Од 2018 године користиће се телескоп за откривање ванземаљског живота
1 min readПронађена је нова метода за откривање живота на другим планетама у свемиру, али телескоп уз чију помоћ ће то моћи да се уради биће у употреби тек од 2018. године, саопштио је тим астробиолога заслужан за ово откриће.
Астролози радо трагају за планетама са тешким атмосферама, попут Земље, јер оне спречавају да вода са њихових површина одлази у свемир због чега такве планете представљају потенцијалног носиоца живота.
Али, сада су научници дошли и до нове методе помоћу које могу открити такве планете, а астроном из Вашингтона, Амит Мисра, методу је детаљно описао у последњем издању часописа ,,Аstrobiology“.
Техника зависи од откривања такозваних ,,димера“, односно молекула који се упарују у атмосфери егзопланете. У хемији, ,,димер“ је појам који се односи на хемијски спој два идентична елемента у један већи.
За методу коју Мисра заступа кључно је откривање ,,Димера“ кисеоника.
Гас кисеоника чине два атома кисеоника, а димер представљају четири атома кисеоника.
,,Кад планета прође испред звијезде, звјездано свјетло пролази кроз његову атмосферу и путује кроз свемир док не дође и до Земље. Димери у атмосфери упијају свјетлост попут филтера за боје у објективима камера, стварајући аномалије које се могу открити једном кад је притисак на планети најмање 0,25 бара, односно довољно високо да задржи воду у течном стању“, написано је у поменутом часопису.
Научници су такође схватили да се ови молекули чешће детектују у атмосфери него у другим маркерима кисеоника.
Кисеоник је повезан са фотосинтезом, а посjедујемо прилично јаке доказе да је у атмосфери тешко добити много кисеоника уколико немате биљке или алге које га производе константним темпом“, рекао је Мисра.
Према томе, када телескоп уочи планету са снажним сигналима ,,димера“ кисеоника, то ће уједно бити и знак да на тој планети постоји и живот.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: