ИН4С

ИН4С портал

Митрополит Амфилохије: Влада Црне Горе подржава секту

1 min read
Он сматра да би повратак лидера ДПС Мила Ђукановића на мјесто предсједника Црне Горе требало да значи нормалнији однос према Митрополији црногорско-приморској.
Mitropolit-Amfilohije

Митрополит Амфилохије

Влада Црне Горе подржава и издржава секту, оцијенио је у интервју за „Данас“, митрополит Амфилохије Радовић.

Он сматра да би повратак лидера ДПС Мила Ђукановића на мјесто предсједника Црне Горе требало да значи нормалнији однос према Митрополији црногорско-приморској. Ипак, наводи да Ђукановић још није дао никакав знак.

“Сматрам да би морало да буде нормалније, јер и они схватају да је садашње стање потпуно ненормално. Они подржавају и издржавају ову секту која је фомирана. Влада више даје тој секти него свим традиционалним вјерским заједницама у Црној Гори, иако виде да је то пропала прича, јер нема утемељења у народном и црквеном бићу“, рекао је митрополит у интервју за „Данас“.

На питање Да ли је СПЦ спремна да на Косову ради на интеграцији Срба у нову државу као што је то био случај у Хрватској и Босни и Херцеговини након распада СФРЈ, митрополит истиче да је овдје ријеч о другачијој ситуацији.

Другачија је прича о Косову него о Крајини, иако нема никакве сумње да је оно што се тамо догодило плод насиља. Али, ипак је тамо Аустро-Угарска вјековима, као и Венеција у своје вријеме тамо владала. То је нешто другачије, док је Косово наш Јерусалим, сва наша култура, биће, ту се родила и држава , ту је средиште наше духовности, ту наше највеће светиње, тако да то не може да се упоређује једно с другим„, нагласио је владика.

Сви косовски компромиси неприхватљиви за СПЦ

Ако дође до рјешења које се нуди посебно са Запада, то ће још дубље закомпликовати живот народа који живи на КиМ без обзира на то да ли се ради о Србима или Шиптарима, како и они сами себе називају, јер је њихова држава Шћиприја, мада овде више воле да се зову Албанци. Ово што се сада догађа је још сложенија прича од оне из 1999. и све више личи на наставак оног што се на Косову догађало од 1690. и Прве велике сеобе Срба. Од тада је било 20 сеоба“, упозорава митрополит црногорско-приморски.

Шта очекујете од политичких преговора у Бриселу у којима Београд тражи „компромис“, за који се јавно још не зна шта је?

Не разумијем и не знам шта значи израз компромис. Ја се лично не надам много, с обзиром на све оно што се до сада догађало. Шиптари на Косову, наравно не сами, него првенствено Америка, очевидно су успјели од 2008. да доведу до положаја у коме смо данас и ми и они. Ако је Србија прихватила све што се договорило у Бриселу, укључујући оно што је било за вријеме Тадића 2011. године, запањујуће је да Шиптари не прихватају ни ту заједницу српских општина.

Да ли је парадокс то што се СПЦ која је против независности КиМ залаже за ЗСО која би требало да се оснује и ради према Уставу и законима самопроглашене косовске државе и да у косовски систем „на мала врата“ интегрише преостале функције државе Србије на КиМ – просвету, здравство, културу..?

– Нема никакве сумње да се Бриселским споразумом кренуло беспућем. На нас су се у Цркви љутили што смо у своје вријеме одржали оно опело Влади и Скупштини Србије на протесту косовских Срба на Тргу републике, који су били против тог споразума. Међутим, сад се показује да смо све то предосјетили још 1982. оним Апелом који смо упутили као група београдских интелектуалаца и неколико нас из Цркве.

Рјешење није диоба, јер то значи дати своје за своје

Зашто је Сабор чекао овако дуго да се одреди према косовском проблему – прошла су два споразума у Бриселу и сад је најављен и правно обавезујући документ на који се Србија обавезала на почетку преговора са ЕУ?

Црква није чекала, јер постоји Саборски меморандум из 2003, који је чак, рекао бих, радикалнији од овог садашњег саопштења Сабора. Ево, ја помињем и 1982, кад је Црква јасно и кристално казала свој став. Друго је питање што политичари нијесу били спремни да ослушну глас Цркве. Не знам колико су и данас спремни. Господин Вучић каже да Сабор не даје никакво рјешење. Како не даје? Сигурно да не даје компромис, јер не знам шта то значи и шта се под тим подразумијева? То свакако није диоба, јер би то значило давати своје за своје, као што је казано у тексту Саборског саопшења.

Да ли то значи да међу српским архијерејима нема заговорника поделе КиМ, иако се прича се да је овај део саборског саопштења „тешко“ усаглашен?

Апсолутно, нема ни једног епископа у Сабору који би подржавао било какву подјелу или на крају крајева признање Косова. Патријарх се, као најугледнији у Сабору, не једанпут, изјаснио о томе.

Сада се помиње као решење и размена територија – север КиМ за Бујановац, Медвеђу и Прешево, а поједини приштински кругови ту виде и Санџак или Рашку.

За Цркву је то апсолутно неприхватљиво.

Шта мислите о предлозима које за сада незванично помињу – замјена Република Српска за КиМ?

То је уцјењивање и то апсолутно не треба везивати. Питање РС је ријешено по Дејтону и као такво оно би требало да остане у БиХ, иако је тамо притисак. Питање КиМ је нешто друго.

Колико је реалан утицај СПЦ на јавност у Србији и да ли би став СПЦ могао да утиче на исход евентуалног референдума, као својевремено гласање патријарха Павла на референдуму о актуелном Уставу СПЦ?

– Вјерујем да утицај постоји, али лично сматрам да је референдум који сад помињу нешто потпуно бесмислено. Шта то значи – да се изјашњавамо да ли Београд треба да буде Србија и престоница Србије. То би било равно томе. Нико нормалан не би постављао питање референдума.

Многи мисле да је 1999. после увођења протектората УН на КиМ СПЦ била та која је зауставила потпуно исељавање Срба. Да ли она и данас има снагу да спречи евентуални нови талас исељавања?

Нема никакве сумње да докле је Црква тамо, ту ће народа и бити. Ко мало дубље историјски гледа, на КиМ се исељавања врше већ 620 година непрекидно, а нарочито од времена Призренске лиге 1878, коју је ондашња Турска искористила да би на неки начин спријечила промјене које су се припремале на Балкану. Недавно уклањање граница и царина између Косова и Албаније показује да је овдје политика велике Албаније, која се темељи на Призренској лиги, причи без прекида, која се сада шири преко Македоније и допире до Грчке, све до Јањине. Послије Другог свјетског рата, кад је за вријеме такозване велике фашистичке Албаније на КиМ убијено око десет хиљада Срба, а између 100 и 150 хиљада протјерано, овде је дошао комунизам који је у много чему заслужан за ово што се дан данас догађа са Косовом. Надамо се да ови данашњи неокомунисти неће наставити ту причу.

 

Споразум о демаркацији границе између Косова и Црне Горе, који је ступио на снагу 4. јуна, доживели сте као „антицрногорски чин“, више пута подсећајући јавност да је Метохија до 1945. била у саставу Црне Горе. Због чега сте задржали титулу егзарха пећког трона кад СПЦ од 1920. има патријарха?

Многи заборављају да је од 1913. до 1945. Метохија све до Призрена припадала Зетској бановини, односно Црној Гори, а титула егзарха пећког трона је доказ да је Црква једна јединствена била вјековима. То је одговор Митрополије црногорско-приморске нашим монтенегринима који тврде упорно да је, наводно, укинута Црногорска црква 1918. и да зато они стварају некакву своју цркву. То је морбидна лаж. Митрополит црногорски је све до Митрофана Бана, од 1750. носио титулу егзарха Пећког трона и ја сам тражио од Сабора да се обнови та титула, која показује да се сва та митологија монтенегринских неокомуниста темељи на лажи. Све је лаж, обмана и митологија, као што Македонци имају митологију да су потомци Александра Македонског, која сад пропада.

Крај константиновске епохе и Црна Гора

– Ја бих рекао да је костантиновска епоха односа Цркве и државе завршена. Започела је са царем Константином 313, односно 325. и завршила се пре 100 година убиством царске породице руске. Више немамо хришћанске државе. Сад су то углавном секуларне државе, које су завладале Европом и Америком, тако да више не може да постоји та симфонија између Цркве и државе каква је била кроз вјекове. Али требаће времена да се ријеши питање плодова те константиновске епохе, нарочито када је реч о односу са нацијом и државом какав је био у времену кад су државе биле хришћанске и кад су владари били крштени.

Рецимо, сад у Црној Гори власт тражи да управља Црквом као за вријеме краља Николе, иако су на челу Црне Горе атеисти, а њихова држава је секуларна и, као таква, нема никакве везе са устројством Краљевине Црне Горе из времена Петровића, који су били митрополити па владари, а краљ Никола владар па митрополит. Био је крштен човјек, који се чак у младости носио мишљу да се закалуђери.

Оваква Црна Гора, испод Брозовог шињела рођена, само по имену има везе са Црном Гором краља Николе, а они који је воде би сад да се понашају према Митрополији на начин као што је могао да се понаша краљ Никола, крштен човек у чије је вријеме Православље било државна вјера. На страну што би Митрополијом да влада власт која чак не признаје постојање Митрополије црногорске у Црној Гори, покушавајући да је замијени својом племенском сектом званом ЦПЦ. Ми смо ту, по њима, као окупатори, како нас неки од њих називају – каже митрополит Амфилохије.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

3 thoughts on “Митрополит Амфилохије: Влада Црне Горе подржава секту

  1. Mi ćemo vratiti svoje svetinje , a SPC i njeno sveštenstvo neka čine što gođ oće , njihovo pravo .
    Ne može crkva srba SPC očekivati da joj crnogorska vlada daje pare da bi negirala crnogorski narod , državu …
    Vi ste tuđa crkva koja se uselila u naše crnogorske svetinje , još ovo malo .

  2. Preosveceni Mitropolite Amfilohije ko Vam je svih ovih godina i koliko puta bio premijer Crne Gore a sad je posle 20 godina ponovo predsjednik Crne Gore.?Jeli se sto promjenilo?Sto ne komentarisete dolazak drugoga covjeka Vatikana u Crnoj Gori.Zar nije rimokatilicka crka SEKTA ?Da li kod nas medju svestenstvom ima ekumenista i zasto je ovaj rimokatilik dosao bas sad u Crnu Goru I Srbiju.Pravoslavnom vjerniku glava CRKVE moze biti samo GODPOD ISUS HRISTOS u slavu BOGA OCA.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *