ИН4С

ИН4С портал

Према америчким истраживањима о економским слободама: Црна Гора 39 од 44 земље

1 min read
Чести су некажњивост, политичко фаворизовање, непотизам и селективно процесуирање. Званичној агенцији за спречавање корупције недостаје независност”, рекли су из Херитаге Фоундатиона

Црна Гора у паду

Црна Гора је на листи глобалних економских слобода америчке „Херитаге Фоундатион“, заузела 92. мјесто од укупно 180 рангираних држава, што је пад од 24 позиције у односу на прошлу годину. У односу на државе Европе Црна Гора заузима 39 мјесто у конкуренцији 44 земаља. Не тако давно црногорски премијер Душко Марковић је изјавио да је домаћа економија у погледу раста трећа у Европи, што се по поменутим извјештају не би могло закључити.

Црна Гора се и ове године нашла у зони умјерено слободних земаља уз, како је наведено, нагли пад фискалног здравља, као и скромно виших бодова за слободу рада, интегритет владе и имовинска права.

На прошлогодишњој листи, Црна Гора је заузела 68. позицију од 186 рангираних држава.

Црна Гора је ове године имала 60,5 поена, што је 3,8 бодова слабије у односу на прошлу годину.

Црна Гора је рангирана на 39. мјесту међу 44 земље у региону Европе, а њен укупни резултат је сада испод регионалних и свјетских просјека”, наводи се у извјештају.

Напредак је препознат у областима ефикасност судства, пословних слобода и пореског оптерећења. Пад је забиљежен у монетарној слободи и државној потрошњи, док су на истом нивоу остале трговинска, финансијска и инвестициона слобода.

“Економија расте, али будући изгледи су неизвјесни у одсуству великих реформи политике. Приватизација државних предузећа је успорена, а институционална посвећеност снажној заштити имовинских права или ефикасне мјере против корупције и даље су слабе”, наводи се у извјештају.

Влада би, како је саопштено, требало да ојача финансије јавног сектора и да управља великим дефицитом текућег рачуна, али комбиновани ефекти великих инвестиција у јавну инфраструктуру и неколико скупих нових социјалних програма директно су изазвали фискалну одрживост. Судски систем остаје подложан политичком уплитању и неефикасности.

“Странци могу посједовати некретнине. Повреде жига и ауторских права представљају значајан проблем, док се нелиценцирани софтвер лако може наћи на тржишту”, навели су из Херитаге Фоундатион.

Судство је, како су рекли, одавно политизовано. Корупција се прожима у здравству и образовању и на свим нивоима власти, укључујуц́и спровођење закона.

“Чести су некажњивост, политичко фаворизовање, непотизам и селективно процесуирање. Званичној агенцији за спречавање корупције недостаје независност”, рекли су из Херитаге Фоундатиона.

Током протекле три године, државна потрошња износила је 47,4 одсто производње земље, а буџетски дефицити су у просјеку износили 6,5 одсто бруто домаћем производа (БДП). Јавни дуг је једнак 67,5 одсто БДП-а.

“Процедуре за успостављање бизниса су поједностављене, а број захтјева за лиценцирање је смањен. Претходне реформе су смањиле неке ригидности тржишта рада, али постоји простор за даље побољшање. Влада наставља да приватизује и продаје државну имовину која губи новац, али се показало као тешко проналажење купаца за њих”, наводи се у извјештају.

Публикације које Фондација објављује од 1995. године, прате рангирања земаља широм свијета у оквиру 12 економских слобода, које оцјењују четири области – владавину права, ниво администрације, ефикасност регулативе и отвореност тржишта.

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net