ИН4С

ИН4С портал

Међународни научни састанак слависта у Вукове дане

1 min read

Vuk_S_Karadzic_01На Филолошком факултету у Београду данас почиње 43. Међународни научни састанак слависта у Вукове дане, који ће трајати до 15. септембра у организацији Међународног славистичког центра.

Научни значај, занимљивост и актуелност ове тематике учинили су да на конференцији, са рефератима и научним саопштењима, учествује око 120 научника из Србије и других европских земаља, најавили су организатори.

Теме овогодишње научне конференције су „Иновациони процеси у српском књижевном језику – утицаји других језика и култура“ и „Његош у своме времену и данас“.

Учесници долазе са разних универзитета и из културних и образовних институција међу којима су из Београда Филолошки факултет, Институт за књижевност и уметност, Институт за језик, Балканолошки институт САНУ, Православни богословски факултет, ЈП Завод за уџбенике.

Ту су и филозофски факултети у Новом Саду, Нишу, Косовској Митровици, Филолошко-уметнички факултет у Крагујевцу, Учитељски факултет у Врању, Факултет педагошких наука у Јагодини, Државни универзитет у Новом Пазару (Департман за српску књижевност и језик), Учитељски факултет у Лепосавићу, Висока школа струковних студија за образовање васпитача у Кикинди, Огранак Вукове задужбине у Нишу.

Из иностранства референти долазе из Источног Сарајева-Пала, Бањалуке, Никшића, Подгорице, Љубљане, Граца, Букурешта, Великог Трнова, Софије, Кракова, Катовица, Познања, Варшаве, Вроцлава, Опола, Кијева, Питсбурга, Париза, Рима, Пескаре, Торина, Копенхагена, Минска, Санкт Петербурга, Хамбурга, Минхена, Хајделберга, Берлина, Софије.

Поводом великог јубилеја, 200 година од рођења Петра ИИ Петровића Његоша, на свецаном отварању скупа „Слово о Његошу“ одржаће песник Рајко Петров Ного, добитник награде „Извиискра Његошева“ за 2010. годину.

Организатори истичу да о Његошу и његовом делу постоји велики број научних монографија и тематских зборника у земљи и иностранству, па се на скупу очекују резултати новијих истраживања у оквиру тема „Поетика Петра ИИ Петровића Његоша (песничке врсте/жанрови, еволуција)“, „Контекст српске књижевности 19. века (С. М. Сарајлија, Мушицки, Вук, Радичевић, Стерија, Љубиша и др.)“, „Његош и европска књижевна традиција“, “

Његош и руска књижевност“, „Јужнословенски и балкански контекст“, „Његош и епоха српског романтизма“…

За почетак конференције припремљена је и објављена Књига резимеа, зборници реферата са претходног, 42. Међународног научног састанка слависта у Вукове дане.

Ове године настављена је едиција Предавања, изашла је друга књига „Предавања 2“ која треба да што боље представи страним студентима богатство наше културе, лепоту језика, као и непролазне вредности књижевног стваралаштва које српски народ поседује. Та књига представља и путопис по светим местима српске културе, средиштима културног живота, духовним центрима из којих зраче најпозитивније поруке усмерене ка младим људима и свим људима добре воље Европе и света, додаје се у најави скупа.

По завршетку овогодишњег научног састанка прихваћени научни реферати са међународном рецензијом биће објављени у зборнику. До сада је, уз подршку Министарства науке и уз учешће најеминентнијих светских слависта, објављено више од сто томова зборника научних реферата из српског језика и књижевности.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *