Галијашевић: 650 припадника исламских обавјештајних служби у БиХ
1 min readНационална безбједносна агенција САД сачинила је у марту 2017. посебан извјештај о дјеловању Иранске обавјештајне заједнице у БиХ.
„Извјештај заправо представља пресјек сазнања о дјеловању и активностима иранских обавјештајаца у посљедњих 15 година, и базирана је на подацима које је прикупила ОБА БиХ. У извјештају, заведеним под бројем 2.783, НСА, посебна пажња посвећена је акцији шифрованог назива Платон, коју су службеници ОБА провели у најстрожој тајности. Тај извјештај има службени назив Анализа оперативне акције Платон, а сачињен је 7. јуна 2009. године и заведен под бројем УР-04-429/09, куцан је на више од стотину страница. Осим информација ОБА, у извјештају НСА коришћене су и информације до којих су дошле западне обавјештајне службе“, наводи Џевад Галијашевић у својој књизи „Епитаф за Босну“.
Списак за узбуну
НСА, како наводи, располаже са око 650 имена припадника највише иранске, али и још неколико обавјештајних служби исламских земаља у БиХ, док је у службама у БиХ у оптицају још 330 имена.
Агент на факултету
Из америчког извјештаја открива се и да је читав низ интелектуалаца постао саставни дИо иранских обавјештајних служби, а посебно МОИС. Један од њих је, према тврдњи из извјештаја ОБА, и професор Филозофског факултета у Сарајеву, Невад Кахтаран, а затим и директор Радио-ТВ Исламске Републике Иран у Сарајеву, Мухамед Реза Голзарди.
„Тај број од скоро 1.000 припадника тајних обавјештајних служби Ирана, Пакистана, Кувајта и Саудијске Арабије је алармантан и представља посебну кочницу на путу БиХ ка НАТО, али и представља велику пријетњу за националне сигурности западних земаља, а нарочито САД“, дио америчког извјештаја који Галијашевић цитира.
Из тог извјештаја се сазнаје да су регрутовани агенти иранских тајних служби по правилу добро позиционирани у самој Босни. Од БиХ грађана на листи се, како наводи Галијашевић, налазе Амел Хаџимејлић и Халил Елезовић, рођен у Стоцу, бивши преводилац једној групи држављана БиХ који су завршили обуку код Иранаца у кампу Пазарић.
Тренутно борави са супругом у касарни у сјеверном дијелу Техерана. На списку су и Мидхат Хаџалија и Есмир, извјесни Мехо, као и Рамиз Мулаомеровић – стоји између осталог у извјештају НСА, у којем је наведено да је ОБА највише података сакупила за Мулаомеровића који је једно вријеме био одборник у Скупштини општине Трново, али је радио и у СЈБ Трново и ПУ Тарчин, те у Агенцији за истраживање и документацију, односно босанској тајној служби.
„За босанске безбједњаке посебно је била интересантна и једна особа која је држављанство БиХ добила захваљујући свом учешћу у рату – Јавдан Амјад звани Меџид, припадник Комитета шиитске организације која дјелује на подручју БиХ. Његово име се помиње и у више оперативних акција шифрованих имена Сидро и Маратон, гдје је недвосмислено закључено да ради за више тајних служби Ирана, а да је у сталном контакту са шефом ИРГЦ-а Али Сабетом – наводи Галијашевић. Присуство припадника иранске тајне обавјештајне службе у БиХ нагло је појачано од почетка 2012. године“, наводи се.
Градоначелник у игри
Национална безбједносна агенција нуди имена још неких иранских агената у Босни.
„Често се помиње и име новог градоначелника Зенице, Фуада Касумовића, те његова веза са иранским тајним службама. Сарадња Касумовића почела је још у вријеме док је био замјеник директора царине“, стоји у извештају НСА. Галијашевић истиче да су Американци реаговали тек кад је Касумовић, у то вријеме замјеник министра финансија и трезора БиХ, одмах по повратку из Ирана организовао вечеру за амбасадора Ирана и његове сараднике у сарајевском хотелу „Загреб“.
„За то је експресно сазнала Амбасада САД и одмах започела својеврсну истрагу о вези Касумовића и Техерана“, каже Галијашевић и додаје да су убрзо октривене и његове тајне посјете Ирану, али и састанци са највише рангираним официрима МОИС, иранске обавјештајне службе.
Са амбасадором на вези
Галијашевић наводи да се из анализе иранског присуства у БиХ и кретања њихових дипломата и службених лица, након посебне и заједничке анализе Граничне полиције БиХ и Обавјештајно-безбједносне агенције БиХ, може извући закључак да је појачано присуство иранских службених лица и дипломата у БиХ, видљиво у поступцима политичког врха у Сарајеву, посебно Бакира Изетбеговића.
„Стална комуникација Бакира Изетбеговића са амбасадором Исламске Републике Иран у БиХ Сеуедом Хосеин Рајабијом те Изетбеговићева посета Техерану 24. и 25. октобра 2016. године, те пријеми на највишем нивоу од стране Ајатолаха Али Хамнеија и предсједника Исламске Републике Хасана Роханија, потврђују интерес и намјеру обе стране да се та сарадња настави и интензивира без обзира на оштро америчко-израелско противљење“, закључује Галијашевић.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
… Maašala!
Nije preporučljivo ispravljati Galijaševića, prije će svak drugi pogrješiti.
Kao i Anonimni.
Iran, svakako i Iran. Još od onda ne miruju.
Druga je stvar zna li se da Iran peglaju najmanje dva, ako ne i više centara moći!
G-dine Galijaševiću, cijenim Vaše znanje, obaviještenost i podatke kojima raspolažete, ali ovim tekstom ste me pomalo razočarali! Ne znam zašto podliježete američko-cionističkoj propagandi i u fokus stavljate Iran, državu koja nikome ne prijeti i koja se potpuno lažno optužuje za „terorizam“? Pravi finansijeri terorizma, pored nezaobilaznog NATO pakta su Saudijska Arabija, Katar, Oman, Emirati, Kuvajt, Bahrein, a ni za Tursku, BiH, Albaniju, „Kosovo“ ne bih stavio „ruku u vatru“! Bolje pišite o njima, g-dine Galijaševiću!