Индија, Иран и Русија раде на транспортном коридору који ће бити озбиљан конкурент Суецу
1 min readИндија, Иран и Русија током новембра ће обавити завршне преговоре о старту свог мега-протекта – међународног транспортног коридора Север-Југ.
Биће дугачак 7.200 километара, али је бити озбиљан конкурент Суецком каналу. Јер, биће то краћи и јефтинији пут од Индијског океана до источне Европе у Балтичког мора са Санкт Петербургом као најсевернијом и крајњом тачком.
Тројни пројекат подразумева транспорт робе железницом, али и – водом.
Роба ће кретати из највеће индијске луке Мумбаја (и других) до иранског града Бендер-Абас који се налази на обали Персијског залива. одатле ће железницом стизати до иранског града Бендер-Ензели на обали каспијског мора. О њега, бродовима до руске луке Астрахањ, а од ње – опет железницом – само руском према Европи.
Москва, Техеран и Њу Делхи тврде да ће превоз робе коридором Север-Југ бити 30-40 одсто јефтинији него бродовима кроз Суецски канал. А и да ће му бити потрено знатно мање времена да стигне до многих тачака у Европи.
Примера ради, роба ће од Мумбаја до Коскве коридором стизати целих 20 дана брже него кроз Суец.
Планиран је годишњи превоз 20-30 милиона тоне робе индијско-иранско-руским коридором.
Министар трговине и индустрије Индије – Суреш Прабху – већ је објавио да је његова земља веома заинтересована да коридор Север-Југ профункционише што пре.
Није објављено како би земље-партнери финасирале цео пројекат.
Највероватније: свака онај део који се тиче њене територије и инфраструктуре.
Извор: Факти
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: