У Чикагу се заледио и интернет
1 min readКо год може, остао је код куће и моли се Богу да му не нестане струје. Мало ко иде чак и у ретке продавнице које раде, а деца ни не помишљају да изађу на грудвање. О животу на поларним температурама пише дописник РТС-а из Чикага.
Чиберија, то је назив који се преко ноћи одомаћио за Чикаго, мешавина Чикага и Сиберије, како на енглеском зову Сибир.
Најављене температуре од скоро минус 50 степени Целзијуса под утицајем ветра су до пре неколико дана деловале скоро невероватно. Међутим, дошле су практично тачно у секунд и прогноза је за сада била савршено прецизна. Температура, брзина ветра, све је било као што је најављено.
Овде се и иначе много времена током зиме проводи у кућама и колима, али тек по оваквој хладноћи види се колико је сваки кратак боравак напољу незгодан. Чак и када паркирате кола у гаражи, тамо је ледено па треба доста времена да се кола загреју.
У нашој кући нисмо могли много тога да припремимо. Овде иначе не постоји централно градско грејање, углавном свака кућа има пећ, такозвани „фурнаце“ у подруму док зграде имају своје системе за грејање за станове у сваком улазу.
Питао сам пријатеља Србу Константиновића, човека из Ивањице који овде има фирму за грејање и хлађење „Тесла Ер“, за савет. Рекао ми је да је кључно редовно мењати филтере. За сада пећ ради добро.
Снабдевање струјом засад стабилно
Бринула ме је и струја, мада су код нас у насељу сви каблови испод земље, али има наравно много жица у другим насељима и изнад земље, које могу бити угрожене ниским температурама.
Међутим, прошле године нам је уграђен такозвани паметни мерач, који аутоматски шаље сигнал компанији Комед ако дође до прекида струје и компанија одмах преусмерава струју из других локација.
Овај пут нисмо ништа осетили. Али, недавно када је пао влажан снег утврдили смо да смо неких десетак пута изгубили струју на један секунд колико је потребно за поменуто преусмеравање.
Али смо зато ноћас остали без интернета и кабловске телевизије. Позвао сам кабловску компанију Комкаст и рекли су ми да све треба да буде поправљено сутра ујутру, што значи неких 12 сати после нестанка сигнала.
Обично то иде брже, али вероватно по оваквим хладноћама не могу да пошаљу екипе на терен.
Значи, ако је неко хтео да искористи вече да седи код куће и гледа телевизију, остао је без тога. Такође пошто од прошле године користимо компанију Оума за фиксни телефон која ради преко интернета, не ради нам фиксни.
Једини спас су мобилни телефони па тако и ово сада шаљем користећи хот-спот на мобилном телефону.
Било је битно да се пре мраза добро очисти снег на прилазима кућама и испред гаража, како се не би све замрзло.
Празне све школе у Чикагу и околини
Што се тиче деце, она су се надала да неће бити школе и жеље су им се испуниле. Све школе у Чикагу и широј околини су затворене на два дана. Само у ужем градском језгру има 360.000 ђака, а у околним насељима вероватно још двоструко толико.
Већина ђака се организовала тако да проведе дан код другова и другарица, па се тако скупи њих 7-8 да гледају филмове, ћаскају и једу пицу. Исувише је хладно да би се ишло на неко санкање или грудвање.
Највише ме је изненадило колико су људи озбиљно схватили сва упозорења
Напољу је све сабласно празно. Има аутомобила, али их је веома мало, чак и мање него током празника када су улице обично празне. Усред радне недеље многе радње не раде.
Рецимо, посетио сам „Дир Парк Таун“ шопинг центар у истоименом северозападном предграђу.
Готово све је било затворено, чак и популарни ланац кафеа Панера и незаобилазни Старбакс, места у којима увек има људи.
Вероватно да нити је било муштерија, нити су радници могли да дођу на посао. Нисам никада тако нешто видео за тридесет година у Америци, а пола од тог времена сам у Чикагу.
Извор: РТС
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Sve je to normalno. U Pleistocenu je na mjestu gdje je Chicago bila dva kilometra debela ledena kapa. Kada se pogleda meteoroloski model onoga sto zovu „polarni vortex“ vidite tacno kako je ta ledena kapa izgledala prije nekih 10000-15000 godina. Da li jos neko vjeruje u bajke da je ovo posljedica „globalnog zagrijavanja“?
U Crnoj i Goroj je naprimjer, ledena kapa na Orjenu bila povrsine oko 100 kilometara kvadratnih i visina iznad koje je bio stalni snijezni pokrivac je bila oko 1200 m. I sada na Orjen-sjedlu zna da padne vise od 5 m snijega. Visina stalnog snijeznog pokrivaca je sada na latitudi bivse Jugoslavije oko 2900 m. Ledeno doba bilo pa proslo, pa ce opet doci. Bez obzira na plasticne kese i „odrzivu“ i „neodrzivu“ energiju. Sigurno Crnju i Goru od „globalnog zagrijavanja“ nece spasiti onaj karneval od vjetrenjaca na Krnovu sto je finansirala EU.
Све је то казна Божија
Све су то последице глобалног загревања….. услед коришћења неодрживе енергије. И претеране употребе бесплатних пластичних кеса.
Зато је неопходно овде спроводити Директиве ЕУ које се односе на ово осетљиво питање.
Наравно да неке директиве не би много смањило глобално загревање, али би бар позитивно утицале на свест људи.