњем истраживању прикључи инострана држава?
7. Који су докази били предати Француској ради проучавања и одржавања сопственог истраживања?
8. Да ли су француски експерти били присутни током узимања биоматеријала код Сергеја и Јулије Скрипаљ?
9. Да ли су француски експерти радили медицинско истраживање биоматеријала Сергеја и Јулије Скрипаљ и, ако јесу, у којим конкретним лабораторијама?
10. Да ли Велика Британија посједује резултате медицинског истраживања, рађеног у Француској?
11. Да ли су резултати француског медицинског истраживања предати Техничком секретаријату ОЗХО?
12. На основу којих ознака (маркера) је утврђено наводно „руско поријекло“ супстанце, коришћене у Солзберију?
13. Да ли Велика Британија посједује контролне обрасце-еталоне војне отровне супстанце, коју британски представници именују „Новичок“?
14. Да ли су се обрасци војне отровне супстанце „Новичок“ (британска терминологија) или њене сличне врсте разрађивале у Великој Британији?
Питања Француској
1. На основу чега је Француска била укључена у техничку сарадњу у оквиру истраживања инцидената у Солзберију од стране Велике Британије?
2. Да ли је Француска званично информисала ОЗХО о њеном укључивању у техничку сарадњу у истраживању инцидента у Солзберију?
3. Који су докази били предати Француској од стране Велике Британије у оквиру пружања техничке сарадње?
4. Да ли су француски експерти били присутни током узимања биоматеријала код Сергеја и Јулије Скрипаљ?
5. Да ли су француски експерти радили медицинско истраживање биоматеријала Сергеја и Јулије Скрипаљ и, ако јесу, у којој лабораторији?
6. На основу којих ознака су француски експерти закључили да се ради о војној отровној супстанци „Новичок“ (британска терминологија) или сличних аналога?
7. Какво стручно знање посједује Француска у области проучавања војних отровних супстанца ове врсте или сличних аналога?
8. На основу којих ознака (маркера) је утврђено наводно „руско поријекло“ супстанце, коришћене у Солзберију?
9. Да ли Велика Британија посједује контролне обрасце-еталоне војне отровне супстанце, коју британске представници именују „Новичок“?
10. Да ли су се обрасци војне отровне супстанце ове врсте или сличних аналога разрађивали у Француској? Ако јесу, ради чега?
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: