Природа омекша лакше од човека
Пише: Мишо Вујовић
Страдало се и раније од прејаке речи и од воље господареве али и од преког погледа и ситних зађевица. Прогнани су многи јунаци у неповрат. Од војводе Пека Павловића, сердара Јола Пилетића, војводе Марка Миљанова.
Стигла је клетва и невоља и на господарева врата. Све му се о главу обило од Кадића до Куча, војвода, сердара и сплетки.
Спала је кућа Петровића на лепршаву нит париског архитекте који се први пут у бермудама поклонио славним прецима. Краљ је владао лукаво и сурово често манипулишући осећањима народа:
“Сто Љешњана у бој пође а сто један дома дође”!, рекао је поспрдно и прекорно. Да би спрали бруку у следећем боју су сви изгинули. Како је владао тако је и скончао. Стигла га је народна клетва.
“Крв је људска ‘рана наопака”
Да је владика Данило успео да очисти земљу од некрста данас њихови потомци не би разапињали Његоша и овако суверено владали Црном Гором.
Свети Петар је снагом духа, молитвом, клетвом и мачем успео како тако да уједини закрвљена племена. Његош је након почетног “рата” са Гувернадуровићима и њиховог слома одржао то примирје.
Књаз Данило је уредио државу. Господар и краљ Никола је владао најдуже поделивши је на праваше и клубаше. Пре сто година та подела је продубљена на бјелаше и зеленаше, затим партизане и четнике. До окупације комуниста сви Црногорци осећали су се Србима. И то оним најелитнијим.
Комунисти по географској одредници декретом стварају нацију. Црногорску. Поробљавање духа срушиће све оно што се вековима вијорило на барјаку части, слободе и вере. Клица раздора почиње да клија.
Зло у народу је као коров на њиви. Није га лако искоренити а још теже обуздати. Најчешће неспоразуми и увреде су се намиривали главама. Оне личне природе трајним жигосањем о коме се веома мало зна.
Један велики јунак црногорски необуздане нарави пијан и разуздан згрешио је са снахом сматрајући је јаловом и самим тим недостојном његовог брата и знамените куће која даде три брата три витеза и синовца најбољег јунака црногорског. Она је свој грех са ђевером признала домаћину – гласовитом харамбаши и свештенику.
Он се пожали најстаријем племенику – Стрику Мишу како су га сви звали. Нађе га у кући крај огњишта загледаног у златкасте праменови. Назва му Бога, а домаћин одговори:
“ Добра ти срећа”.
“ Није срећа но невоља голема стрико Мишо, уздахну харамбаша.
“Онај несрећник ми образ окиде и срце ишчупа. Џаба јунаштво кад га ђаволи гоне и притежу на своје вериге”, рече тихо и исприча старцу шта се догодило. Извади тоболац са дуваном напуни симсију и зачибичи.
Старац заћута пухћући уз дуге димове из симсије. Дума старац језа га подилази. Не зна шта је горе крв или срамота. А срамота се само крвљу пере. Але не и братском то је тек брука и ископање.
На крају старац подиже главу и одлучним гласом рече. Нагон човјечји је грдна работа, гријех је велики на обе стране. Са њом чини што ти је воља али брата држи за брата и најгори да је.Ко брата не грли ко брата, туђина ће за господара.
Жена је враћена код својих откинутог носа.
Неки су је гледали на Данилов пазар с’ краја деветнаестог и почетком двадесетог века са лименим носом. Муж је погинуо на Граховцу, ђевер је при ослобођењу Никшића лудо изгубио главу због интрига Господара и његовог неприкосновеног таста.
Ни један ни други брат нису имали потомака, док је несрећна жена доживела дубоку старост. Носећи свој грех откинутог носа.
“ Клела их је није дангубила”, рекли би стари. Сто година касније потомак обешчашћене жене из Бјелопавлића тада већ у зрелим годинама прича у једног Херцегновској кафани како је своје детињство провео сањајући да врати нос својој тетки. Да је освети.
“Крви би им се напио зликовачке”, говорио је као у бунилу.
“ Ти си ко Шиптар покушао је да га омекша колега тренер бата Бале најсофистикованији и најгоспоственији боем ког сам упознао.
“ Зар неко толико дуго може да носи мржњу?”, гласно се пита Бато.
А мржња је као понорница, нестане, изрони, набуја често поплави.
Једну монахињу из Србије у то време настањену у манастиру на северу Црне Горе чувени Лучијани пита :
“ Како вам је овде?”
“ Добро. Само је мало природа сурова”, одговара смерно.
“ Какви су људи овде”.
“ Природни”!
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Interesantni su mi ovi nadimci montenegrina. Da li to znaci da Carnegie Hall, built by Andrew Carnegie 1891 ima neke veze sa Montenegrom? Da li je Karnegi nastupao u Carnegie Hall?
Isto kao sto imate imena kod bosanskih muslimana: Alen, Denis,Danis, Elvis (fali samo penis) itd. To se u elementarnoj psihologiji zove kompleks identiteta.
Potomak sam Endrjua. Ponosan sam na dedu filantropa. Njegova fondacija je poklonila Beogradu i biblioteku.
A tvoj nadimak? Ima veze sa adult sajtovima?
Ali kako su Srbi perfidno popalili ovdasnjeg cojeka da je „najelitniji Srbin“.
Taj nivo naivnosti ne postoji ni kod djece.
Bolji bi bio naslov „Crna Goro nosu okinuti“ Ili proku. Danas smo mi ko jalova i nevjerna nevjesta.