ИН4С

ИН4С портал

Народна библиотека Будва: Промоција романа Александра Гаталице „Последњи Аргонаут”

1 min read
Шта би се догодило ако би се сећања свих 7.428.659.237 људи, колико се претпоставља да је од житеља древног града Ур до данас живело, нашла на једном месту?

У организацији Народне библиотеке Будве у четвртак, 13. септембра са почетком у 20 сати у просторијама Библиотеке биће промовисан нови роман Александра Гаталице – „Последњи Аргонаут”, саопштила је директор ове установе Мила Баљевић.

О роману ће говорити књижевни критичар, проф. др Александар Јерков и аутор, а модераторка је Станка Станојевић.

АЛЕКСАНДАР ГАТАЛИЦА рођен је 1964. у Београду. Дипломирао је на катедри за Светску књижевност 1989. године. Појављује се на српској књижевној сцени 1993. године и од тада је за своја књижевна остварења добио бројна признања међу којима су и два најпрестижнија, „Нинова награда“ и „Меша Селимовић” за роман “Велики рат”, који је имао и изузетан тиражни успјех.

Проза Александра Гаталице преведена је на десет европских језика. Познат је и као изузетан преводилац са грчког и као музички критичар. Први пут је превео четири античке драме на српски језик – Еурипидове Алкестиду, Баханткиње и Ифигенију у Аулиди и Софокловог Едипа на Колону, превео је и пјесничку заоставштину пјесника који нису потпуније превођени (Мимнермо, Солон, Сапфа). У преводу Гаталице до сада су на позоришну сцену постављене три античке драме. Као музички критичар, писао је критике за дневне листове Глас јавности и Вечерње новости.Последњих година је новинар-уредник у Документарном програму РТС.

Нови роман „Последњи аргонаут“ појавио се недавно у издању „Службеног гласника“.

„Шта би се догодило ако би се сећања свих 7.428.659.237 људи, колико се претпоставља да је од житеља древног града Ур до данас живело, нашла на једном месту? Готово седам и по милијарди савршено оригиналних приватних историја постале би бескрајни резервоар за сваког ко с њима може да се повеже… Глава протагонисте постаје врста радио-станице за сећања на све што се икад упамтило – посредством глијалних ћелија… У нашем мозгу постоји деведесет одсто ћелија које се зову беле или глијалне, и за које се до пре само мало више од пола века мислило да не раде ништа. Најновија открића говоре да оне међусобно комуницирају калцијумским таласима. Шта једна другој саопштавају, наука још не зна – али ту почиње нови роман Александра Гаталице „Последњи аргонаут“ – најављује „Службени гласник“ на свом сајту.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *