И Њемачка у страху од рецесије
1 min readNеколико показатеља је забринуло економисте у Њемачкој, а медији су објавили вијести с овим насловом: „Највећа европска економија на прагу рецесије”.
Иницијални показатељ је децембарски пад у производним поруџбинама за 1,6 одсто због слабе потражње из иностранства. На годишњем нивоу поруџбине су биле седам одсто ниже него у децембру 2017. године, што представља највећи пад од 2012.
Овако слаб резултат показује да се њемачка индустријска основа суочава с проблемима због трговинских тензија, успоравања глобалног раста и узнемирености око брегзита.
Њемачка аутомобилска индустрија такође је имала неколико лоших мјесеци након увођења нових, строжих правила за загађење, а њемачки БДП смањио се за 0,2 одсто у периоду од јула до септембра. Због ових показатеља јуче су европске берзе отворене у црвеном, а неки економисти страхују да ће њемачка економија наставити да тоне, што ће довести земљу у рецесију.
Процјењује се и да ће се Њемачка суочити са буџетским дефицитом од око 25 милијарди евра до 2023. године, јер ће порески приходи, због успоравања економије, бити нижи од прелиминарних процјена, наводи се у једном документу њемачког министарства финансија.
У том документу, у који је агенција Ројтерс имала увид, а њемачки министар финансија Олаф Шолц требало би да га представи колегама из владе, процјењује се да ће у свакој години до 2023. године њемачки буџет укњижити дефицит у износу од по пет милијарди евра, пренио је Танјуг.
Указано је и на додатне ризике по буџет, као што су високи трошкови повезани с напуштањем угља као извора енергије. Глобалне трговинске тензије и забринутост због брегзита већ су приморали Њемачку да снизи прогнозу привредног раста за ову годину на један одсто с раније пројектованих 1,8 процената.
Ројтерс оцјењује да најновији изгледи за буџетски дефицит указују на драматично погоршање финансија највеће европске економије, чије су власти дан раније објавиле да је у прошлој години остварен буџетски суфицит од 11 милијарди евра.
С друге стране, њемачка влада је јуче пружила увјеравања НАТО-у да ће се држати циља о повећању издатака за одбрану на 1,5 одсто свог БДП до 2024. године, упркос мањем маневарском простору у свом буџету, изјавио је неименовани безбједносни извор Ројтерсу. Њемачки изасланик у алијанси је о томе извијестио генералног секретара НАТО-а Јенса Столтенберга.
Када се у октобру прошле године писало о ширењу „Торгсервиса” у Њемачкој, првог руског ланца продавница са јефтином прехрамбеном робом, написи у штампи су гласили: Да ли су луди или дрски? Купуј и уштеди на сибирски начин примијењен је прошле среде у Лајпцигу, када је отворен први дисконт у Њемачкој. Послије само пет дана – велики маркет је затворен јер су сву робу распродали.
То им је пошло за руком јер су имали ниске цијене – ниже и од оних у највећим њемачким дисконтима, попут „Лидла”, „Алдија” и „Норме”, а роба је изложена на палетама и у великим кутијама. На примјер, пола килограма мљевеног меса спремног за печење у њиховој продавници је коштало тек 99 центи.
„Поштовани купци, због изузетно велике потражње наша је подружница затворена 4. и 5. фебруара. Реаговали смо веома брзо, али морали смо закључити да и нашим добављачима треба неко вријеме да се напуне полице. С најнижим цијенама за вас смо поново отворени 6. фебруара од девет сати”, стоји у поруци која је дочекала купце на улазним вратима трговине у Лајпцигу, пренио је Танјуг.
Неки њемачки медији сумњају да је трговина затворена због неких производа који можда не задовољавају стандарде квалитета хране које прописују строги европски закони. Међутим, у „Торгсервису” кажу да сви њихови производи задовољавају стандарде ЕУ и да већином долазе, осим из Њемачке, из двије сусједне државе: Пољске и Чешке.
Прочитајте још:
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: