ИН4С

ИН4С портал

Милов режим једини “напредак“ постигао у броју убистава

1 min read
Посљедњу изјаву новоизабраног предсједника Мила Ђукановића, како не мисли да треба стојати, клечати и молити да се отворе врата ЕУ, у опозицији виде као затезање односа са Европском унијом и окретање Русији, док у невладином сектору сматрају да није дошло до промјене европског курса у његовој политици.

Посљедњу изјаву новоизабраног предсједника Мила Ђукановића, како не мисли да треба стојати, клечати и молити да се отворе врата ЕУ, у опозицији виде као затезање односа са Европском унијом и окретање Русији, док у невладином сектору сматрају да није дошло до промјене европског курса у његовој политици.

Сагласни су да обрачун са криминалом остаје и даље велики изазов за Црну Гору.
Функционер Уједињене Црне Горе Душан Слијепчевић казао је за “Слободу” да је у политици ДПС-а и њиховог лидера Ђукановића промјена политичких курсева и идеологија увијек на столу и има своју цијену.

Лидер ДПС-а је са отварања 2БС форума у Будви поручио и да Црна Гора није држава која инфериорно гледа на партнерство са Европском унијом.

Ђукановић свјесно затеже односе са свима, не само са ЕУ земљама. Вјероватно свјестан тога да губи подршку прозападних чинилаца, покушава да симулира повратак руском курсу и Истоку. На овај начин шаље поруку ЕУ да је ово ипак његова приватна држава, на жалост нас грађана. Од уласка Црне Горе у НАТО, преко признања лажне државе Косово, Ђукановић је кроз ових 30 година на политичкој сцени трговао за себе и најближе огромна богатства. И слободу. Посљедња изјава да неће стајати, молити и клечати је тражење помоћи, јер је свјестан свог пада на свим наредним изборима. А након пада је свјестан и потезања питања одговорности, сматра Слијепчевић.

Предсједник Управног одбора Института Алтернатива Стево Мук, међутим, у оваквим Ђукановићевим изјавама не види промјену досадашње политике и спољнополитичких циљева.

Та његова изјава је дата у контексту више сличних изјава које су се могле чути из ЕУ о потреби да се ради на два колосјека. Једном који подразумијева реформе у ЕУ, односно саме структуре ЕУ, и другом, који подразумијева проширење односно интеграцију региона, наводи он у изјави за “Слободу”.

Слијепчевић истиче да неке ствари посебно везане за преговоре остају ван контроле Ђукановића.

Очигледно Црна Гора није способна тренутним капацитетима да затвори поглавља везана за корупцију и криминал, али и поглавља која нису оволико медијски праћена и испричана, већ се баве одрживим плановима за унапређење живота у Црној Гори. Ђукановић можда опструира реформе у правосуђу и борби са корупцијом и криминалом, али молећиви говори упућени баш њима, које опструира, представљају његов страх од суштинског затварања ових поглавља, казао је он.

Додаје да се Црна Гора може „похвалити“ тиме да је постала земља у којој је најнормалнија ствар да неког ликвидирају на јавном мјесту.

–  Постало је потпуно нормално за дјецу да чују пуцањ и само наставе да ходају. Посебно можемо да истакнемо број нерасвијетљених убистава. Не смијемо заборавити, а морамо „похвалити“, корумпиране руководиоце и намјештене тендере, наводи Слијепчевић.

По његовом мишљењу, једини начин да Црна Гора уради нешто поводом борбе са криминалом је да режим Ђукановића оде у прошлост, “јер спрега власти и криминала не дозвољава било какве помаке у том правцу”.

Мафијашки обрачуни само врх леденог бријега

Када је у питању затварање поглавља 23 које третира корупцију и криминал, Мук оцјењује да Ђукановићу одговара борба против криминала само уколико ће његово окружење остати ван домашаја те борбе.

У томе је његов кључни интерес и засада му иде прилично добро, јер контролише полицију и тужилаштво, истиче он.

За шест година, колико већ траје преговарачки процес, Црна Гора је, по његовим ријечима, урадила врло мало у областима које третира поглавље 23, те да су мафијашки обрачуни само видљиви врх леденог бријега организованог криминала који се развија већ деценијама.

Црна Гора је напредовала врло мало, осим у случајевима гдје је била притиснута обавезама међународне сарадње са полицијама других земаља чланица ЕУ. Проактивно није урадила готово ништа, закључује Мук.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net