ИН4С

ИН4С портал

Медији угрожени: У Европи ове године убијена четири новинара

Ситуација по питању безбједности новинара на Западном Балкану и даље је врло забрињавајућа, казао је предсједник Европске федерације новинара (ЕФЈ) Могенс Блицхер Бјерегард

Новинари на мети, са конференције у Подгорици

Ситуација по питању безбједности новинара на Западном Балкану и даље је врло забрињавајућа, казао је предсједник Европске федерације новинара (ЕФЈ) Могенс Блицхер Бјерегард другог дана конференције “Слобода медија и безбједност новинара на Западном Балкану”, која је одржана у Подгорици.

Бјерегард је рекао да је и стање слободе медија у региону лоше и да је зато веома добро што су се удружења новинара и синдикати на Западном Балкану удружили у одбрани медијских слобода у региону.

Представница Савјета Европе, Лејла Дервишагић казала је да су превенција, заштита, покретање истрага и промоција свега тога – кључне препоруке Савјета Европе државама чланицама за јачање безбједности новинара.

Дервишагић је рекла да Савјет Европе, преко своје платформе, већ неколико година биљежи случајеве напада на новинаре у Европи и анализира могућности за њихово рјешавање.

Циљ је да се државе чланице присиле да промјене постојеће стање“, казала је Дервишагић. Она је рекла и да су преко платформе Савјета Европе у овој години забиљежена 122 случаја напада на новинаре у Европи и, нажалост, 4 убиства.

Предсједница Синдиката медија Црне Горе, Маријана Цамовић, поручила је да држава Црна Гора неозбиљно схвата платформу СЕ и да јој треба и до 10 мјесеци да одговори Савјету Европе на питања о нападима на новинаре.

“Држава је чак тражила и да се три случаја напада на новинаре у Црној Гори скину са платформе СЕ иако нису правоснажно ријешени”, рекла је Цамовић. Она је оцијенила и да је велика срамота што су црногорска полиција и тужилаштво дозволили застару случаја напада на новинара Младена Стојовића.

Члан црногорске Комисије за праћење истрага напада на новинаре Далибор Томовић казао је да почетком наредне године наступа застара у три случаја напада на редакцију и имовину листа Вијести. Томовић је рекао да је Комисија до сада усвојила 5 извјештаја о нападима које су претресли.

“Извјештаје, са препорукама, усвојила је Влада и сада чекамо да видимо да ли ће се те препоруке примијенити”, рекао је Томовић.

Основна државна тузитељка у Подгорици, Љиљана Кликовац, негирала је да у неким случајевима напада на новинаре ускоро заступа застара, позивајући се на податке тужилаштва. Она је казала и да би побољшању безбједности новинара и бржем рјешавању напада помогли заједнички семинари полиције, тужилаштва и новинара.

Предсједник Удружења новинара Македоније Насер Селмани рекао је да је прошле године у његовој земљи забиљежено 18 напада на новинаре, а ове 6 и да је ситуација нешто боља од промјене власти.

“Оно што забрињава је политика некажњивости јер већина случајева из ранијег периода није ријешена”, каже Селмани.

Он тврди и да полиција у Македонији скрива нападаче на новинаре у неким случајевима.

Конференција у Подгорици, током два дана, окупила је око 100 учесника, а организовала ју је Регионална платформа Западног Балкана за заступање слободе медија и безбједности новинара, чији је члан и Синдикат медија Црне Горе.

 

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy