Кељмендијеве паре перу се преко подгоричког “Бемакса”
1 min read
Насер Кељменди
Компанија “Бемакс”, иза које стоје људи блиски режиму, годишње од државе заради близу 10 милиона евра, од послова који су од државног интереса, а сумња се да удио у послу има и Насер Кељменди.
Иза поменуте групе, како се одавно медијски спекулише, стоји Зоран Лазовић, некадашњи високи функционер Агенције за националну безбједност (АНБ), који је ту функцију покривао док је шеф тајне полиције био Душко Марковић, садашњи премијер. Осим њега, медији су и његовог колегу Душка Голубовића означили као једног од људи који стоје иза Бемакса. Спекулише се по Црној Гори, да су ова два важна шрафа повезана са Миланом Роћеном, некадашњим министром иностраних послова. Медији су раније у више наврата објављивали да је Милан Роћен, бивши министар и савјетник Мила Ђукановића, наводно стварни власник компаније „Бемакс“, једне од најпрофитабилнијих и најангажованијих грађевинских фирми у Црној Гори, али и ван њених граница.
Роћен је у више наврата демантовао те наводе, тврдећи да никада није повезивао политику са бизнисом.
Поред поменутих лица, као номинални власници „Бемакса” помињу се и Ранко Убовић и Александар Ацо Мијаиловић, а они су фигурирали и као власници некадашњег локала “Гранд”. Они су, како се спекулише, повезани са дијелом владајуће структуре, као и са појединим бившим припадницима АНБ-а.
Као директор “Бемакса” води се Веселин Веско Ковачевић, али постоје тврдње и да је он један од сувласника-власника фирме. Ковачевић је близак врху ДПС-а, али није и човјек који одлучује. У овој расподјели послова, Ранко Убовић и Ацо Мијаиловић су људи који су се бавили у прошлости „разним“ пословима, и који су као такви били у стању да створе врло широку и мултиетничку мрежу сарадника и пословних „партнера“.
Медији су раније писали да је постојала, а неки тврде да и сада постоји сарадња челника “Бемакса”, са контроверзним бизнисменом Насером Кељмендијем. Додуше, наводно су ти односи успостављени још у времену док су појединци били у АНБ-у, а обично се каже да је контакт “морао да се успостави по службеној дужности”!
Насер Кељменди и не крије да је захвалан црногорским властима, и да их је новчано помагао у организацији референдума 2006. године. Како је и сам говорио у тим временима: “Негдје смо лобирали, а негдје смо организовали и превоз”. Црногорска полиција је у оквиру акције “ПАЛМА” подигла кривичне пријаве против Насера Кељмендија и бившег градоначелника Улциња Гзима Хајдинаге, које је теретила за “дивљу градњу” хотела “Цаса Гранде”, у Улцињу, која је започета још 2006 године, али се се све завршило нагодбом са тужилаштвом.
Иначе, Насер Кељменди је 2008. године општини Улцињ уплатио 225.000 евра на име легализације свог објекта – хотела, ког је бесправно саградио још 2003. године. До тада није добио грађевинску дозволу, а питање је, и да ли је уопште има. Није познато у коју сврху је општина Улцињ потрошила уплаћени новац. Насер Кељменди је тврдио да му је један од власника “Гранда” Ранко Убовић помогао са бетоном, који је узимао од “Бемакса” за друге грађевинске радове. Радове на Кељмендијевом хотелу у Доњем Штоју, у Улцињу, су контролисали врло интересантни “надзорни органи” – Сефко Бахта Папић и Сафет Ахмета Бихорац, обојица из Сарајева, рођени у Сјеници. Они су и данас задужени и раде многобројне Кељмендијеве “послове”. Иначе, 225.000 евра је уплаћено општини Улцињ на сљедећи начин: 90.000 евра је Насер Кељменди директно уплатио са свог рачуна у “Првој Банци” на рачун Општине, док је остатак од 135.000 евра у готовини, наводно уплаћен такође на рачун општине. Многи се питају у Улцињу, да ли је ових 135.000 евра уопште пренијето на рачун Општине. Иначе, бивши градоначелник Улциња Гзим Хајдинага је имао пуно “сличних уговора”, и то са значајним “инвеститорима” и на високе новчане износе.
Екрем Лекић човјек за везу
Главни “оперативац” Кељмендија на простору Црне Горе, Косова, Санџака и шире, уз координацију газде Радончића, је Екрем Лекић, некадашњи командант “Зелених беретки”, а данас, вјеровали или не, предсједник Удружења грађана поријеклом из Санџака, који је оперативно повезан са Вахидом Тахировићем, држављанином БиХ, који је потпредсједник Општине Сјеница у Републици Србији?
Спекулише се да је Насер Кељменди свој новац из “бизниса” просљеђивао у компанију “Бемакс”, како би га “филтрирао”, и тако почињу да се окрећу огромне суме новца које се улажу у најсавременије грађевинске машине. Тендери иду један за другим, и тако се стигло до једне од највећих ауто-база у Европи са преко 200 камиона.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


На ово има само једна ријеч ПИИИИИИИИИ.
Keljmendi su Klimenti, pokatoličeno-rasrbljeno i pošiptareno pleme.
vidi mu se po faci , prava srbenda , mada mu sin ima stan u beograd , kod vućka , tamo , da ne rečem što , patriotski orjentisane srbijanke
Svasta ljudi izmisljaju?
Zna li neko je li iko od imenovanih i od neimenovanih članova ove OKG privođen barem na informativni razgovor zbog ranjavanja na sred bulevara Svetog Petra Cetinjskog ?
Ili se možda čekaju najavljene smjene u aparatu …