Лекић: Не остаје нам ништа друго већ да се гушимо, трујемо, обољевамо, док ову хоботницу не пошаљемо у прошлост
1 min readНа седмој сједници СО Пљевља одржаној 8. фебруара 2018. године прва тачка дневног реда била је: Разматрање стања квалитета ваздуха у општини Пљевља за последња три мјесеца са предлогом закључака за ублажавање штетних последица аерозагађења. Одборник Нове српске демократије Милан Мијо Лекић је дискутовао по овој тачки дневног реда рекавши следеће:
Поштовани грађани, даме и господо колеге одборници,
Данас имамо на дневном реду једну најзначајнију – најбитнију тему за грађане Пљеваља. Није она најбитнија и најзначајнија данас, јуче, ове или прошле године, већ је најзначајнија тема пуних 30 година.
Најзначајнија је зато што директно утиче на здравље наших грађана и зато што директно утиче на депопулацију становништва Пљеваља.
Нажалост, и о овој као и многим другим значајним темама расправа се води иза затворених врата, без директног преноса РТВ Пљевља, искључиво због притиска и утицаја предсједника Општине на директора РТВ Пљевља.
Никада ми неће бити јасно, господине предсједниче и господо из ДПС-а, због чега избјегавате директан пренос РТВ Пљевља ако има ишта тачно што причате и што се хвалите да сте добро радили и да сте доста и поштено и транспарентно урадили.
Ви, господо из ДПС-а, морате бити свјесни одговорности да сте због ситних сопствених интереса полтронским, снисходљивим и удворничким односом према подгоричкој хоботници, подржавањем једне криминализоване, лоповске, однарођене и издајничке организације, којој би да у овој држави Црној Гори има макар „И“ од институција, „П“ од правног и „С“ од система био забрањен рад.
Не да сте уништили животну средину Пљеваља већ сте уништили све што се могло уништити у општини која располаже са преко 50 % природних богатстава Црне Горе.
Пљевља су постала највећа еколошка рупа, не у Црној Гори и у окружењу, већ у Европи;
Пљевља су град са највећим процентом обољелих од респираторних и малигних болести;
Пљевља су град са највећим негативним природним прираштајем;
Пљевља су град са највећим старосним просјеком;
Пљевља су град са највећом депопулацијом становништва;
Свима је познато, па и врапцима на грани, да локална самоуправа и управа не може сама и директно поправити стање животне средине у Пљевљима, без обзира ко влада и управља локалном самоуправом и управом али може директним утицајем на највеће загађиваче у нашој општини.
Највећи загађивачи у нашој општини су привредна друштва чији је већински власник држава, Рудник угља, Термоелектрана Пљевља коју представља подгоричка хоботница, тајкунска привредна друштва – „ Вектра Јакић“ и „Градир Монтенегро“ које исто представља и заступа подгоричка хоботница, градске котларнице и 5 хиљада индивидуалних ложишта којих не би било да је :
Електропривреда Црне Горе испунила обавезу из 1974.године да изгради систем топлификације града Пљеваља, да би добила урбанистичке услове за изградњу првог блока ТЕ Пљевља;
Не би их било да је електропривреда реализовала уговор о изградњи топлификације Пљеваља који је потписала са руском компанијом 1997. године;
Не би их било да је Влада Црне Горе, када је већ преузела обавезу електропривреде Црне Горе 2015.године, да она изгради систем топлификације Пљеваља а све са циљем да грађани Црне Горе плате обавезе електропривреде како би се повећао профит компаније „А2А“, боље речено компаније „Ацо-Ана-Мило“.
Сваке године на овој скупштини разматрамо информацију о заштитити животне средине коју припрема Секретаријат за уређење простора – одјељење за заштиту.
За претходне године, и ко год упореди податке присуства загађујућих материја у ваздуху није тешко закључити да су они приближно исти и да искључиво зависе од метереолошких услова.
Лекић је даље навео како сматра да мјере које је локална управа преузела нису дале резултат и да су субвенције за набавку брикета и пелета највећа глупост и навео разлоге и због чега:
Користи од тога су имали само имућни појединци, трговци опреме за гријање, произвођачи брикета и пелета и појединци из локалне управе.
Да је имало озбиљних и добрих намјера да се побољша животна средина, локална управа би дала субвенцију на огревно дрво. У том случају би већина домаћинстава умјесто угља користила дрва за огрев.
„Вектра Јакић“ производи и продаје огревно дрво а истовремено дугује општини 4-6 милиона евра, могла је општина смањити своја потраживања.
Поштовани грађани, ове мјере које је предложила опозиција сигурно би дале одличне резултате али сам сигуран да их одборници из ДПС-а не смију прихватити од подгоричке хоботнице.
Сигуран сам да и оне које сами дефинишу неће бити спроведене у дјело.
Зато, поштовани грађани, не остаје нам ништа друго већ да се гушимо, трујемо, оболијевамо, расељавамо све док ову криминализовану, лоповску, однарођену и издајничку хоботницу не пошаљемо у политичку прошлост – поручио је Лекић на сједници.
Извор: ПВНовине
Прочитајте ЈОШ:
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Општина Пљевља треба да издејствује да постане дистрикт како би се колико толико заштитила од уништавања од стране оваке државе ЦГ.
Ако би спријечили дистрихт требало би што прије одржати општински референдум о иступању из ЦГ и припајању Србији или Републици Српској.
У Пљевљима и околини далеко се боље и здравије живљело за вријеме турске владавине него у задњих 30 година што је под влашћу ДПС.
Од говоранција Мија Лекића, званог Шоић, народ нема никакве користи јер он ово не чини због народа него искључиво због себе. Имао је прилику да поправи животну средину у Пљевљима кад је, на жалост, бивао директор али ништа није хтио урадити.