Бошковић каријеру градио на партијској књижици
1 min readДа ли неко ко је каријеру градио на основу партијске књижице владајуће странке може савјетовати студенте о томе како да граде каријеру, односно која је формула да би постали “неко и нешто”? И то уз препоруку да се “неко и нешто” постаје искључиво образовањем, то јест на основу знања.
Наравно да може, ако је то актуелни министар одбране, Предраг Бошковић. Истина, Бошковић је стекао диплому на Економском факултету у Подгорици, а магистрирао на Универзитету у Београду. А да ли му је то била препорука да напуни торбу високим функцијама на којима је до сада био? Сигурно да није. Ако ни због чега друго није, а оно због чињенице што је Биро рада, од када је његова партија на власти, пун људи са факултетском, магистарском, па чак и дипломом доктора наука.
Дакле, да је министар Бошковић био искрен па студентима казао оно што су и они знали, да је бројне функције “заслужио” искључиво на основу партијске књижице, а не дипломе или знања које је стекао, можда би му студенти и опростили. А бројне су функције које је до сада обављао.
Члан ДПС-а постао је 1997. године. Од 2001. године је у скупштинским клупама, у које улази као предсједник Савјета младих ДПС-а. Већ 2004. гдоине постаје замјеник министра спољних послова Србије и Црне Горе. Отворено се залагао за независност Црне Горе и био близак сарадник Вука Драшковића. Годину дана касније постао је министар економије. Из министарске фотеље враћа се у посланичке клупе.
Његова блискост са Милом Ђукановићем најбоље се види кроз чињеницу да је 2008. године постављен за предсједника одбора директора Рудника угља у Пљевљима, иначе, фирме у којој је већински власнички удио у рукама Аца Ђукановића. Као министар економије давао је обећања штрајкачима да ће им Влада испунити захтјеве, а како су ти захтјеви испуњени знају радници о којима је ријеч. Ни студенти нијесу ништа боље прошли док је Бошковић обављао функцију министра просвјете.
Студенти су се добро намучили да добију своја права, и да им се исплате студентски кредити, јер је Министарство (случајно или намјерно?) погрешно обрачунало примања у односу на просјек. Био је и на челу Министарства социјалног рада када су једнокрану помоћ добијали само они који гласају ДПС. Тренутно покрива функцију министра одбране гдје му је једина заслуга у томе што је оставио без посла 30 војника по уговору који нијесу били чланови његове партије. Да не говоримо о чињеници да је војску увео у савез Алијансе која нас је бомбардовала. Или о његовој идеји да зарад НАТО савеза гради војну базу за уништавање војног отпана на Сињавини у нетакнутој природи.
А да ли су економске науке које је Бошковић савладао биле препорука за све поменуте функције велико је питање. Оно што је сасвим извјесно, а то је да сигурно нијесу за функције које је обављао и обавља у области спорта. До краја 2006. године био је на челу Женског рукометног клуба „Будућност“, а од новембра 2017. године потпресједник је Европске рукометне федерације.
–Било би добро да у Црној Гори заиста важи теза министра Бошковића да је лидерство дубоко повезано искључиво са образовањем, али управо политичка структура чије је он кадровско рјешење је суспенодавала тај принцип. Када би се заиста досљедно примјењивало то начело, друштво би у релативно кратком року постало ефикасно и, ако хоћете, праведно, јер би тада сви имали једнаке шансе, каже професор књижевности Срђан Перић.
Он истиче и да знање и стручност у Црној Гори нијесу критеријуми за добијање многих послова.
–Нажалост, прича о професионалним компетенцијама у Црној Гори је до те мјере обесмишљена да се у коалиционим споразумима између партија расподјељују позиције за која се расписују јавни конкурси. И онда имате ситауцију да вам неки функционер власти пријеподне држи слово како је знање све, а поподне кадрира по партијској подобности. То је етичка контрадикција коју никаква реторичка гимнастика не може “испеглати”, каже Перић.
Да све то Бошковић није радио за љубав “независне домовине” за коју се здушно залагао, већ за енормно богатство које је у међувремену стекао, свједоче и званични подаци из његовог имовинског картона. Као министар одбране, Бошковић мјесечно заради 1.532 евра. Годишњи проходи Боковића као министра су 18.384 евра. Он је и потпресједник Европске рукометне федерације, гдје мјесечно зарађује 2.000 евра, што на годишњем нивоу износи 24.000 евра. Његова супруга Стела Бошковић годишње заради 38.592 евра и власница је стана од 137 квадрата, док је Бошковић власник стана од 63 квадрата. Стела вози мерцедеса ГЛК, 2008. годиште. Бошковић је пријавио да у готовини има 56.000 евра, док његова супруга Стела има орочено 12.000 евра, пише у годишњем извјештају предатом Агенцији за антикорупцију. Бошковићи имају и зајам за стан у износу од 100.000 евра, гдје је рата 750.00 евра а чији је носилац Стела Бошковић.
Партијска књижица некад отвара много више врата него дипломе најпрестижнијих универзитета, истиче Перић.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Обични слуга и улизица свога господара.
Као прво он нема харизму за такве функције он је један слино катадтрофа е таква нам је и држава…
OLOŠ!