ИН4С

ИН4С портал

Откривенe мошти Светог деспота Стефана Лазаревића

1 min read
Despot-Stefan-Lazarevic

Деспот Стефан Лазаревић

На данашњи дан, 21. децембра 2006. године откривенe су мошти светог деспота Стефана Лазаревића у југозападном углу наоса цркве Манастира Манасија. Аутентичност је потврђена ДНК анализом. Стефан Лазаревић једна је од најбитнијих личности средњовјековне Србије и посебно српске културе. Син Кнеза Лазара, косовског мученика, владар и ратник, аутор је и неколико важних литерарних дјела, међу којима је несумњиво најбитније „Слово Љубве“ – дјело велике литерарне вриједности. Деспот Стефан запамћен је и као изузетно храбар ратник, како су то посвједочили и његови ратни супарници.

Син кнеза Лазара, деспот Стефан Лазаревић, познат и као Високи Стефан је у вријеме када је то било готово немогуће, успјешно балансирао између Османлија и Угара, значајно модернизовао и проширио Србију и због њене добробити својим наследником прогласио дугогодишњег ривала, сестрића Ђурђа Бранковића.

Када је на Косову пољу 1389. године погинуо његов отац и српски кнез, Лазар Хребељановић, нејаки дjечак Стефан Лазаревић имао је тек 12 година. Сазријевао је знајући да га чека пријесто и земља коју желе два велика царства, Османлијско и Угарско. Иако врло млад, храбро је проналазио начине да у најгорој ситуацији за Србију, дипломатски, лукаво и контроверзним поступцима заштити народ и његову територију коју је чак и проширио.

Вазалски положај у таквој ситуацији био је неизбјежан, али наметало се питање чији вазал постати у условима спољашњих напада и унутрашњег нејединства услед борбе са братом Вуком и сестрићима Бранковићима.

Како су се околности на османском пријестолу мијењале, мијењала се и политика коју је водио деспот. Међутим, битка код Ангоре је била пресудна  и за Стефана али и за Србију.

Бајазит је био заробљен, а Стефан је у повратку из Ангоре свратио у Цариград гдје му је византијски цар додијелио титулу деспота, највеће владарско звање Истока после царског.

На Османском пријестолу настале су несугласице, па је деспот увидио да је то прави тренутак да се окрене Угарској и вазалством према њој прошири Србију. Тако је добио Мачву и Београд, а касније и Голубац, Сребреницу и дио данашње Војводине са Земуном, Зрењанином и Бечејем све до Апатина.

Деспот је за само неколико година, обновио земљу. Градио је палате, цркве и школе, реформисао војску и законе о рударству и трговини, мудро располагао богатим рудницима у Новом Брду и Сребреници и учинио Србију највећим произвођачем сребра и једном од економски најстабилнијих земаља тадашње Европе.

Нарочито је интересантно да се у готово свим старим списима које помињу деспота, уочава опис његове физичке љепоте. Дубровчани су се обраћали Стефану Лазаревићу као „господару високом тјелесно и умно”, јер деспота описују као врло високог човјека а његова духовна и умна висина била је обогаћена љубављу према књижевности и лијепим умjетностима.

У својој задужбини, Манасији , Стефан је основао преписивачко-преводилачку Ресавску школу, опремио је изванредном библиотеком и у њој окупио учене људе. Лично је преводио дјела са грчког и латинског језика међу којима и дјела Платона, Арстотела и Питагоре. Свом биографу Константину Философу је наложио да изради граматику српског језика познатију као „Сказаније о писмених”.

Написао је и једно од најљепших дијела српске средњовековне књижевности „Слово љубве“ у коме се обраћа неименованој блиској особи са којом је у лошим односима. Сматра се да је та особа његов брат Вук који је као и Бранковићи желио власт и борио се против деспота на страни Турака, па тако и страдао.

Када га је стигла болест, деспот је још једном доказао своју ријетку владарску одговорност и мудрост. Свјестан да ће послије његове смрти настати раскол, предао је титулу свом дојучерашњем непријатељу, сестрићу Ђурађу Бранковићу са којим се измирио пред крај живота посредством Ђурађеве мајке, а његове сестре, Маре.

Овакав примјер владавине ослобођене сваке сујете и несебична посвећеност интересу своје земље сасвим је риједак. Због тога је деспот Стефан Лазаревић један од најцијењенијих српских владара.

Извор: Митрополија (Миомир Ђуришић)

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

3 thoughts on “Откривенe мошти Светог деспота Стефана Лазаревића

  1. Turski kvisling.
    Poljubio Bajazitove skute i vjerno sluzio polumjesecu.
    Najzasluzniji za poraz Velike Hriscanke koalicije predvodjene Zmigmundom.
    Otvorio Osmanlijama put u srce Evrope.
    Mislim da ga Turci slave kao svog velikog junaka.
    Ovaj tekst gore je umiven i sluzi srbima za samoobmanjivanje. Lazibajke su mocno oruzje za neznalice…

  2. Млади уредници сајта Митрополије морали би бити обазривији при објављивању оваквих написа,да се њихово информисање не би претворило у дезинформисање јавности.Најмање што су били дужни учинити јесте да кажу да постоје два становишта у погледу идентитета моштију Св. Деспота. Осамдесетих година 20. в.у вријеме епископа браничевског Хризостома Војиновића Српска Црква на челу са Њ.С. Патријархом Германом објавила је званично и прославила Обретење моштију Св. Деспота у гробници у манастиру Копорину које се као такве поштују до данашњег дана, јер у међувремену Српска Црква није изразила званично никакву сумњу у истинитост своје првобитне објаве. А што се тиче посмртних остатака пронађених у Манасији, добро би било да и уредници митрополијског сајта погледају ово свједочанство https://youtu.be/OPJfCm7XzpM

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net