Са нама или против нас: Све пријетње Ники Хејли
1 min readОд отвореног малтретирања других држава да гласају како је Вашингтону по вољи па све до чувене изјаве да „САД и Русија никада неће бити пријатељи“, амбасадорка САД у УН, која је јуче дала оставку на ту фунцкију, Ники Хејли остаће запамћена је по оштрој и неучтивој реторици.
Хејли се није устручавала да притиска земље чланице у Уједињеним нацијама како би издејстовала вољу Сједињених Америчких Нација. Један од најпознатијих примјера је било изнуђивање гласова да се Јерусалим призна као престоница Израела у децембру прошле године.
„Док размишљате како да гласате, желим да кажем да ће предсједник САД ваш глас доживјети лично. Он ће пратити ово гласање помно и, наредио ми је да му рапортирам ко је гласао против нас“, казала је тада Хејли у обраћању другим чланицама.
Пријетње нису успјеле и Генерална скупштина је одбила једнострано признање Јерусалима за главни град Израела.
Русија никада неће бити наш пријатељ
Када је ријеч о односима са Москвом, амерички дипломата почесто није била дипломатична. Напротив, њени говори су одисали русофобном реториком. Једна од њених изјава запањила је свијет.
„Ми једноставно не вјерујемо Русији. Не вјерујемо Путину. И никада нећемо. Они никада неће бити наши пријатељи. И то је чињеница“, казала је Хејли у Скупштини УН.
Умјесто да обећа дијалог, Хејли је одлучила да са Русијом разговара пријетњама и силом:
„Они су агресивни и биће тешко сарађивати са њима у Савјету. Они покушавају да ремете рад Савјета, али ми умијемо с њима и наставићемо да их подсјећамо гдје им је мјесто“, поручила је она пред осталим чланицама.
Хејли је подржавала „теорију“ о руском мијешању у предсједничке изборе 2016. на којима је побиједио Трамп.
„Када се једна држава умијеша у изборе друге државе, то значи рат. Морамо се борити док их не уништимо!“, запријетила је она.
Двоструки аршини
Амбасадорка није била свјесна колико су њене изјаве о мијешању звучале лицемјерно и иронично, посебно када су у питању интервенције које САД спроводи широм свијета.
„Уклањање Башара ал Асада је један од приоритета Америке“, казала је у априлу прошле године коментаришући ситуацију у Сирији.
Када је Русија љетос објавила да би могло доћи до исценираног хемијског напада за који ће бити оптужен Дамаск, Хејли је дала чудну изјаву, откривши ко стоји иза тога:
„Ако до тога дође, ми знамо тачно ко ће кориситти хемијско оружје“, казала је Хејли.
Није крила ни америчко мијешање у унутрашњу политику Венецуеле. Предсједник ове земље Николас Мадуро више пута је оптужио САД да покушавају да рат са Блиског истока пребаце у Латинску Америку.
Прошлог мјесеца Хејли се придружила венецуелским протестантима испред УН-а, вичући у мегафон:
„Борићемо се за Венецуелу, и чинићемо то док Мадуро не буде срушен са власти!“
Повукла САД из Савјета за људска права
Када не иде онако како Вашингтон замисли, Хејли предузима и крајње мјере. Тако је у јулу ове године повукла САД из Савјета за људска права УН.
„Савјет за људска права УН је један велики неуспјех. Он је идеју хуманости свео на још један инструмент међународне политике. Сви они који на најгори начин нарушавају људска права, диктатуре попут Кубе, Кине и Венецуеле сви они имају столицу у УН“, тутњила је Хејли.
Бранила од Руса непостојећу државу Биномо
На крају, треба напоменути да је Хејли била жртва руских пранкера, у којем је показала докле је спремна да иде против Русије.
„Имамо веома блиске везе са Украјином и покушавамо заједничким напорима да удаљимо Русију по питању Крима.
Она је бранила од руског утицаја чак и непостојеће државе, као што је Биномо.
„Упозорени смо на руско мијешање у изборе и веома пажљиво пратимо ситуацију“, рекла је Хејлијева.
У разговору са пранкерима одала је и да је амерички предсједник затражио списак земаља које нису гласале против иницијативе САД.
„Те државе ће бити приоритетне за нас. Прије него што неко буде од нас нешто тражио, предсједник ће, пре него што донесе одлуку, гледати у тај списак“, изјавила је Хејлијева.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: