Космет увијек био српски: У 15. вијеку од 13. 000 кућа само 46 албанских
1 min readИ док Косово и Метохија чека своју судбину ваља се подсјетити неких старих докумената који показују да је та покрајина увијек била српски духовни центар и српско сабиралиште. Што је најапсурдније ти списи нијесу из домаћих, већ турских архива. Широј јавности они су познати, али ваља се у ове дане подсјетити ко је одувијек живио ка Космету, а ко га је насилно освајао.
Отомански дефтер (односно општи катастарски порески попис) из 1455. године који је скупљен у земљи Бранковића, што је данас Косово и Метохија, утврђује ко је у то вријеме живио на Космету.
-Османлијски пописивач је забележио да на КиМ постоји 480 насеобина у којима живи 13.696 одраслих мушкараца, 12.985 кућа, и још 14.087 носиоца домаћинстава (пошто је постојало и 480 удовица). Неки одрасли мушкарци нису имали своје куће, па су тако забележени као сиромаси. Неке куће су дељене на више домаћинстава. Пажљивим проучавањем онога што је забележио османлијски пописивач на КиМ установљена је фрапантна етничка структура становништа. Средином 15. века постојало је скоро 13.000 српских кућа у свих 480 села и вароши на Косову и Метохији. Поред наших, ту је било и 75 влашких домаћинстава у 34 села, 46 албанских у 23 села, 17 бугарских у 10 села, пет грчких у Лауши и Вучитрну, једно јеврејско у Вучитрну и једно хрватско. Од свих имена и презимена која се помињу у попису, 95,88 одсто су била српског порекла, 1,90 одсто романског, 1,56 неутврђеног, 0,26 албанског, 0,25 грчког, и тако даље- стоји у турском попису.
Прије 500 година, постојало је на Косову само 46 албанских домаћинстава у 23 села (у просеку две куће по селу, ниједно једино чисто албанско), док је српских било скоро 13.000 у свих 480 насеобина! Не постоји забележен чак ни један једини топоним албанског поријекла.
И у 14. вијеку етничка структура је била на страни Срба. Дечанска хрисовуља из 1330. године садржи списак у сјеверној Албанији, на метоху манастира Високи Дечани. Према том извору од 89 села само три су албанска, а од 2.166 земљорадничких газдинстава и 2.666 сточарских, само 44 су албанска или 1,8 одсто. Не-српско становништо на територији Косова и Метохије до краја тог века није прелазило два одсто.
Најпопуларнија мушка имена из тог времена 1455. године су била Радислав, Богдан, Радица, Степан и Никола, док су женска била Оливера, Радислава, Стојислава, Јелена, Станислава, Владислава и Влкосава (односно Вукосава, јер је “л” временом прешло у “у”; исто се десило и са именицом “влк” која је постала “вук”).
Ко зна да чита и располаже основним логичким правилима осим ових не требају друга објашњења шта се на Космету радило претходних 500 година. Наравно, та времена се не могу и не треба да се врате, али ваљда ће се неко од данашњих свјетских моћника запитати шта су то Албанци радили на КИМ, па су за пет вјекова од симболичне мањине постали апсолутна већина.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Dragi gos.Zaga.
Jasna je meni današnja situacija, svjestan sam ja kakav je danas brojčani odnos između Šiptara i Srba ali ja nisam na to mislio kada sam ovaj gornji komentar pisao.
Mislio sam prije svega na ovo današnje silovanje istorije tipa,Srbi su došli na Kosmet gdje su mirni Albanci živeli,pa su onda te Albance isti ti divlji Srbi oterali, onda su um uzeli njihove albanske crkve koje su njihovi albanski kraljevi gradili…eto na to sam mislio jer,priznaćete,istorijsko pravo je veoma važno i nije isto kada Osmanlije dođu,zauzmu neku zemlju sa ognjem i mačem ili isto tako Rim.
Sve nam govori da su Srbi bili svoji na svome a ovi drugi da su okupatori,istorijsko i okupatorsko pravo se ne mogu izjednačavati i ja vidite tako i danas gledam na ovu današnju situaciju,Kosmet je okupiran i trenutno otet od Srbije,koliko će taj trenutak trajati nije na kraju ni važno,dali će to biti za moga života, nije ni to važno,važno je da se opet oslobodi, a kako smo izdržali preko 350 godina osmanlijske okupacije izdržaću i ovu.
Najljepši pozdrav
Волео бих ја да је Косово и Метохија де факто у склопу Србије, али нажалост ситуација није таква. Позивајући се на попис од пре 5 векова је глупо. Могу се и Турци позивати на доба отоманског царства па рећи да је то њихово или Италијани на Рим па тражити цело средоземље. Какав је био попис становништва у Војводини пре 500 година ?
Боље мало гледати на данашњу ситуацију и видети да се извуче максимум из ње, него оплакивати то што је пре 500 година већинско становништво било српско (а нпр пре 100 албанско!), у супротном ће се изгубити и ово мало што је остало, а од тих цркава и манастира на слици неће остати нити један.
Ako su Siptari bili strplljivi i sacekali da postanu vecina na KIM, zasto bi mi bili nestrpljivi?Zasto iskljuciti scenario da Srbi ponovo postanu vecina?Najveci demografski rast Srba je na KIM a Siptara je sve manje.Kada Vucic ne bi plasio Srbe raznoraznim olujama iseljavanje Srba bi prestalo.
Zasto se kod Srba samo najcrnje prognoze smatraju za trajne?Gde je tu optimizam i gledanje u buducnost?
„Mi nasu zemlju nismo nasledili od nasih predaka, vec smo je pozajmili od nasih potomaka.“-Da citiram mudrog indijanskog poglavicu Bika koji sedi.
Dakle,šezdeset i šest (66)godina poslije kosovske bitke u vrijeme kad srpsko carstvo više ne postoji,kada je srednjevjekova Srbija u najtežoj situaciji,na Kosmetu i sjevernoj Albaniji nema kukavnog Šiptara,mora ih čovjek lučom tražiti,a takva je situacija i u današnjoj Cg,Bosni i Hrvatskoj.
Ne znam šta treba neko da vidi da bi mu stvari postale jasnije?
Kada su srpski izvori,onda Srbi lažu,kada su turski izvori,onda niko grđe od Turčina ne laže.
Za Dubrovnik i okolinu nam austrougarski izvori pokazuju da tamo ima najviše Srba pa onda nekih drugih ali gle čuda..nigdje Hrvata.
Treba biti specijalno drzak, da ne kažem težu riječ,pa Srbima poreći pravo i istinu da su na svim ovim prostorima uvijek bili svoji na svome,prije svih drugih!
Obrni okreni,sviđalo se to nekome ili ne svi smo mi od Srba postali,a to što je neko danas nešto drugo,to je njegovo političko uverenje i sa ovim gore nema nikakve veze.