ИН4С

ИН4С портал

Новосађанин на престижном Универзитету у Шангају: Припремам докторат о терористима на Космету*

Новосађанин Милан Кузмановић (25) управо је забиљежио велики успјех - са још 11 колега из других земаља доспио је на тзв. деканову листу Факултета за медије и комуникације Универзитета Ђао Тонг из Шангаја, основаног 1896. године и једног од оснивача "Шангајске листе"

Милан Кузмановић на Универзитету у Шангају

Новосађанин Милан Кузмановић (25) управо је забиљежио велики успјех – са још 11 колега из других земаља доспио је на тзв. деканову листу Факултета за медије и комуникације Универзитета Ђао Тонг из Шангаја, основаног 1896. године и једног од оснивача „Шангајске листе“.

Оно што је за 19. вијек био Лондон, а у прошлом вијеку Њујорк, у 21. веку је Шангај. Највећа метропола Кине, друге привредне силе свијета, привлачи младе људе са свих страна свијета, па и из Србије.

Кузмановић је сада један је од најуспјешнијих студената тог престижног Универзитета који сарађује са најбољим Универзитетима из Велике Британије и САД и који је сам при врху свјетских ранг листа.

У преосталих годину студијских дана у највећој кинеској метрополи, Милан ће припремити мастер рад о пласирању неистинитих вијести о Балкану, а потом и докторску дисертацију о медијској трансформацији Ослободилачке војске Косова*.

Ова тематика плијенила је његову пажњу и на основним студијама на ФПН у Београду. Истраживао ју је уз помоћ београдских, али и новосадских професора.

Од 1998. године до данас, ОВК и њени предводници доживјели су у западним медијима невјероватну трансформацију, почевши од тога да су у почетку били на листама ЦИА, а да сада имају приступ чак и Уједињеним нацијама“, каже Милан, који је последњих неколико недеља на феријама у Новом Саду.

Ма колико се чинило, додаје, да је та медијска слика заокружена, то није тачно истиче он.

Недавно је формирана тзв. Војска Косова*, прије тога Полиција. Нико до сада у свијету није озбиљним, научним методама анализирао „случај ОВК“.“, објашњава овај студент.

Желим то да истражим и да покажем колико медији могу да поставе одређене теме на дневни ред и да нам намећу о чему и како треба да размишљамо“’, објашњава своје разлоге млади Кузмановић, уз напомену да ово жели да уради методологијом заснованом на високим критеријумима Ђао Тонг универзитета, и да своју тезу докаже на научним, а не на политичким основама.

Овом младићу студије у Шангају препоручио је пријатељ из Аустрије, а затим је на конкурсу добио стипендију кинеског универзитета за студије на енглеском језику. Стипендија, у висини 495 евра, довољна је за нормалан живот, за станарину у кампусу и за џепарац.

На овом факултету студирају млади људи из 20 земаља. Баш као и Милана, и њих импресионирају високи технички услови студија.

Млади Новосађанин радо препоручује људима из Србије да студирају у Шангају.

Дипломом Ђао Тонга стичу се предности и искуство које се, сматра он, ријетко гдје могу стећи.

Такође, безбједност у Шангају је на изузетно високом нивоу, па се осјећате сигурно “као да сте у својој земљи“.

У Кини вас нико неће оџепарити. Морали бисте да будете екстремно неспособни да бисте упали у неку невољу’‘ – открива Милан, за „Новости“.

Он признаје да му једину тешкоћу задаје учење кинеског језика. Одлучан је да истраје јер нема у Кини озбиљног истраживачког посла без доброг познавања језика.

Кузмановић истиче да је пријатно изненађен колико су Кинези добро упућени у догађаје на Балкану. Старији житељи Шангаја сјећају се детаља из југословенског периода као и из деведесетих, а прате и развој ситуације на КиМ*. Млађим генерацијама, додаје он, најзанимљивији су наши спортски успјеси.

“Када таксиста чује да сте из Србије, одмах крене прича о Косову*, Балкану, Кустурици или Ђоковићу“ – каже Кузмановић.

 

Прочитајте још:

Албански посланик: Да ми Америка каже да не спавам са женом, не бих спавао!

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net