Украјина жели руски гас, али без Русије
1 min readПише: Оливера Икодиновић
Украјина је раскинула Договор о пријатељству, сарадњи и партнерству са Русијом и спрема се да ревидира све споразуме које има са Москвом, док у исто време на све начине гледа како да сачува уговор о транзиту руског гаса кроз Украјину, који истиче идуће године и који „дебело“ пуни украјински буџет, преноси Спутњик.
Већ неколико година Украјина покушава свом силом да постане једна од пуноправних европских земаља и коначно раскрсти са Русијом и свим што је руско, а с друге стране страхује да ће због изградње „Северног тока 2“ изгубити статус транзитне земље и приходе које од тога има.
„Та власт води хибридну политику. Како се то каже, хоће да поједу рибу и сачува транзит, и у исто време да раскине пријатељске односе са Русијом. Ту нема никакве логике. Ако сте неку земљу прогласили ’агресором‘, онда треба да прекинете са њом све односе, а то значи и да се одрекнете транзита руског гаса, који вам у буџет доноси око три милијарде долара годишње, а такође и да се одрекнете инвестиција из Русије и свега осталог. Али у Кијеву нису доследни, не мисле својом главом. Због тога се од украјинских власти чују невероватне изјаве, које апсолутно нису у складу са ставом украјинског народа. Између украјинских власти и украјинског народа постоји велика разлика. Последња социолошка истраживања показују да чак 85 одсто Украјинаца сматра да их власти воде у погрешном смеру. Украјинског председника Петра Порошенка подржава око пет одсто људи, а све институције власти тек три-четири одсто. Та власт ради у супротности са националним интересима Украјине“, каже за Спутњик политиколог Владимир Олејник.
Руски и украјински портали наводе да су од 2014. године Украјина и Русија суспендовале или раскинуле 44 од 451 договора које су склопиле. Од тога, 25 међувладиних споразума, 18 међуресорних и један међудржавни.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
И у montenegru је идентично као у Украјини! По јавној изјави самог премијера Марковића, одлуке о признању лажи-државе „косова“ и о уласку у НАТО је донета противно ставу 85% грађана Црне Горе. Очигледно је таково оглушивање о став сопствених грађана модел „демократског“ понашања који нам Запад препоручује као идеалан! Како такво понашање пролази и у Кијеву и у Подгорици, очито је да проблем није у владама, проблем је у народима који овакво чињење толеришу без већег протеста. Сваки народ има тачно такву власт какву заслужује!